امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۹:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6948
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۲۹
تعداد بازدید: 208
هرمز قلاوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: با توجه به اینکه ایران در کنار عربستان به عنوان ...

هرمز قلاوند در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس اظهار داشت: با توجه به اینکه ایران در کنار عربستان به عنوان یکی از کشورهای تعیین کننده در اوپک مطرح است و آمریکا از منابع نفت و گاز ایران محروم شده است، آمریکا برای حرکت در جهت خودکفایی در منابع نفت و گاز شعار جدیدی برای سال 2020 مطرح کرده است.

وی افزود: شعار آمریکا این است که با روش‌های غیر متعارف بتواند یک new middle east یا خاورمیانه جدید ایجاد کند و از انرژی خاورمیانه بی‌نیاز شود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت با بیان اینکه در کل تولید نفت آمریکای شمالی یعنی کانادا، آمریکا و مکزیک از روش‌های متعارف 16 میلیون بشکه در روز است،‌اضافه کرد: برنامه آمریکا آن است که در 2020 یعنی 7 سال آینده با استفاده از تکنولوژی روز و بهره‌برداری از روش‌های غیر متعارف به حجم ذخایر فسیلی خود اضافه کند.
نقشه خاورمیانه جدید نفتی آمریکا در آمریکای شمالی

وی ادامه داد: در قاره قطب شمال با کنار زدن برف و یخ به زمینی می‌رسند که به راحتی قابل اشتعال است؛ این همان منابع هیدرات گازی است که آمریکا برای برداشت آن نیز وارد شده است تا از نفت و گاز خاورمیانه بی‌نیاز شود.

قلاوند با بیان اینکه آمریکا علاوه بر تولید نفت خود روزانه 10 میلیون بشکه نفت وارد می‌کند، اظهار داشت: آمریکایی‌ها می‌گویند قصد دارند در 7 سال آینده میزان تولید نفت آمریکای شمالی را از 16 میلیون بشکه با استفاده از ذخایر غیر متعارف به 27 میلیون بشکه در روز افزایش دهند.

*آغاز اکتشاف ذخایر عظیم غیر متعارف نفت در ایران

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت در ادامه گفت: برای اولین بار مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت مطابق تکنولوژی روز دنیا دو پروژه اکتشافی را در دستور کار قرار داده است.

وی اضافه کرد: یکی از پروژه‌ها برآورد ذخایر هیدرات‌های گازی در منطقه دریای عمان است که متولی آن مدیریت اکتشاف و مجری پروژه پژوهشگاه صنعت نفت است که این پروژه تاکنون 42 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

 قلاوند اظهار داشت: پروژه دوم اکتشاف لایه‌های شیل‌نفت و شیل‌گاز به عنوان ذخایر غیرمتعارف است که طراحی اولیه آن انجام شده و قرارداد آن در ماه آینده بسته خواهد شد.
هیدرات گازی

وی افزود: بر این اساس اولین پروژه اکتشاف شیل‌های نفت و گاز در زاگرس آغاز خواهد شد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت اضافه کرد: در فاز اول طبقات شیلی روی زمین بهره‌برداری شده‌اند و زاگرس بر این اساس بلوک‌بندی شده است.

وی تأکید کرد: حجم عظیمی از هیدروکربن نفت و گاز از این طریق به ذخایر کشور اضافه می‌شود.

وی گفت: لایه‌های شیلی براساس مطالعات زمین شناختی نقشه‌برداری شده و محل آنها در بلوک‌های زاگرس مشخص شده است.

قلاوند افزود: ابتدا نمونه برداری و آزمایش‌های پیشرفته‌ انجام می‌شود و بعد از آن نهایتاً درباره زایش نفت در این شیل‌ها بحث می‌شود که حجم قابل توجهی هیدروکریور نفت و گاز از آنها قابل برداشت خواهد بود.

وی اظهار داشت: این پروژه فعلاً در مراحل اولیه و اکتشافی است و برای ادامه مراحل اکتشاف یعنی لرزه‌نگاری و حفاری باید برنامه‌ریزی جامعی انجام شود.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها