امروز : سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - 2017 October 24
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69474
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۱۱
تعداد بازدید: 56
حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری طی سال 92 در جلسات هیئت عمومی دیوان عدالت نکاتی را مطرح کرده‌ است. خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری طی سال 92 در جلسات هیئت عمومی دیوان عدالت نکاتی را مطرح کرده‌ است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گزیده‌ای از سخنان رئیس دیوان عدالت اداری در سال 92  را در طی 2 شماره منتشر می‌کند.

در زیر بخش اول این اظهار نظرها را که در 6 ماه اول سال 92 مطرح شد می‌خوانید.

حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» که در راس خواسته‌ها و نظرات رهبری قرار دارد 

رئیس دیوان عدالت اداری در نخستین جلسه هیات عمومی در سال 1392 بر تبعیت از رهبری و تنظیم امور بر اساس آنچه ایشان به عنوان راهبرد نظام جمهوری اسلامی در سال جدید تعیین فرمودند، تاکید کرد.

وی با اشاره به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان سال «حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی» افزود: خداوند بر مردم منت نهاده که چنین رهبری دانشمند، بصیر و آشنای به امور داشته باشند و لذا دو راهبرد «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» که در راس خواسته‌ها و نظرات رهبری قرار دارد، از مهم‌ترین مسایل روز جامعه ماست.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: در ارتباط با «حماسه سیاسی» ما باید به حل چالش‌هایی بپردازیم که در مسایل سیاسی جامعه بویژه طی سال‌های اخیر با آن مواجه بوده‌ایم. بحث انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز از موارد مهم در این ارتباط طی سال جاری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان اینکه بخش بسیار مهمی از سخنان رهبر معظم انقلاب که کمتر مورد توجه قرار گرفت، بحث ویژگی‌های رئیس جمهور آتی بوده است، بیان داشت: ایشان برای انتخاب رئیس جمهور - نقل به مضمون - فرمودند که رئیس جمهور باید کسی باشد که نقاط ضعف رئیس جمهور فعلی و گذشتگان را نداشته و نقاط قوت رئیس جمهور فعلی و گذشتگان را داشته باشد و آن را در خود تقویت کند. این به آن معناست که ما در مسیر طی شده با ضعف‌ها و مشکلاتی مواجه بوده‌ایم و تجربیاتی را کسب کرده‌ایم که این ضعف‌ها و اشکالات را باید برطرف کرده و نقاط قوت را یافته و نصب العین خود قرار دهیم.

وی درباره تعیین راهبرد «حماسه اقتصادی» از سوی رهبر معظم انقلاب نیز اذعان داشت: متاسفانه به دلایل مختلف کشور این روزها با چالش اقتصادی مواجه است. البته بخشی از این مشکلات ناشی از اقتصاد جهانی است، بخشی نیز به مشکلات داخلی بر می‌گردد و بخشی هم مربوط به برخی سوء مدیریت‌هایی است که مسئولان اقتصادی دارند و راه برون رفت از این چالش اقتصادی نیز آن است که کار جهادی صورت گیرد و این همان است که مقام معظم رهبری از آن به «حماسه اقتصادی» یاد کرده‌اند.

تاکید رئیس دیوان عدالت اداری بر ضرورت سنجیده سخن گفتن مدیران

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه هیات عمومی دوم اردیبهشت ماه جاری با اشاره به سخن رسول گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) اظهار داشت: در کتاب تحف العقول از پیامبر عظیم الشانمان آمده است، «عاقل کسی است که وقتی می‌خواهد لب به سخن بگشاید، تدبر می‌کند، اگر ببیند این کلام خیر و سودمند است،  سخن می‌گوید و بهره آن را نیز می‌برد. اگر هم ببیند کلام شر است، خاموش خواهد شد و هرکس که از کلام شر بپرهیزد، سالم می‌ماند».

وی افزود: برای ما در همه عرصه‌های زندگی بویژه زندگی مدیریتی این سخن بسیار باارزش و راهگشا است. جامعه ما نیازمند آرامشی است که زمینه‌ساز حضور حماسی ملت در انتخابات باشد

مسئولان باید چنان سخن بگویند که موجب دلسردی و نومیدی مردم نشود 

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه نهم اردیبهشت هیات عمومی گفت: جامعه ما نیازمند آرامشی  است که زمینه‌ساز حضور حماسی ملت در صحنه انتخابات باشد و مسئولان باید چنان سخن بگویند و مردم را از مواهب نظام به گونه‌ای برخوردار سازند که دلسردی و نومیدی در ایشان ایجاد نشود.

وی افزود: ما نیز حرف زیادی برای گفتن داریم، لکن به خاطر مصالح کلی نظام و اشاراتی که مقام معظم رهبری فرمودند، سکوت می‌کنیم تا فضای جامعه شاد و آرام بوده و شاهد حضور چشمگیر مردم پای صندوق‌های رای باشیم.

رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: ما وظیفه داریم هریک به سهم خود زمینه حضور گسترده‌تر مردم را در این حماسه که «حماسه سیاسی» نامگذاری شده است، فراهم آوریم.

ضرورت توجه به انتخابات شوراها در کنار انتخابات ریاست جمهوری

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این مطلب که متأسفانه آن‌طور که باید و شاید به موضوع اهمیت انتخابات شوراها در رسانه‌ها پرداخته نشده و فرهنگ‌سازی نمی‌شود، اظهار داشت: اگر نخواهیم بگوییم انتخابات شوراها از لحاظ اهمیت بالاتر از انتخابات ریاست‌جمهوری است، باید پذیرفت که با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد، دومین انتخابات مهم کشور است.

وی تصریح کرد: ما در دیوان عدالت اداری شاهدیم که اگر شوراها صالح و جامع عمل کنند، منشاء اثر و خدمات ارزشمندی به کشور هستند و گره‌های بیشماری از کار مردم باز می‌کنند. در حالی که در نقطه مقابل اگر شوراها خدایی ناکرده ناسالم نیز باشند، هر روز شاهد درگیری و تنش خواهیم بود. این بدان سبب است که طبق قانون وظایف مهمی بر عهده دارند و می‌توانند مصوبه‌ قانونی داشته باشند.

رییس دیوان عدالت اداری اظهار کرد: ما در دیوان عدالت اداری براساس تجربه‌ای که داریم برای تعامل با دستگاه‌های دولتی اهمیت زیادی قائل هستیم، چون طرف دعوایی که در دیوان مطرح می‌شود دستگاه‌های دولتی به معنای عام آن که شامل دستگا‌ه‌های اجرایی، شوراها و شهرداری‌ها هستند.

وی ادامه داد: ما نمونه‌های زیادی داریم که تعامل و هماهنگی بین دیوان عدالت اداری و دستگاه‌های اجرایی آثار بسیار مثبتی داشته است. وقتی یکسری از تخلفاتی که به عمد یا غیرعمد در دستگاه‌ها انجام می‌شود، به دیوان عدالت اداری شکایت می‌شود می‌بینیم مدیران محترم و رده‌های بعدی این دستگاه‌ها تلاش می‌کنند مشکل را حل کنند تا منجر به شکایت و تقدیم دادخواست نشود زیرا شکایت مردم از دستگاه‌های دولتی به دیوان عدالت اداری سه اثر منفی دارد، یعنی هم به وقت و هزینه مردم ضرر می‌زند هم دستگاه‌های دولتی را تضعیف می‌کنند و هم اینکه مجموعه دیوان عدالت اداری را گرفتار می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با بیان این‌که «حجم انبوه پرونده‌ها در دیوان عدالت اداری، قضات را زمین‌گیر می‌کند» گفت: دیوان عدالت اداری 33 شعبه دارد. شعب به لحاظ کمبود قاضی با سه قاضی تشکیل نمی‌شوند و ما معمولا با دو قاضی تشکیل جلسه می‌دهیم. ورودی شعب ما 300 تا 350 فقره پرونده در هر ماه است که این تعداد پرونده به شعب ارجاع می‌شوند.

رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: ما در ماه 22 روز کاری داریم که از این تعداد روز قضات ما باید 4 روز به طور کامل در جلسات هیات عمومی شرکت کنند و افزون بر آن هر قاضی باید یک بار در هفته در جلسه تخصصی شرکت کند.

رئیس دیوان عدالت اداری اقدام شنیع حمله به حرم صحابه رسول الله(ص) را محکوم کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ضمن محکوم کردن حمله به حرم حجربن عدی، یکی از صحابه رسول‌الله(ص) و خارج کردن جسد مطهر ایشان از قبر، این اقدام را از سوی جنایتکاران تربیت‌یافته استعمار دانست که به جان امت اسلامی افتاده‌اند.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: تاسف‌آور است که در بلاد اسلامی، عده‌ای به نام مسلمان تکفیری که تربیت‌یافتگان دلارهای آمریکایی و وهابیت انگلیسی هستند، چنین حرکات جنون‌آمیز و نابخردانه‌ای را به نام اسلام انجام می‌دهند.

وی افزود: اینان همانهایی هستند که انسان‌های بی‌گناه را به خاک و خون می‌کشند و قضیه‌ای که در سوریه اتفاق افتاد و جنایتکارانی که به حرم صحابه رسول الله که شیعه و سنی او را ستوده‌اند، یورش برده‌اند، وابستگان مکتب اموی هستند که امروز عامل جنایت آمریکا و رژیم صهیونیستی شده‌اند

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ضمن ابراز تاسف از این اقدام اظهار داشت: اینان این اعمال شنیع و زشت را در لفافه دین می‌پیچند و تحت عنوان آموزه‌ها و معارف دینی مرتکب می‌شوند.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: حجربن عدی و فرزندش یک روز در دفاع از ولایت به دست امویان در عصر خود به شهادت رسیدند و امروز نیز اینگونه توسط امویان این عصر برای بار دوم مورد تعرض واقع می‌شوند.

رئیس دیوان عدالت اداری بر ضرورت التزام مسئولان به ورع و تقوا تاکید کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه 23 اردیبهشت هیات عمومی با تاکید بر اینکه اگر ما ملتزم به رعایت تقوا باشیم، بسیاری از این نابسامانی‌ها و اشکالات موجود کاهش می‌یابد، اظهار داشت: در نظام اسلامی از مسئولان اعم از مسئولان قضائی، اجرایی و تقنینی انتظار است که بیشتر به این مسایل توجه کنند.

وی گفت: بویژه همکاران قضائی ما توجه داشته باشند که مردم از «دیوان عدالت اداری»، انتظار ویژه‌ای دارند و آن را به انحای مختلف بیان می‌نمایند و توصیه ام این است که قضات محترم و بخش‌هایی که با مردم در ارتباط هستند، در نحوه برخورد با مراجعان و پاسخگویی به ایشان، همچنین رسیدگی مستند و مستدل به پرونده‌های آنان بسیار مراقب باشند.

نامزدهای انتخاباتی از تخریب یکدیگر اجتناب کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه 30 اردیبهشت هیات عمومی با اشاره به انتخابات به عنوان مهم‌ترین مساله روز کشور اظهار داشت: متاسفانه به رغم وجود تاکیدات و آموزه‌های دینی و همچنین توصیه‌های مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه نباید در فضای تبلیغات انتخاباتی یکدیگر را تخریب کرد، شاهدیم که برخی از این بدگویی‌ها آغاز شده است.

وی افزود: این موجب تاسف است که در نظام جمهوری اسلامی گروه‌ها یا افرادی برای اینکه احیانا نظر خود را بر کرسی بنشانند، به تخریب دیگران می‌پردازند. این عمل قطعا خلاف شرع و اخلاق و سیاست نظام جمهوری اسلامی است.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه اینجا مانند کشورهای غربی نیست که افراد از انواع و اقسام روش‌های تخریبی برای رسیدن به هدف که همانا قدرت است، استفاده کنند، اضافه کرد: در نظام اسلامی ایران هدف رسیدن به قدرت نیست بلکه انجام وظیفه و تکلیف است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: از منابر اجتماعی و رسانه‌ای انتظار است که گویندگان آن بداخلاقی نکنند و نیروهایی که قلم در دست دارند، بیشتر مراقب باشند البته این به معنای کنار گذاشتن نقد نیست بلکه نقادی و بیان اشکالات کاندیداها در مسایل سیاسی، اقتصادی اجتماعی و فرهنگی با استدلال نه تنها بد نیست که ضروری هم هست.

وی تصریح کرد: در عین حال در بسیاری از موارد شاهدیم که نقد به تخریب و عداوت تبدیل شده و این عمل نامطلوب است.

کاندیداها وعده‌هایی که مردم را به مسیر اشتباه می‌اندازد ندهند

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه ششم خرداد هیات عمومی اظهار داشت: تلاش رئیس جمهور منتخب باید این باشد که با توجه به ظرفیت‌های بسیار ارزشمندی که کشور دارد، نسبت به آبادانی و پیشرفت کشور اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه امروز بزرگترین و مهم‌ترین مساله جامعه ما بحث انتخابات ریاست جمهوری است افزود: ان شاء الله ملت عزیز و شریف ایران در 24 خرداد با حضور پای صندوق‌های رای حماسه سیاسی را رقم خواهد زد

رئیس دیوان عدالت اداری از نامزدهای این دوره انتخابات خواست  در تبلیغات خود به ارایه برنامه‌های منطقی، مفید و ممکن بپردازند.

وی ادامه داد: کاندیداها از شعارهایی که امکان تحقق آن نیست و از دادن وعده‌هایی که مردم را به مسیر غلط می‌اندازد، پرهیز کنند.

رسانه‌ها امام خمینی(ره) را آنگونه که شایسته است معرفی کنند

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه هیات عمومی دیوان عدالت اداری اظهار داشت: امام خمینی(ره) اگرچه معصوم نبودند اما تربیت یافته در مکتب عصمت  امامان(ع) و در حوزه علمی امام صادق(ع)، جامع بسیاری از علوم و ارزش‌های انسانی و اخلاقی بودند.

وی افزود: ایشان حکیمی متاله، فقیهی فیلسوف و مبارز و مجاهدی عارف بودند، به نحوی که می‌توانیم ایشان را جامع اضدادی که تربیت‌یافته مکتب امامان معصوم(ع) است و تمام عمرش را در مسیر تبلیغ دین و ارزش‌های دینی مصرف داشتند، بدانیم.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: امام خمینی(ره) تا پایان عمر مبارکش در مسیر مبارزه با طاغوتیان و کسانی که علیه اسلام و ارزش‌های اسلامی حرکت می‌کردند، مبارزه کردند و با توکل به خدا کشورمان ایران را از یوغ استعمارگران شرق و غرب رهانیدند.

دشمن انتخابات را رصد می‌کند، مراقب رفتار خود باشیم

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیستم خرداد هیات عمومی گفت: باید مراقب این دوره از انتخابات بود و ان شاء الله همه ما با هم کنار امت اسلامی و ملت حضوری دشمن کورکن خواهیم داشت.

وی ضمن اشاره به اینکه الحمدلله فضای جامعه برای حضور حماسی در انتخابات آماده شده است، افزود: باید ضمن توجه به توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر حضور در پای صندوق‌های رای، مراقب باشیم که دشمن رفتارهای ما را به دقت رصد می‌کند.

رئیس دیوان عدالت اداری اظهار داشت: اینکه رسانه‌های غربی بویژه آنها که با پول آمریکا تولید صدا و تصویر می‌کنند، تا این اندازه نسبت به انتخابات، کاندیداها و رفتارهای آنان حساسیت دارند، هشداری است که به ما می‌گوید باید بسیار مراقب باشیم و طوری رفتار کنیم که آنان مایوس شوند.

وی همچنین بر دقت در انتخاب اعضای شوراهای شهر و روستا تاکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم مردم در انتخابات شوراها هم دقت کافی داشته باشند، زیرا دقت در این امر با توجه به اختیارات و ماموریت‌های شوراها بسیار ضروری است.

دیوان عدالت اداری آماده همکاری با دولت آینده است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، در جلسه 27 خرداد هیات عمومی اظهار داشت: حرکت ارزشمند ملت بزرگوار ایران در روز جمعه 24 خرداد، لبیک به دعوت رهبری معظم انقلاب و ادای تکلیف در تحقق و تجلی حماسه سیاسی بود.

وی افزود: خدا را شاکریم که با این اقدام، ملت حماسه سیاسی را رقم زد و با بصیرت و روشن‌بینی برکتی عظیم برای کشور به ارمغان آورد.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: مردم در شرایطی که با مشکلات جدی اقتصادی مواجهند، به رغم تبلیغات دشمنان که تلاش می‌کردند مانع حضور حماسی آنان شوند، با بصیرت به ادای تکلیف پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اینکه مشارکت بیش از 72 درصدی ملت در این دوره از انتخابات بسیار پرمعناست، تصریح کرد: به یاری خداوند مردم توانستند با وجود اختلاف سلایق، ضمن استماع نظرات و دیدگاه‌های نامزدها، به تجزیه و تحلیل آنان پرداخته و رئیس جمهور خود را برای چهار سال در همان مرحله اول انتخاب کنند.

وی اضافه کرد: شعار رئیس جمهور منتخب مردم حرکت در مسیر اعتدال، تدبیر و امید بود و مردم در این دوره به چنین مشی و روشی با اکثریت مطلق رای دادند.

نیازمندی سراسر کشور به خدمت دیوان عدالت اداری

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه دهم تیر هیات عمومی دیوان اظهار داشت: با اشاره به اینکه سلامت، کلامی بیش نیست اما محتوایی گسترده دارد، ادامه داد: دستگاه قضائی باید از از هر گزند و آسیبی که با شان قضا ناسازگاری داشته باشد، سالم باشد و مصادیق آن در قوه قضائیه قابل احصاء است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: سلامت کاری و اخلاقی، سلامت از هرنوع آلودگی و فساد و سلامت از برخوردهای ناشایست با ارباب رجوع، همچنین سلامت در قضاوت، تحقیق و تعقیب همه و همه اموری هستند که مجموعه آنها می‌تواند یک قضای اسلامی عادلانه را برای ما ترسیم کند.

وی همچنین کارآمد بودن یک دستگاه را به عوامل متعددی وابسته دانست و افزود: در مورد کارآمدی اولا متناسب با وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده قوه‌قضائیه است باید ابزار و امکانات کار فراهم آید زیرا جامعه از دستگاه قضائی انتظارات ویژه‌ای دارد. این دستگاه باید در مراجعه ارباب رجوع، متناسب با نظام اسلامی و این مردم شریف، کارآمدی خود را نشان دهد. البته متناسب با آن باید ابزار و امکانات مورد نیاز یعنی نیروی انسانی و پشتیبانی‌های لازم فراهم آید تا بتوانیم این وظیفه را اگر نگوییم در حد مطلوب، حداقل در حد مقبول به انجام برسانیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما در دیوان عدالت اداری در یک نهاد قضایی کشوری اشتغال به خدمت داریم، تاکید کرد: سراسر کشور به خدمت ما نیازمند است و ما وظیفه داریم، به صورت کارآمد در  خدمت مردم باشیم. کار دیوان عدالت اداری به لحاظ کیفی و کمی کار سنگینی است و انتظار این است که در حد مقدور و توان خود تلاش کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: آرای دیوان عدالت اداری چه آرای شعب و چه آرای هیات عمومی از دامنه گسترده‌ای برخوردار است به نحوی که شاهدیم برد آرای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به مراتب از برد آرای هیات عمومی دیوان عالی کشور بیشتر است. البته ما نمی‌خواهیم زحمات عزیزانمان را در دیوان عالی کشور نادیده بگیریم اما از زاویه تاثیرگذاری آرای دیوان عدالت اداری فراگیرتر است.

قانون جدید دیوان عدالت اداری پس از عید فطر اجرایی می‌شود

رئیس دیوان عدالت اداری در جلسه هیات عمومی هفتم مردادماه ضمن تسلیت ایام شهادت امیرالمومنین علی(ع) و همچنین گرامیداشت شب‌های قدر گفت: با ابلاغ قانون و انتشار آن در روزنامه رسمی،  مقدمات اجرایی شدن آن پس از عید فطر فراهم شده است.

وی افزود: ضروری است تاکید کنیم که همکاران با توجه به جدید بودن قانون، ضمن مطالعه و مرور آن، بر جزئیات آن به منظور قضاوت صحیح‌تر تسلط یابند زیرا تسلط قضات بر ریزه‌کاری‌ها و جزئیات قانونی بسیار مهم و لازم است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: یکی از رسالت‌ها و وظایف ما این است که دست‌اندرکاران دستگاه‌های اجرایی را نیز با قانون جدید و جزئیات آن آشنا کنیم که ان شاء الله با برنامه‌ریزی‌چنین اقدامی صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ضمن اعلام همزمانی اجرایی شدن قانون جدید دیوان عدالت اداری با آغاز به کار دولت و شوراهای اسلامی جدید اظهار داشت: امیدواریم تعامل دولت آینده با مجموعه دیوان عدالت اداری بیش از گذشته باشد و دستگاه‌های اجرایی هرچه بیشتر در راستای اجرای قانون تلاش کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: متاسفانه در حال حاضر برخی آقایان ادعا می‌کنند که دولت ما حتی یک مورد خلاف قانون و قانون‌گریزی نداشته است، گویی آنها خدایی ناکرده مردم را جاهل می‌انگارند که اینگونه سخنان ناروا و دروغ آنها را باور کنند حال آنکه مردم بصیرت لازم را دارند.

وی ادامه داد: انتظار این است کسانی که تا این اندازه ادعای عدالت‌محوری و مردم‌داری را دارند با مردم عادلانه‌تر سخن بگویند و تا این اندازه اعمال خلافشان را توجیه نکنند. زیرا با فرض که دیگران به دلایل مختلف چیزی نگفتند و برخوردی نکردند، اما بالاخره انسان باید روزی جوابگوی اعمالش در پیشگاه خداوند متعال باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود: امیدواریم که دولت آینده دولتی باشد که حقیقتا قانون‌محور و قانون‌مدار باشد زیرا وظیفه دولت اداره کشور بر اساس قانون است و قانونمدار بودن دولت بسیار اهمیت دارد.

آماده همکاری و تعامل با دولت جدید هستیم

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه چهاردهم مردادماه هیات عمومی گفت: دیوان عدالت اداری آماده است تا ضمن همکاری به منظور اصلاح برخی امور و رفع اشکالاتی که از دولت گذشته باقیمانده است، با دولت جدید تعامل کند.

وی افزود: در دولت گذشته شاهد یکسری قانون‌شکنی‌ و قانون‌گریزی‌ها بوده‌ایم که امیدواریم با تدبیر رئیس جمهور جدید، نسبت به تصمیمات خلاف قانونی که گرفته شده، بازنگری شود.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: ما همچنین آمادگی داریم ظرفیت و تجربه دیوان عدالت اداری را در اختیار دولت قرار دهیم تا از این پس کمتر شاهد صدور مصوبات و آیین‌نامه‌های دارای اشکال قانونی باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری همچنین اظهار امیدواری کرد دولت بتواند ضعف‌های موجود در کشور را بویژه با حل مشکلات اقتصادی مردم برطرف کند.

وی گفت: اگر رویکردها، رویکرد منطقی، معقول و صحیحی باشد، با همکاری مردم می‌توان این مشکلات را کاهش داد.

با دولت تعامل داریم نه تقابل

رئیس دیوان عدالت اداری در جلسه بیست و یکم مردادماه هیات عمومی برخی مطالب اعلام شده از سوی این رسانه‌ها را تکذیب کرده و گفت: این رسانه‌ها یا به دنبال شیطنت‌اند یا اغراض سیاسی خاصی را پیگیری می‌کنند. تصریح می‌کنیم که ما در همکاری و تعامل با دولت، متناسب با شرایط و عملکرد دستگاه‌ها هر جا اشکالی مشاهده کنیم، تذکر خواهیم داد و همواره تلاش می‌کنیم که در این ارتباط حقوق شهروندان و مردم لحاظ شود.

وی افزود: تاکید می‌کنیم ما برای هر نوع تعامل سازنده با دولت‌ آمادگی داریم و امیدواریم دولت جدید بخش‌های حقوقی تقویت شده و قدرتمندی داشته باشد تا این رابطه تسهیل شود. ضمن اینکه با شناخت از رئیس جمهور و تصمیمات و شعارهای ایشان،  انتظار این است که همکاران خود را به توجه بیشتر به قانون توصیه نمایند.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه اظهار داشت: این کمال بی‌انصافی است با دولتی که به طور کامل تشکیل نشده و در حال گرفتن رای اعتماد است، تقابل داشته باشیم در مورد اخیر نیز  یک تذکر برادرانه حقوقی به قوه مجریه داده شد.

رئیس دیوان عدالت اداری، اقدام بانک مرکزی را تحسین کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه روز 28 مرداد هیات عمومی گفت: خوشبختانه اقدام سریع دیوان عدالت اداری و پیگیری‌های به عمل آمده، همچنین تصمیم بانک مرکزی موجب شد تا از تضییع بیت‌المال در این مورد جلوگیری شود.

وی افزود: بانک مرکزی اخیرا در اجرای رای هیات عمومی به دستگاه‌های بدهکار ابلاغ کرده است که با لغو مصوبه دولت، بدهی آنها تسویه نشده و موظف به بازپرداخت آن هستند.

سیره رجایی و باهنر الگویی برای دولتمردان

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه چهارم شهریور ماه هیات عمومی دیوان اظهار داشت: هشتم شهریور سال 1360 و انفجار در ساختمان نخست وزیری، یادآور جنایت دلخراش منافقین سرسپرده در راستای کین‌ورزی با نظام جمهوری اسلامی است. جنایتی که بر اثر آن رجایی رئیس جمهور و دکتر باهنر نخست وزیر به شهادت رسیدند و این لکه ننگ دیگری در پرونده سیاه منافقین و استکبار بود که هیچگاه از پیشانی آنان پاک نخواهد شد.

وی گفت: خون این دو شهید همراه سایر شهدای گرانقدر موجب بارور شدن و تثبیت نظام جمهوری اسلامی و همچنین باعث آگاهی و بصیرت بیشتر مردم نسبت به دشمنان شده است.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این نکته که چهره صدیق، خدمتگزار، بی‌تکلف، ساده‌زیست و ولایی این دو شهید بزرگوار همواره در خاطر ملت باقی است، افزود: ما در این ایام ضمن اینکه از پیشگاه احدیت، علو درجه را برای این شهیدان آرزو داریم، امیدواریم ویژگی‌های این دو شهید بزرگوار برای دیگر دولتمردان سرمشق باشد.

وی اظهار امیدواری کرد، روش، گفتار و تصمیمات دولتمردان جدید با تاسی به این بزرگواران، در جهت تقویت نظام اسلامی و کشورمان باشد.

شوراهای اسلامی شهر و روستا جایگاه ارزشمند خدمت به مردم را مغتنم بدانند

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه هجدهم شهریو ماه هیات عمومی دیوان گفت: حدود اختیارات و مسوولیت شوراهای اسلامی در حد یک دولت کوچک است و امیدواریم منتخبان شورا این جایگاه ارزشمند را درک کرده و آن را برای خود درست تعریف کنند.

وی افزود: اینکه شوراهای اسلامی شهر و روستا می‌توانند از طریق شورای عالی استان‌ها، لوایح مورد نیاز را در بحث مدیریت شهری و روستایی تهیه کرده و مستقیما به مجلس شورای اسلامی ارسال کنند، حاکی از ظرفیت فوق‌العاده‌، قابل توجه و مهمی است که در این بخش وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به ارتباطی که شوراها و تصمیمات آنها با دیوان عدالت اداری پیدا می‌کند، اظهار داشت: توصیه ما به اعضای جدید شوراهای اسلامی این است که ضمن تقویت بخش حقوقی خود، مصوبات خود را کارشناسی و با رعایت موازین شرعی و قانونی تنظیم و ابلاغ کنند، زیرا از آنجا که این بخش با حقوق مردم، دولت و جامعه در ارتباط است، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد که تضییع حق نشود.

رئیس دیوان عدالت اداری افزود: همچنین شوراها نباید مصوبات خود را صرفا از منظر درآمدزایی ارایه کنند، زیرا پیش از این بسیاری از مصوباتی که با این رویکرد و بدون ملاحظه حقوق ملت ابلاغ شده بود، ضمن مشکل‌آفرینی برای مردم، بعضا خلاف قانون بوده و در دیوان عدالت اداری ابطال شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها