امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۱:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69546
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی افضلی‌فرد نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مصطفی افضلی‌فرد نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی کمیسیون اصل 90 خانه ملت، پیش از ظهر امروز دوشنبه طی نشست خبری که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن قدردانی از اصحاب رسانه به پاسداشت تلاش‌هایشان در مسیر اطلاع‌رسانی به آحاد مختلف مردم، به تشریح عملکرد یکساله این کمیسیون پرداخت.

وی عمده‌ترین وظیفه کمیسیون اصل 90 را بررسی طرز کار قوای سه ‌گانه و رسیدگی به شکایات از این قوا دانست و افزود: طبق قانون کمیسیون اجازه مکاتبه مستقیم با قوای دیگر را دارد و به همین دلیل کمیسیون اصل 90 در جاهایی که ضرورت دارد ورود پیدا می‌کند.

نماینده اردبیل با اشاره به فعالیت شش کمیته کمیسیون اصل 90 مجلس، کمیته فرهنگی اجتماعی را اولین کمیته دانست و خاطرنشان کرد: این کمیته برای رسیدگی به شکایات در حدود وظایفی کمیسیون‌های فرهنگی‌، آموزش، بهداشت، اجتماعی و در حوزه اختیارات وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارشاد، ورزش و جوانان، علوم، بهداشت، تعاون و همچنین سازمان‌های میراث فرهنگی، حج، اوقاف، تبلیغات، صدا و سیما، آموزش فنی و حرفه‌ای و دانشگاه آزاد فعالیت می‌کند.

به گفته افضلی‌فرد کمیته اقتصادی، فنی و عمرانی کمیسیون اصل 90 هم برای رسیدگی به مباحث در محدوده وظایف کمیسیون‌های اقتصادی، برنامه و بودجه، صنایع، عمران، انرژی، اقتصاد و در محدوده وظایفی وزارتخانه‌های اقتصاد، نیرو، ارتباطات، راه و شهرسازی و همچنین بیمه و بانک‌ها، گمرک، بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان فعالیت می‌کند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس کمیته سیاسی و نظامی را سومین کمیته زیرمجموعه کمیسیون اصل 90 برشمرد و اظهار داشت:‌کمیسیون‌های امنیت و شوراها و همچنین ریاست جمهوری و معاونت‌های زیر مجموعه این نهاد و وزارتخانه‌های کشور، دفاع‌، خارجه و نیروی انتظامی و شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی به شکایات واصله در این باره رسیدگی کند.

افضلی‌فرد کمیته قضایی را چهارمین کمیته زیر نظر کمیسیون اصل 90 برشمرد و رسیدگی به شکایات قوه قضائیه را از جمله وظایف این کمیته برشمرد.

وی اضافه کرد: این کمیسیون دارای کمیته مجلس و امور ویژه نیز هست که به شکایات واصله درباره طرز کار مجلس و کمیسیون‌های خانه ملت رسیدگی می‌کند.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی کمیته ارتقای سلامت اداری را ششمین کمیته زیرمجموعه کمیسیون اصل 90 برشمرد و از پیگیری مباحث مربوط به سلامت اداری در این کمیته خبر داد.

افضلی‌فرد با بیان اینکه تاکنون 3952 شکایت به کمیسیون اصل 90 واصل شده است، خاطرنشان کرد: تاکنون درباره 2870 فقره شکایت مکاتباتی صورت گرفته است؛ درباره شکایات واصله 2411 فقره نیز جوابیه به ثبت رسیده است، البته در 1916 فقره نیز مکاتباتی برای راهنمایی انجام شده است.

وی در همین زمینه تصریح کرد: تاکنون 114 فقره شکواییه نیز بایگانی شده و در حال حاضر 212 شکایت در دستور کار کمیته‌های شش‌گانه کمیسیون قرار دارد.

افضلی‌فرد اضافه کرد:‌ در سال 92، 12 هزار و 561 فقره نامه به کمیسیون وارد و یا خارج شدند؛ کمیسیون طی این مدت 40 جلسه رسمی با مسئولان دستگاه‌های تقنینی، اجرایی و قضایی برگزار کرده و ده‌ها جلسه  در کمیته‌های شش‌گانه برگزار شده است.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس درباره شکایت از طرز عملکرد نمایندگان هم گفت: در طول سال 92 با تعامل با هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به شکایت‌های واصله در این زمینه رسیدگی شده است؛  در امسال 25 فقره شکواییه از طرز کار مجلس داشتیم که به هیأت نظارت ارسال شده است.

افضلی‌فرد همچنین یادآوری کرد که در سال 92، گزارش 4 فقره شکایت نیز از تریبون مجلس قرائت شده است.

وی شکایت‌هایی درباره نحوه اجرای قانون هدفمندی، بررسی عملکرد سازمان اوقاف، واردات دارو و عملکرد شرکت‌های دارویی، معوقات بانکی، مشکلات بافت‌های فرسوده، عدم حسابرسی از صدا و سیما و بانک مرکزی، پرونده مشکلات ارزی، مشکلات واحدهای تولیدی و ارتباط برخی شرکت‌های داخلی با شرکت‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی را از جمله پرونده‌های مهم کمیسیون اصل 90 برشمرد.

نماینده اردبیل همچنین زمین‌خواری، شکواییه شرکت عقاب‌افشان از پلیس راهور، عملکرد امور بین‌الملل وزارت نفت، عملکرد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز، مسکن مهر، برخورد سازمان انرژی اتمی با دانشمندان هسته ای، اساسنامه شرکت ملی نفت، پارک ملی خجیر، فساد در فوتبال، دانشجویان ستاره‌دار و بابک زنجانی را دیگر پرونده‌های مهم کمیسیون اصل 90 مجلس عنوان کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه از نشست اعضای این کمیسیون با وزرای علوم، جهاد کشاورزی، فرهنگ، ارتباطات، آموزش، راه ، تعاون و همچنین روسای سازمان‌های بازرسی، انرژی اتمی خبر داد و گفت:‌ در طول سال 92 جلساتی نیز با رئیس کل بانک مرکزی و روسای گمرک، جنگل‌ها و مراتع و ده‌ها جلسه دیگر در رده معاونت‌ها داشتیم.

وی همچنین با یادآوری جلسه ویژه کمیسیون اصل 90 با آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه گفت: جلسه ویژه دیگری نیز با آقای لاریجانی رئیس مجلس پیرامون ارتقای حدود و اختیارات کمیسیون اصل 90 داشتیم.

نماینده مردم اردبیل در مجلس در بیان جزئیات شکایت شرکت عقاب افشان از پلیس راهور گفت: مدیرعامل شرکت عقاب افشان تولید کننده اتوبوس‌های اسکانیا از پلیس راهور به دلیل عدم شماره‌گذاری اتوبوس‌های این شرکت به کمیسیون اصل 90 مجلس شکایت کرد.

وی ادامه داد: بررسی‌های نشان داد مستندات پلیس راهور از قوت برخوردار نیست و باید مطابق قانون عمل شود؛ البته در بررسی‌ها و جلسات مشخص شد این ممنوعیت پس از تصادف جاده قم و تصادف زنجیره‌ای اتخاذ شده است.

افضلی‌فرد در همین زمینه خاطرنشان کرد: پس از بررسی موارد در کمیسیون، اعلام شد که شرکت عقاب افشان تا 6/2/93 ملزم به رعایت موارد ایمنی در تولیدات خود است که البته این موضوع مشمول سایر شرکت ها نیز می‌شود. البته مقرر شد از تاریخ 24/12/92 شماره‌گذاری اتوبوس‌ها آغاز شود و فراخوانی نیز برای رفع مشکل خودروها داده شود.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس همچنین از ارسال گزارش مربوط به وضعیت خودروهای وارداتی به قوه قضائیه خبر داد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها