امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۰۹:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69402
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
حجت‌الاسلام حمید پارسانیا معاون آموزش مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص مقوله فرهنگ و آسیب‌شناسی این موضوع به خبرنگار ...

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا معاون آموزش مجمع عالی حکمت اسلامی با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص مقوله فرهنگ و آسیب‌شناسی این موضوع به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: هرچند که انقلاب اسلامی ایران، یک انقلاب سیاسی بود بدین معنا که یک نظام سیاسی را دگرگون کرد اما خاستگاه و هویت اصلی انقلاب، فرهنگی بود و از دل یک مقاومت فرهنگی و تاریخی در برابر قدرت و اقتداری که در حاشیه یک فرهنگ، تاریخ و تمدن دیگری تغذیه می‌کرد، شکل گرفت.

وی اظهار داشت: طبیعتاً تداوم این انقلاب هم با حفظ ارتباط خویش با آن خاستگاه ممکن و میسر می‌شود و این نکته‌ای است که در مدیریت کلان نباید مورد غفلت قرار گیرد و گرفتار تفسیرها و نظریه‌های غلط، نسبت به مسیر حرکت انقلاب شویم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اگر ارتباط انقلاب با خاستگاه اصلی‌اش تضعیف شده و مورد توجه قرار نگیرد و مسیر درستی را نپیماید، همان نیرویی که انقلاب را ایجاد کرد دیگر بار فعال خواهد شد و مطالبات خود را خواهد داشت و نقطه قدرت این انقلاب ریشه عمیق فرهنگی و تاریخی آن است.

وی گفت: «فرهنگ» یک پدیده عام و گسترده‌ای است و بخش‌های مختلف جامعه نسبت به آن مسئولیت دارند و هیچ کدام نمی‌توانند جایگزین بخش دیگری شوند، از طرف دیگر مسائل فرهنگی ما بسیار مسائل متفاوتی است که در سطوح و لایه‌های مختلف وجود دارد و این موضوع زمینه آن را به وجود می‌آورد تا اگر بخشی کم‌کاری کرده، توجه درستی به مسائل نداشته باشد و نخواهد مسئولیت خود را بر عهده بگیرد و نوعی فرافکنی کند و آن را به بخش‌های دیگر واگذار کند، سایر بخش‌ها در این راستا وارد شده و نقاط ضعف را گوشزد کنند.

معاون آموزش مجمع عالی حکمت اسلامی عنوان کرد: بنده بر این باور هستم که هیچ بخشی به تناسب جایگاه و نقشی که دارد از مسئولیت خویش فارغ نیست و هر بخشی باید با وظایف و مسئولیت‌های خود به خوبی آشنا باشد، بخش‌هایی که مدیریت و برنامه‌ریزی بودجه دارند وظایفی نیز متوجه آنهاست. همچنین بخش‌هایی که در قلمروهای غیر فرهنگی تأثیرگذاری فرهنگی دارند مانند اقتصاد یا سیاسیت، آنها هم به تناسب تعاملی که با فرهنگ دارند مسئولیت خاص خود را دارند.

پارسانیا خاطرنشان کرد: مسائل فرهنگی فقط به نهادهای مستقیم فرهنگی ختم نمی‌شود هر چند که نهادهای مستقیم فرهنگی نقش ویژه‌ای را در این راستا ایفا می‌کنند بنابراین در مباحث فرهنگی و اجتماعی که در سطوح و لایه‌های مختلف اجتماعی تعامل داشته و حضوری فعال دارند نمی‌توان بخش خاصی از جامعه را مورد توجه قرار داد یا اینکه مسئولیت را از سوی خود، متوجه دیگران کنیم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها