امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 16
۱۱:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69442
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۲۵
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، دهکده طبیعت قزوین پروژه‌ای منحصر به‌فرد است که برای اجرای آن از نظر کارشناسان و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قزوین، دهکده طبیعت قزوین پروژه‌ای منحصر به‌فرد است که برای اجرای آن از نظر کارشناسان و متخصصان کشور در زمینه جانمایی، نگه‌داری حیوانات و پرندگان و مسائل فنی و زیبایی استفاده شده و در طراحی آن از آخرین پیشرفت‌های پارک‌های مشابه در جهان از جمله آفریقای جنوبی الگوبرداری شده است.

انتخاب حیوانات و حضور آن‌ها در دهکده حیات طبیعت همگام با محیط طبیعی صورت گرفته است.

احداث پارک‌های تخصصی از جمله پارک مارها، پارک کروکودیل‌ها پارک پرندگان شکاری ویژه و پارک تکثیر و حفاظت از گونه‌های جانوری در دست انقراض با «برند قزوین» از برنامه‌های فاز بعدی این پارک است و با راه‌اندازی سایت، خرید سم مار به حداقل رسیده و از قاچاق پرندگان منحصر به فردی چون بالابان، بحر و طرلان ممانعت می‌شود.

در این محیط به جای تابلوی «حیوانات را غذا ندهید»، اعلام می‌شود: «غذای مناسب هر حیوان را در پارک تهیه کنید و به صورت اصولی به حیوانات بدهید».

راه‌اندازی دانشکده محیط زیست در بوستان ملی باراجین و در جوار این دهکده از جمله برنامه‌های آینده دهکده حیات طبیعت قزوین است و در فاز بعدی ایجاد مرکز آموزشی تحقیقاتی و گردشگری در بوستان باراجین پیش‌بینی شده است.

سعی این پروژه بر این است که مردم و طبیعت را به این وسیله به هم نزدیک کرده و با برگزاری کلاس‌هایی برای خردسالان و حضور حیوانات در سر کلاس، آن‌ها از کودکی با طبیعت آشنا شوند.

احداث خانه روستایی برای عکاسی شهروندان، مرکز دامپزشکی در دهکده طبیعت، آمفی تئاتر با طرح عصر حجر، آبشار سنگی با طراحی جذاب و دیدنی، گردآوری و انواع جانوران زنده در محیطی مشابه زیستگاه طبیعی از جمله اهداف ساخت دهکده بزرگ حیات طبیعت در بوستان ملی باراجین است.

با توجه به موقعیت جغرافیایی بوستان باراجین و قرارگیری در محور مواصلاتی پرتردد و همجواری با اتوبان تهران قزوین زنجان و شهرهای شمالی کشور و از سویی هوای لطیف کوه‌پایه‌ای و کوهستانی و در کنار آن جاذبه‌های طبیعی دیدنی بر بام شهر قزوین در زمینی به وسعت هفت هکتار در ضلع غربی بوستان ملی باراجین ساخت دهکده طبیعت قزوین انجام شده است.

مسعود نصرتی شهردار قزوین در این خصوص گفت: رونق گردشگری استان قزوین با افزایش جاذبه‌های تفریحی و رفاهی در بوستان ملی باراجین تحقق می‌یابد.

وی افزود: عملیات اجرایی دهکده بزرگ حیات طبیعت در بوستان ملی باراجین در حالی آغاز شد که با ناملایمات اقتصادی مواجه بودیم که اکنون با همت و تلاش مضاعف مسئولان مربوطه توانستیم فاز نخست آن را به بهره‌برداری برسانیم که تحقق این مهم با این شرایط  موجود اقدام هنرمندانه‌ای است.

شهردار قزوین با اشاره به اینکه دهکده بزرگ حیات طبیعت در کشور بی‌نظیر است، عنوان کرد: در این دهکده گونه‌های مختلف حیوانات به نمایش گذاشته می‌شوند تا علاقه‌مندان از آن استفاده کنند.

این مسئول با بیان اینکه در دهکده یاد شده یک خانه کودک راه‌اندازی می‌شود تا به کودکان حیوانات مختلف را معرفی کند، یادآور شد: تحقق این مهم موجب برقراری ارتباط عمیق و انس آنان به محیط زیست می‌شود.

نصرتی یادآور شد: بعد از افتتاح دهکده بزرگ حیات طبیعت مدیریت و نگه‌داری حیوانات در این مجموعه اقدام سختی است تا این مجموعه حفظ شود.

شهردار قزوین با اشاره به اینکه دهکده بزرگ حیات طبیعت در چند فاز تفرجگاهی، زیستگاهی و محیطی افتتاح می‌شود، یادآور شد: امروز فاز یک آن به بهره‌برداری رسیده است.

وی با بیان اینکه دهکده بزرگ حیات طبیعت فقط متعلق به شهروندان قزوینی نیست، خاطرنشان کرد: این مجموعه بزرگ به دلیل قرار گرفتن در محور اتوبان مورد استفاده شهروندان استان‌های دیگر به ویژه تهران و البرز قرار می‌گیرد.

نصرتی با اشاره به اینکه برای افزایش استقبال گردشگران از بوستان ملی باراجین باید ویژگی‌ها و جذابیت‌های این بوستان را ارتقا داد، اظهار کرد: با افتتاح پروژه‌های تعریف شده در این بوستان می‌توان در تحقق این هدف کمک به‌سزایی کرد.

شهردار قزوین با بیان اینکه با جذب سرمایه‌گذار، مدیریت مطلوب و استفاده درست مردم از بوستان ملی باراجین می‌توان گردشگری به این بوستان را ارتقا داد، عنوان کرد: در این راستا باید تورهای 2 ساعتی در بوستان یاد شده به ویژه دهکده بزرگ حیات طبیعت برپا شود تا با تحقق این مهم، گردشگری در استان قزوین افزایش یابد.

این مسئول با بیان اینکه پروژه‌های شاخص شهرداری قزوین که جایگاه ملی دارد در هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: دهکده طبیعت و تله سی‌یژ کامان و زرشک از جمله این پروژه‌ها است که با بهره‌برداری از آن می‌توان گردشگری این شهر را ارتقا داد.

شهردار قزوین با اشاره به اینکه مجموعه مدیریت شهری برنامه‌های بلندمدت را همراه برنامه‌های کوتاه‌مدت با هدف تحول شهر قزوین در‌ آینده در دستور کار خود قرار داده است، عنوان کرد: تحقق این مهم بیانگر دید وسیع و گسترده مدیریتی این مجموعه است که به این مهم توجه ویژه‌ای دارد.

مرتضی روزبه استاندار قزوین نیز در این رابطه اظهار کرد: یک کارگروه ویژه با هدف بررسی ابعاد مختلف رونق گردشگری مذهبی و تفریحی در استان قزوین باید تشکیل شود تا گردشگری در این استان رونق چشمگیری یابد.

وی ادامه داد: بوستان ملی باراجین چشم‌اندازهای زیبایی دارد که تاکنون پروژه‌های مختلفی در این بوستان به بهره‌برداری رسیده و برخی از آن‌ها در حال احداث است.

روزبه افزود: با افتتاح این پروژه می‌توان مکان تفریحی و گردشگری خوبی را در این بوستان برای علاقه‌مندان و گردشگران فراهم کرد.

استاندار قزوین با اشاره به اینکه باید همه قشرهای مختلف جامعه از این دهکده بزرگ حیات طبیعت در بوستان ملی باراجین بازدید کنند، خاطرنشان کرد: مسئولان مربوطه در این راستا برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهند تا هیچ قشری از جامعه در بازدید این مکان زیبا محروم نباشد.

روزبه اظهار کرد: همچنین باید برنامه‌های خوبی در راستای جذب گردشگر و توریست به بوستان ملی باراجین به ویژه دهکده بزرگ حیات طبیعت انجام داد تا گردشگران در بازدید از این مکان از زیبایی‌های آن لذت ببرند.

وی با اشاره به اینکه قزوین در محور مواصلاتی پرتردد و همجواری با اتوبان تهران قزوین و زنجان و شهرهای شمالی کشور چند استان قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در این استان دانشجویان بی‌شماری تحصیل می‌کنند که این مهم ظرفیت خوبی در جذب گردشگر است که باید از‌ آن بهینه استفاده کرد.

استاندار قزوین با بیان اینکه قزوین در منطقه‌ای قرار گرفته که دارای ظرفیت‌ها و جاذبه‌های خوب گردشگری است که با معرفی آن‌ها به مردم می‌توان گردشگری این استان را رونق داد، عنوان کرد: امامزاده حسین (ع) از جمله مکان‌های گردشگری است که باید به گردشگران معرفی خوبی شود.

این مسئول با اشاره به اینکه چهار پیامبر در این مکان مقدس مدفون شده است که در نوع خود در عرصه ملی و بین‌المللی جذابیت‌های خوبی دارد، افزود: همچنین این استان از اماکن مقدسه، مساجد و امامزاده‌های خوبی برخوردار است که با معرفی صحیح آن به گردشگران می‌توان گردشگری مذهبی این استان را ارتقا داد.

روزبه ادامه داد: برای تحقق این مهم باید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با شهرداری قزوین یک کارگروه ویژه و تخصصی تشکیل دهند تا به صورت دقیق و کارشناسی ابعاد مختلف رونق گردشگری مذهبی و تفریحی در استان قزوین را بررسی کنند تا با رفع مشکلات و به‌کارگیری ایده‌های متنوع رونق گردشگری به نحو مطلوبی در این استان محقق شود.

استاندار قزوین یادآور شد: هر فردی باید از زیبایی‌های طبیعت استفاده بهینه کند تا بتواند با برقراری ارتباط و انس با آن شادابی و نشاط خود را ارتقا دهد که این مهم موجب کاهش افسردگی و افزایش علاقه‌مندی او به زندگی می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه در زندگی امروز بیشتر قشرهای مختلف جامعه از استفاده بهینه از طبیعت دور شده‌اند و متاسفانه برخی از آن‌ها نیز با هدف دسترسی به منافع اقتصادی بی‌رحمانه اقدام به تخریب طبیعت و خشکاندن درخت‌ها می‌کنند، عنوان کرد: باید با اقدامات به‌سزایی از بروز این خسارت‌ها و آسیب‌ها جلوگیری کرد.

استاندار قزوین تصریح کرد: با استفاده بهینه از زیبایی‌ها و نعمت‌های محیط زیست و ارتباط درست با محیط زیست می‌توان از زندگی‌ لذت برد و نشاط، شادابی و امید به زندگی را ارتقا داد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه بوستان ملی باراجین قزوین و پس از بررسی‌های کارشناسی به منظور تقویت دوستی انسان و طبیعت در قلب این بوستان، «دهکده حیات طبیعت قزوین» به عنوان زیستگاهی برای حیوانات تبدیل شده که میزبان گردشگران است.

این پروژه یکی از پروژه‌های بزرگ، مهم و منحصر به فردی است که مجموعه‌ای از حیوانات، پرندگان، خزندگان و آبزیان در آن نگه‌داری می‌شوند و در کنار آن امکانات رفاهی و جاذبه‌های متنوع طبیعی و زیست محیطی پیش‌بینی شده است.
انتهای پیام/77003/م40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها