امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69398
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 67
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، «سیری در هنر معاصر ایران» عنوان نمایشگاهی از آثار نقاشی کاظم چلیپا  و ایرج اسکندری از هنرمندان نقاش سال‌های بعد ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، «سیری در هنر معاصر ایران» عنوان نمایشگاهی از آثار نقاشی کاظم چلیپا  و ایرج اسکندری از هنرمندان نقاش سال‌های بعد از انقلاب است که از بهمن‌ماه سال جاری در بخش جنبی ششمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر در موزه هنرهای معاصر تهران برپا شده است.

این نمایشگاه که برای نخستین بار با موضوع مرور آثار دو هنرمند نقاش دوران انقلاب و  جنگ تحمیلی برپا شده است، در سال نو نیز ادامه یافته و از روز سوم عید نوروز تا ۲۸ فروردین‌ماه پذیرای علاقه‌مندان به آثار هنری خواهد بود.

این نمایشگاه شامل ۱۵۷ اثر نقاشی و حجم از کاظم چلیپا و ایرج اسکندری است که در فاصله دهه ۵۰ تا ۹۰ خلق شده و برای نخستین بار در قالب یک نمایشگاه جامع در موزه هنرهای معاصر تهران روی دیوار رفته است.

این آثار از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران،‌ حوزه هنری، موزه امام علی (ع)،‌ بانک پاسارگاد،‌ موزه صبا،‌ مؤسسه توسعه هنرهای معاصر و مجموعه شخصی این دو هنرمند گردآوری شده است.
 
   
 


 

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس، کاظم چلیپا و ایرج اسکندری از جمله هنرمندانی هستند که در جریان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی آثار بسیاری با مفاهم مذهبی و انقلابی آفریدند.

این هنرمندان که تاکنون آثارشان به صورت جامع و کامل مورد بررسی قرار نگرفته است، برای نخستین بار آثارشان در یک نمایشگاه بزرگ به نمایش درآمده است که فرصت مغتنمی را برای پژوهشگران و هنرمندان به منظور نقد و بررسی این آثار پدید آورده است.

کاظم چلیپا معتقد است که هنر او و هم دوره‌ای‌هایش،‌ پست مدرنیستی است و به معنویت گمشده انسان امروزی توجه دارد.

او همچنین بر این اعتقاد است که هنر بعد از انقلاب در ایران، در جست وجوی معنویت و انسان گمشده بود و هنر پست مدرن ایران خیزشی در دفاع از فرهنگ های غنی موجود در جهان سوم بود.

ایرج اسکندری نیز که حدود ۸۰ درصد آثار او در این نمایشگاه تاکنون دیده نشده است معتقد است که در طول این سالها همیشه با توجه به آثاری که در طول ۱۰ سال بعد از انقلاب خلق کرده و در کتاب «۱۰ سال نقاشی انقلاب» به چاپ رسیده،‌ مورد قضاوت و ارزیابی قرار گرفته و آثار او در دوران بعد از جنگ تحمیلی دیده نشده و مورد توجه قرار نگرفته است.

ایرج اسکندری همچنین معتقد است که هنر نقاشی بعد از انقلاب ایران که او و چلیپا در این زمره قرار دارند، در ادامه همان نگاه هویتی به هنر سقاخانه است و در تاریخ نقاشی ایران ثبت خواهد شد.
 
کاظم چلیپا در سال 1336 در تهران به دنیا آمد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است.

نقاشی را نزد پدرش مرحوم حسن اسماعیل زاده از معروفترین نقاشان قهوه خانه‌ای آموخت.

این هنرمند نقاش آثارش را در تعداد بسیاری نمایشگاه گروهی و بی‌ینال های نقاشی در داخل و خارج از کشور به نمایش گذاشته و کسب مقام اول نمایشگاه بین‌المللی هنرهای ظریفه ژاپن در سال 1371 را در کارنامه هنری‌اش ثبت کرده است.

او همچنین برنده جایزه دست خط زرین امام (ره) در سالگرد هشت سال دفاع مقدس و برنده قلم موی زرین جایزه ویژه و دیپلم افتخار شده است.

تدریس در رشته هنر دانشگاه های کشور و داوری نمایشگاه های مختلف تجسمی نیز از دیگر فعالیت های این هنرمند محسوب می‌شوند.

ایرج اسکندری در سال 1335 در کاشمر متولد شد. سرپرستی گروه تجسمی دانشکده الزهرا و عضویت در گروه نقاشی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در کارنامه فعالیت های او دیده می شود.

این هنرمند در نمایشگاه های جمعی و انفرادی بسیاری شرکت کرده است.

ایرج اسکندری از همان کودکی با کارگاه نقشه کشی قالی با این هنر سنتی مانوس شده است.

او با پرداختی تلویحی به طراحی نقشه قالی، دوره تحصیلات متوسطه را در مشهد گذراند و درسال 1353 پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی به دانشکده هنر های تزئینی راه یافت و برای طی دوره فوق لیسانس به رشته مرمت آثار باستانی روی آورد.

ولی مرمت آثار باستانی نیز همچون طرح های تجریدی قالی، زمینه مناسبی برای بیان احساساتش نشد، پس رو به سوی فرانسه گذاشت.

اما چندی بعد، انقلاب اسلامی زمینه ساز بازگشت او به ایران شد.

این نقاش پس از انقلاب اسلامی، جدا از پرداختن به نقاشی و همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت ایجاد فضای جدید هنری، به تدریس در دوره فوق لیسانس دانشکده هنرهای تزئینی پرداخت و درجریان تعطیلی موقت دانشگاه ها درطول انقلاب فرهنگی به خدمت سربازی رفت و عهده دار تبلیغات عقیدتی و سیاسی نیروی زمینی شد.

پس ازآن مجددا به تدریس طراحی و نقاشی در دانشکده هنرهای تزئینی مشغول شد.

ایرج اسکندری فارغ التحصیل رشته نقاشی از هنرکده هنرهای تزئینی، فارغ التحصیل پژوهش هنر، عضو هیأت علمی و رئیس دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه هنر است.

او همچنین دبیر دومین و سومین دوسالانه نقاشی معاصر ایران، دبیر نخستین دوسالانه بین المللی نقاشی جهان اسلام و دبیر نخستین جشنواره هنرهای تجسمی آفریقا بوده است.

ایرج اسکندری در عرصه مجسمه سازی نیز فعالیت می کند.

از مجسمه های او می توان از مجسمه مرمری در لبنان نام برد. نقاشی دیواری "مادر" در تهران از دیگر آثار او است.

او در سال 1384 موفق به گرفتن درجه دکترای هنر از دانشگاه هنر  شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه سیری در هنر معاصر ایران می توانند از روز سوم تا 28 فروردین ماه ، همه روزه به جز جمعه ها و روز های 12 تا 15 فروردین ماه از ساعت 10 صبح تا 6 بعداز ظهر به موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی مراجعه کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها