امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۶:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69640
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 36
به گزارش فارس،  حبیبی، کارشناس شورای مرکزی ستاد ساماندهی فعالیت های سازمان های مردم نهاد شهر تهران طی سخنانی در این مراسم، ابراز داشت: امروز روزی است ...

به گزارش فارس،  حبیبی، کارشناس شورای مرکزی ستاد ساماندهی فعالیت های سازمان های مردم نهاد شهر تهران طی سخنانی در این مراسم، ابراز داشت: امروز روزی است که پرچم خدمت را از فردی که خوب و صالح خدمت کرده است تحویل گرفته و به صالح دیگری تحویل می دهیم. سردار روزبهانی در روزهای اولین بنیان گذاری این ستاد تا کنون، آنچه در توان داشتند را به خوبی ارایه کردند و می توانیم امیدوار باشیم که از این به بعد آقای زمردیان به بهترین شکل می توانند این کار را ادامه دهند.

وی افزود: خوبی این رفت و آمدها این است ابتکارات نو به نو و خلاقیت های جدیدی بروز پیدا می کند که می توانند حرکت ما را سرعت داده و به توسعه خوبی منجر شود. بی شک روزی این ماجرا تکرار خواهد شد و ایشان نیز با سلامت داشته خود، این سنگر را برای خدمت در سنگر بالاتری ترک می کنند.

مشاور اسبق رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نباید فراموش کنیم که مثلث اسلام، رهبری و مردم، انقلاب را با یاری خدا به نتیجه رسانده است و الآن هم باید با همان شاخص ها و بنیان ها این مساله را به جلو ببریم. در این بین مردم نیز مانند اسلام و رهبری موضوعی نیستند که بخواهیم با نگاهی ضعیف به آن بنگریم، چرا که مردم و مخصوصا نسل جوان ما ممکن است این نگاه را برنتابند.

وی گفت: همانطور که در جریان پیروزی انقلاب ما در یک حرکت توده ای راه افتادیم و کاری را پیش بردیم، شاید نسل جوان هم اکنون راه ها و قالب های دیگری را بپسندند. البته فروزانی کار از بین نرفته و سال به سال در راهپیمایی 22 بهمن یا سایر عرصه ها، این حضور همچنان پر فروغ و پر شعله جلو می رود. در این شرایط یکی از شاخص های اصلی این حرکت را با نام سازمان های غیر دولتی می بینیم.

وی گفت: ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد جایی است که سمن ها را جذب خودش می کند و در نهایت کارهایی که در حوزه مدیریت شهری تهران قرار دارد را به سمن ها محول می کند. 

حبیبی با اشاره به ریاست الهه راستگو بر ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد، گفت: من پیش از این نیز مردمی بودن دکتر راستگو را با همه وجود احساس می کردم. به گونه ای که در مجلس پنجم زحمات فراوانی را به ایشان دادیم اما این موارد حتی یک بار هم به بن بست نخورد. ایشان خیلی خالصانه کار مردم را انجام دادند و مطمئن هستم خداوند نیز بی جهت ایشان را به سمت این کار هدایت نکرده است.

وی در پایان گفت: من از نزدیک شاهد دلسوزی ها و سختی های اول کار آقای طلایی در اینجا بوده ام و معتقدم نگاه جامعه محور و مردم دوست ایشان باعث شده بود مردم به ایشان تمایل داشته باشند.

روزبهانی: حضور در تشکل های اجتماعی امتیاز شاخصی برای فعالان اجتماعی به حساب می آید

همچنین در ادامه این مراسم سردار محمد جواد روزبهانی، دبیر پیشین ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد طی سخنانی تصریح کرد: یکی از افتخارات مسئولان کشورها در همه دنیا این است که در حوزه فعالیت تشکل های غیر دولتی عضویت داشته باشند. در کشور ما نیز حاکمیت مردم سالار وجود دارد که یکی از مصادیق این امر، آن است که مدیریت و کرسی مسئولیت به عهده شخصیت های برجسته جامعه که از متن مردم برخواسته اند، گذاشته شده است. در میان مسئولان، وزرا و نمایندگان مجلس نیز حضور در تشکل های اجتماعی به عنوان امتیاز اجتماعی شاخصی مورد استفاد قرار می گیرد. این امر جایگاه فعالیت آن ها در حوزه تشکل های غیردولتی را نشان می دهد.

وی تاکید کرد: به واسطه حاکمیت مردم سالار، مردم در تمام امور حضور دارند و نشست امروز نیز تبلور تحقق رهنمود حضرت امام (ع) در این زمینه به شمار می رود.

روزبهانی ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته به منظور رشد فعالیت های ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد، گفت: ما در اینجا صرفا منتقل کننده مسایل تشکل ها و تسهیل گر بودیم اما رشد و اقدام اصلی متاثر از کارکرد خود سمن ها بوده است.

دبیر پیشین ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد ادامه داد: فعالیت های این ستاد تابع یک برنامه پنج ساله بوده است چرا که در طول این مدت باید فرایند جلب اعتماد، مشارکت، ارتقای سطح مهارت و شبکه سازی انجام می شد.

وی ادامه داد: یکی از موفقیت هایی که سمن ها به دست آوردند این بود که علی رغم اینکه تولیت ساماندهی، هماهنگی یا مدیریت کارکردهای غیردولتی در کشور به عهده سازمان های مسئول بوده است، اما شاهد بودیم تمامی آن ها در طول این مدت نسبت به کارکرد سمن ها تحسین داشتند و حتی نمایندگی خود را به این ستاد ارجاع دادند. در تمام گروه ها و شبکه های اجتماعی نیز اعضای سمن ها جزو سر حلقه ها به شمار می روند به نحوی که در هر کجایی که شبکه تشکل های غیر دولتی فعال است، یکی از این افراد عضو ستاد، سر حلقه هدایتگر و شاخصه ممتاز آن ها هستند.

روزبهانی در ادامه تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته تا پایان سال 93 باید شبکه سازی محقق شده باشد اما تا پایان سال 92 این شبکه از نظر شکلی محقق شده و در مناطق ورود پیدا کرده ایم. همچنین با عنایت و پشتکاری که طلایی داشتند، توانستیم بودجه های معوقه خود را دریافت کنیم از این رو اعتبارات برنامه های اجرایی نیز واریز شد و امیدواریم از این پس بتوانیم با دست باز حرکت کنیم.
 
زمردیان: نقش سمن ها و مشارکت مردم را تقویت می کنیم
 
همچنین محمد رضا زمردیان، دبیر ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن تشکر از زحمات سردار روبهانی در دوره گذشته، گفت: جمعی که اینجا دور هم هستند، حضورشان تاکیدی بر تلاش ها و زحمات سردار روزبهانی است. همچنین باید از سردار طلایی ریاست سابق این ستاد ، دکتر راستگو و دکتر مسجد جامعی تشکر داشته باشم.

وی افزود: برنامه پنج ساله شهرداری تهران وظایفی را برای فعالیت تشکل ها مشخص کرده است که باید سرلوحه کار ما باشد. این ستاد باید جایگاه ستادی خود را در حوزه سیاست گذاری و نظارت تقویت کند و بتوانیم فعالیت خود را در راستای محله محوری و منطقه گرایی هم تقویت کنیم تا نقش سمن ها و مشارکت مردم تقویت شود.

زمردیان افزود: بند اول فرمان مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی، نکات مهمی درباره مشارکت مردم و گروه های اجتماعی را شامل می شود. از این رو باید مشخص کنیم نقش سمن ها در موضوعات اقتصادی، اقتصاد شهر و کارآفرینی و تولید چه چیزی است.

در ادامه این مراسم دو تن از دبیران کارگروه های ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد به بیان نظریات خود پرداختند.

علیرضا طاهری، دبیر کارگروه اجتماعی ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد با اشاره به زحمات سردار روزبهانی در این ستاد، گفت: ایشان در لایه های مختلف تاکنون در خنثی سازی بیش از 1342 بحران اجتماعی نقش داشته است و این تجربیات مورد مطالعه و استفاده قرار می گیرد.

وی گفت: قطعا دوستان ما در بخش ها و گره های مختلف با آقای زمردیان همکاری خوبی خواهند داشت. از دیگر سو امروز با زحماتی که شورای شهر کشیده است، مقدمات یک بستر خوب برای همکاری فراهم است و این امر منوط به آن است که چگونه تلاش ها، فعالیت ها و برنامه ریزی خود را با هم انجام دهیم.

قاسم زاد ، دبیر کارگروه سلامت ستاد ساماندهی تشکل های مردم نهاد نیز طی سخنانی کوتاه، با اشاره به مشکلات موجود در حوزه سلامت، اعتیاد، کودکان فرار و... گفت: ما تا کنون چنین نظمی که بتوانیم مجموعه ای از اطلاعات جامع سمن ها را جمع آوری کنیم، نداشته ایم و خوشبختانه هم اکنون این اطلاعات در ستاد گردآوری شده است.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از تجربیات گذشته بهره بگیریم و با کمک به آقای زمردیان، همین روند را ادامه دهیم تا بتوانیم بیشتر از گذشته خدمت کنیم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار