امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69407
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 54
عبدالرحیم گواهی رییس مرکز پژوهش ادیان جهان در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آستانه نوروز باستانی ...

عبدالرحیم گواهی رییس مرکز پژوهش ادیان جهان در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در آستانه نوروز باستانی و سال جدید خورشیدی با ابراز خرسندی از ثبت جهانی «نوروز» اظهار داشت: بسیاری از ملت‌ها به طور مثال ژاپنی‌ها با وجود اینکه سال کاری‌شان را با ژانویه و آغاز سال در غرب آغاز می‌کنند ولی بهار طبیعت را جشن می‌گیرند البته ادیانی چون مسیحیت تحت‌الشعاع کریسمس و ماه ژانویه هستند اما بسیاری فرهنگ‌ها آغاز بهار را جشن می‌گیرند.

عضو فرهنگستان علوم با اشاره به اینکه به لحاظ دینی اگر بخواهیم به نوروز باستانی ایرانیان نگاه کنیم باید گفت که از ائمه درباره نوروز سؤال کردند و ایشان هم تأیید کردند و گفتند که عید بزرگی است، افزود: همینطور خیلی اتفاقات دینی نیز در این ایام اتفاق افتاده است بنابراین اینها ایام بزرگی هستند و در بسیاری اخبار و منابع از بزرگی نوروز نقل‌هایی داریم.

گواهی در ادامه افزود: در هر صورت فرهنگ ایرانی ـ اسلامی ما اقتضا می‌کند که ما بین دو فرهنگ ایرانی و اسلامی، تعامل شکوفا، فاخر و لطیف برقرار و آن را حفظ کنیم، هر زمان که گروهی آمدند به بهانه ایرانیت و فرهنگ ایرانی به فرهنگ اسلامی بی اعتنایی کردند کار به  افراط و تفریط و ضدیت با زبان و فرهنگ عرب کشید که این کار اصلاً ضرورتی ندارد و صحیح هم نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری بزرگان ما از جمله سعدی و حافظ تا مولانا هیچ گاه از این افراط و تفریط‌ها در آثارشان نداشتند، اظهار داشت: کسانی که این کارها را کردند تنها به دنبال اعتراض بودند و تلاش داشتند تا فرهنگ عربی را در مقابل فارسی تقویت کنند. بنابراین هم عید مبعث برای ما عید است و هم عید نوروز، باید فرهنگ عربی را هم در کنار فارسی برای خودمان تقویت کنیم.

گواهی اظهار داشت: بسیاری ملل اروپایی از جمله کشورهای اسکاندیناوی، هر یک فرهنگ بومی خود را دارند و حفظ کردند ولی در کنارش فرهنگ مذهبی مسیحیت را نیز دارند اینها هیچ کدام متضاد دیگری نیست بلکه دو بال است و آنچه مهم است برقراری تعادل و توازن بین اینهاست. نوروز هم می‌تواند تلفیقی از فرهنگ ایرانی و اسلامی برای ما باشد چرا که هر دو عناصر را برای ما در بردارد.

عضو فرهنگستان علوم گفت:‌ در سال‌های بعد از انقلاب ‌آن اندازه فرصت نشده که به این جشن‌های ملی بپردازیم که اگر نجنبیم بسیاری از آثار ما به هر بهانه‌ای توسط دیگران ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ایرانیان نخستین ملت‌هایی بودند که nation-stat ایجاد کردند، اظهار داشت: بنابراین ما از بنیان‌گذاران تمدن اجتماعی هستیم تا قبل از آن همه جا قبیله‌ای بود بنابراین این جزو مفاخر ما است همانطور که فرهنگ دینی ما جزو مفاخرمان است باید بیشتر کار کنیم در مؤسساتی چون انجمن آثار و مفاخر ملی و بنیاد ایرانشناسی و ...

گواهی در پایان توضیح داد: از زمان دولت قبلی یک کار خوبی انجام می‌شد به این صورت که رؤسای کشورهای همسایه را در نوروز جمع می‌کردند و جشن می‌گرفتند این کار خیلی خوبی بود ما نباید هر اقدام دولت گذشته را تخریب کنیم، این کار خوبی بود ما باید سعی کنیم فارسی زبانان و ایرانی تبارها را در این ایام گرد هم جمع کنیم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها