امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69653
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 90
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس محمد باقر قالیباف در آیین درختکاری تهران جهان شهر دوستی که با حضور بیش از 90 نفر از سفرای کشورهای جهان و مرضیه افخم ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس محمد باقر قالیباف در آیین درختکاری تهران جهان شهر دوستی که با حضور بیش از 90 نفر از سفرای کشورهای جهان و مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه برگزار شد اظهار داشت: در جهان امروز که بیش از نیمی از ساکنان کره خاکی در شهرها اقامت گزیده‌اند کلانشهرها به ویژه شهرهای جهانی به عنوان نیروی پیش‌برنده توسعه و تحول جهانی در ابعاد فرهنگی اقتصادی اجتماعی سیاسی و امنیتی نقش بی‌بدیلی یافته‌اند و به همین نیز مدیریت شایسته آنها در مجموع سیاست‌ها و راهبردهای کلان دولت‌های ملی اهمیت و وزن بیشتری یافته است.

وی ادامه داد: در عین حال کلانشهرهای جهان برای توسعه ظرفیت‌های خود نیازمند ارتقا زیرساخت‌های خدماتی ارتباطی فناوری عمرانی و گردشگری هستند تا بتوانند با بهره‌گیری از روندها و فرصت‌های مفید جهانی و درون‌سرزمینی، نه تنها در مقیاس منطقه‌ای بلکه در سطوح وسیع‌تر و بالاتر برای آینده بهتر برنامه‌ریزی کرده و مهیا شود.

قالیباف افزود: به اعتقاد بنده ما در کنار نقشه‌های سیاسی و جغرافیایی متعارف که معمولا جای دولت و ملت‌ها را نشان می‌دهند نیازمند نقشه‌هایی هستیم که با نگاه مدیریت کلان شهری و با تکیه بر حقوق و نیازها و اولویت‌های مورد نظر شهروندان تصویر جدید از چالشها و فرصت‌ها موجود در صحنه بین‌الملل را پیشروی ما ترسیم کند تا در جهت‌گیری‌های فکری سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌های اجرایی ما تاثیرگذار شود.

وی بیان داشت‌: مسیر پیشرفت و عدالت در قرن 21 ام از شبکه جوامع محلی می‌گذرد. گسترش حکمرانی محلی نوع جدید توسعه در قرن حاضر و اشکال جدید جامعه مدنی مبتنی بر پیشرفت و عدالت است که جهان روز به روز آن را بیشتر تجربه می‌کند.

شهردار تهران رو به سفرای 90 کشور جهان بیان داشت: احتمالا برخی از شماها مدت زیادی است در تهران زندگی می‌کنید و زمان زیادی که با وضعیت این کلانشهر آشنا شده‌اید و به آن عادت کرده‌اید. برخی نیز ممکن است مدت کوتاهی باشد که میهمان این شهر شده باشند و هنوز فرصت آشنایی گسترده و عمیق با آن را پیدا نکرده‌اند.

وی بیان داشت: به هر حال تهران نیز به عنوان یکی از 20 کلانشهر بزرگ جهان و بزرگترین آنها در منطقه غرب آسیا دارای زیبایی‌ها و احتمالا نازیبایی‌هایی است.

قالیباف در تعریف آموزه‌های دینی و ملی در مراسم آیینی نوروز اظهار داشت: تغییر در چهره طبیعت و زندگی ما معنایی خاص به همراه دارد. درک نوعی هماهنگی و هارمونی میان بشر و طبیعت و تبعیت از منطق هستی به عنوان مخلوق واحد خداوند این نگرش به طبیعت، انسان و هستی بهار را به عنوان یک فرصت برای نوزایی تبدیل می‌کند.

شهردار تهران گفت: در فرهنگ نوروز سنتی به نام هفت‌سین داریم سفره‌ای که در آن هفت نماد یا المان معنی‌دار را کنار هم قرار می‌دهیم و در کنار قرآن کریم و دیوان حافظ سفره‌ای رنگین شکل می‌گیرد.

در ادامه این برنامه قالیباف در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از سازمان‌های بین‌المللی درخواست کرده‌ایم که برای دوستی بیشتر و ارسال پیام دوستی و انعکاس آن در مراسم درختکاری که با شعار تهران جهان شهر دوستی برگزار شد حضور پیدا کنند.

وی افزود: نگاه شهرداری تهران و مجموع فرهنگ مردم ما در توسعه فضای سبز و حفظ محیط زیست و انس با طبیعت است که آن نیز ریشه در فرهنگ ما ایرانیان دارد.

شهردار تهران با اشاره به حضور سفرای بیش از 90 کشور جهان در مراسم درختکاری تهران جهان شهر دوستی اظهار داشت: اینکه سفرای بیش از 90کشور جهان در این مراسم حضور پیدا کرده‌اند نشان‌دهنده اعتماد آنها به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها