امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69661
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 79
حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری طی سال 92 در جلسات هیئت عمومی دیوان عدالت نکاتی را مطرح کرده‌ است. خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

حجت‌الاسلام منتظری رئیس دیوان عدالت اداری طی سال 92 در جلسات هیئت عمومی دیوان عدالت نکاتی را مطرح کرده‌ است.

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گزیده‌ای از سخنان رئیس دیوان عدالت اداری در سال 92  را در 2 شماره منتشر می‌کند.

در زیر بخش دوم این اظهار نظرها را که در 6 ماه دوم سال 92 مطرح شد می‌خوانید.

تجلیل رئیس دیوان عدالت اداری از حماسه‌آفرینی ملت در هشت سال دفاع مقدس

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری، در جلسه اول مهر هیات عمومی دیوان طی سخنانی اظهار داشت: تقدیر و سپاس خود را نسبت به همه رزمندگان بزرگواری که با حضور مخلصانه خود در میدان‌های جهاد و مبارزه، در دفاع از کیان اسلام و کشور افتخار آفریدند، تقدیم می‌داریم.

وی گفت: روز سی ویکم شهریورماه 1359 یادآور حمله عنصری خبیث و سرسپرده است که با ماموریت از سوی اجانب و دشمنان، ضمن یورش گسترده هوایی و زمینی به کشور عزیزمان ایران درپی ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی بود، درحالیکه به رغم پشتیبانی کشورهای منطقه و غرب، طی هشت سال دفاع مقدس نتوانست به کوچکترین آرزوی خود دست یابد و حتی یک وجب از این سرزمین پاک را از آن جدا سازد.

رئیس دیوان عدالت اداری سه عامل مهم در پیروزی و موفقیت رزمندگان را ایمان و اعتقاد آنها در مبارزه، رهبری حضرت امام خمینی(ره) و حمایت و پشتیبانی مردم دانست و افزود: اولین عامل که موجب موفقیت رزمندگان ما شد، عامل اعتقاد و ایمان آنها بود و اینکه آنها این دفاع را جهاد فی سبیل الله می‌دانستند.

وی عامل دوم را رهبری امام راحل رضوان الله تعالی علیه دانست که با توکل به خداوند متعال و آموزه‌های قرانی در نیل به هدف، ثابت قدم و راسخ بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری درباره عامل سوم این پیروزی نیز تاکید کرد: حضور چشمگیر و پشتیبانی آحاد ملت، عامل سوم پیروزی در این دفاع بود. انواع حمایت‌های معنوی و مادی ملت که در دفاع مقدس تبلور یافت، همچنین تحمل صبر شکیبایی خانواده‌های معظم رزمندگان شهدا، جانبازان و آزادگان و همه کسانی که در این دفاع نقشی داشتند، موجب خلق حماسه‌ای شد که یا نمی‌توان در تاریخ برای آن مشابهی یافت، یا موارد مشابه آن اندک و انگشت‌شمار است.

وی در ادامه با اشاره به جمله حضرت امام خمینی(ره) در تقدیر و تشکر از ملت گفت: به واسطه خلق چنین حماسه‌ای بود که حضرت امام(ره) ملت شریف این سرزمین و مردم انقلابی آن را از ملت زمان رسول الله(ص) و حضرت امیرالمومنین(ع) برتر شمردند.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این مطلب که انتظار این است که همه مسوولان و کارکنان دستگاه‌ها قدردان حماسه‌آفرینان باشند و سعی کنند، بخشی از دین خود را به این عزیزان ادا کنند، تاکید کرد: ما به شهدا، خانواده‌های آنان و همچنین ایثارگران و جانبازان بسیار بدهکاریم چرا که اگر ایثار، جانفشانی، آزادگی و شهادت آنان نبود، هرگز نمی‌توانستیم امروز به این افتخارات در کشور دست یابیم. آنها در هر افتخاری که امروز در کشور شاهد آن هستیم، شریکند.

حجت‌ الاسلام و المسلمین منتظری با تاکید بر اینکه اگر زمینه‌ها را آنان فراهم نمی‌کردند، دشمن قطعا اجازه و فرصت دستیابی به پیشرفت و تعالی را به کشور ما نمی‌داد، اظهار داشت: همه آنچه که ما امروز از امنیت، تعالی، پیشرفت و ثبات سیاسی داریم، مدیون ایثارگری فرزندان این کشور در عرصه دفاع مقدس است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تبریک آغاز مهر و فصل آموزش و پرورش گفت: پایه و اساس تعالی و پیشرفت هر کشوری علم و دانش است، چندانکه قرآن کریم و آموزه‌های دینی ما نیز دو عنصر مهم یعنی علم و تزکیه را در کنار هم قرار داده و بر آن تاکید دارد.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این نکته که آموزش باید توام با پرورش فکری و در چارچوب تعالی  معارف اسلامی باشد، خاطرنشان کرد: متاسفانه ما باید به این حقیقت تلخ اعتراف کنیم که آنگونه که شایسته نظام اسلامی است در امر فرهنگ و آموزش و پرورش موفق نبوده‌ایم.

وی افزود: علت برخی از آسیب‌هایی که ما در جامعه بویژه نزد نوجوانان و جوانان شاهدیم، این است که مسوولان آموزش و پرورش برای پرورش فرزندان این مرزوبوم به اندازه آموزش آنها سرمایه‌گذاری و هزینه نکرده‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری همچنین در ابتدای سخن خود به بیان روایتی از پیامبر اسلام، حضرت محمد مصطفی(ص) در باب جهاد پرداخت و گفت: رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند، «نزدیک‌ترین عمل به خداوند متعال، جهاد در راه خداست و هیچ چیزی با جهاد در راه خدا برابری نمی‌کند».

رسیدگی به پرونده های قضایی تسریع شود

رئیس دیوان عدالت اداری در جلسه هشتم مهرماه هیات عمومی دیوان گفت: متاسفانه برخی قضات به این منصب عالی تنها به عنوان شغل نگاه می کنند، حال آنکه قضاوت جایگاه رفیع و منصبی است که باید از آن برای احقاق حقوق و اقامه عدل استفاده کرد.

وی افزود: قضاوت برای آن است که دست ظالم و ستمکار را از ظلم و ستم قطع کند، نتیجه چنین نگاهی این است که شخص در مقام قضا به برخی مسایل آلوده نخواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: از وقتی مسوولیت قضاوت را پذیرفتیم باید هرآنچه در توان داریم در طبق اخلاص بگذاریم و برای خدا کار کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) گفت: در بحار الانوار از رسول اکرم(ص) نقل شده است که فرمودند، «هرکاری را انجام می دهی سعی کن این کار فقط برای خدا باشد زیرا او تنها عمل خالص بندگانش را می پذیرد».

ارتقای سلامت اداری از اولویت‌های دولت باشد

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه پانزدهم مهرماه هیات عمومی دیوان با بیان این مطلب که در نظام اسلامی وجود فساد قابل قبول و پذیرش نیست، گفت: متاسفانه نتوانستیم در جامعه و اداراتمان، فرهنگ اصیل و معارف غنی و عمیق اسلام را نهادینه کنیم.

وی با اشاره به اینکه میزان شکایات ثبت شده در دیوان عدالت اداری می‌تواند شاخص مناسبی برای سنجش میزان سلامت در نظام اداری باشد، اظهار داشت: اگر چنانچه چرخ‌های گردان نظام اداری ما درست بچرخد و هریک از دستگاه ها وظیفه و کار خود را به درستی انجام دهند، نباید تا این میزان آمار شکایات بالا باشد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: این موضوعی است که در ملاقات رئیس محترم جمهور بر آن تاکید کرده‌ام.

وی با بیان این نکته که دولت اولویت‌ خود را رفع مشکلات اقتصادی جامعه عنوان کرده است، گفت: اولین و اساسی ترین مشکل در جامعه ما مسایل اقتصادی است که همه مبتلا به آن هستند. منشاء آن هم علاوه بر تحریم‌ها، سوء مدیریت و خیانت‌های برخی مدیران و همچنین نواقص قانونی بوده است. این مسایل موجب نارسایی‌ها و مشکلات اقتصادی شده و دولت وظیفه دارد در این زمینه تلاش کند.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن تحسین اقدام دولت در این ارتباط تصریح کرد: توجه داشته باشیم که نباید بحث اقتصادی به تنهایی مد نظر قرار گیرد و یکی از کارهایی که باید دولت نسبت به آن اهتمام ویژه داشته باشد، ارتقای سلامت نظام اداری است.

وی اضافه کرد: هرچند خود دولت خدمتگزار، سالم و با تدبیر باشد، وقتی بخش‌های اجرایی در لایه‌های پایین‌تر، سلامت کامل نداشته باشند، چهره دولت مشوه می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری تلاش دولت در ارتقای سلامت اداری را مستلزم توجه به سه موضوع اساسی دانست و اظهار داشت: اولا باید مبارزه با انواع فساد اداری در کانون توجه دولت قرار گیرد و مبارزه دولت با آن ملموس و محسوس باشد. فساد اداری تنها این نیست که بگوییم عده‌ای رشوه می‌گیرند، بخشی از فساد اداری، عدم انجام وظایف اداری و عدم گره گشایی از کار مردم است. ممکن است کسی رشوه نگیرد و فساد مالی نیز نداشته باشد، ولی با عملکرد یا برخورد خود موجب نارضایتی مردم شود.

وی اضافه کرد: دوم اینکه متاسفانه بخش حقوقی بسیاری از ادارات ضعیف است و لازم است دولت نسبت به تقویت بخش‌های حقوقی دستگاه‌های دولتی به ویژه وزارتخانه‌ها اقدام کند.

رئیس دیوان عدالت در ادامه افزود: سوم اینکه حقیقتا دولت اهتمام داشته باشد که مسایل و مشکلات اداری را آسیب‌شناسی کند زیرا تا مسایل نظام اداری ‌شناسایی نشود، نمی‌توان نسبت به حل مسایل مربوطه در این حوزه اقدام کرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با بیان این  پیشنهاد که دولت هیاتی را موظف کند تا آسیب‌شناسی علمی و دقیق نسبت به نظام اداری داشته باشد، گفت: دولت چنانچه بخواهد رضایت مردم را فراهم کند، باید نقاطی را که موجب نارضایتی آنان است، بشناسد و ما نیز به اعتبار کار در دیوان عدالت اداری و عضویت در شورای دستگاه‌های نظارتی می‌توانیم در این زمینه کمک کنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین ضمن انتقاد از بی‌توجهی دولت گذشته به جایگاه و نقش شورای دستگاه‌های نظارتی تاکید کرد: یکی از عمده‌ترین وظایف و تکالیف شورای دستگاه های نظارتی نیز همین است و قانونگذار برهمین اساس آن را با حضور نمایندگانی از هر سه قوه پیش‌بینی کرده است تا بهتر بتوانند مسایل را بررسی و نتیجه‌گیری کنند.

وی ادامه داد: تاکید می کنیم دولت باید بحث مربوط به سلامت اداری را مورد اهتمام جدی قرار دهد و  ما نیز در دیوان عدالت اداری همه امکانات را برای این کار در اختیارش قرار می‌دهیم تا پرونده‌ها، شکایات و دعاوی بررسی و آسیب شناسی شود.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: ان شاء الله بحث سلامت نظام اداری به عنوان یک اصل و اولویت مهم در دستور کار دولت قرار بگیرد تا بتواند موجبات رضایت مردم را در این بخش فراهم آورد.

تقویت ایمان مانع کژروی در نظام اداری است

رئیس دیوان عدالت اداری در جلسه بیست و دوم مهرماه هیات عمومی دیوان اظهار داشت: واگذار کردن امور به خدا و توکل به الله به معنای آن نیست که فرد خود حرکتی نکند بلکه حرکت توام با امید موجب می‌شود که انسان از موانع، دشمنی و سنگ‌اندازی دیگران هراسی به خود راه ندهد.

وی افزود: در آسیب‌شناسی مسایل اداری کشور نیز اگر اعتقاد و ایمان تقویت شود، مانع بسیاری از کژروی‌ها و مشکلات است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اینکه از صفات و خلقیاتی که خداوند بر آن تاکید دارد، توکل است، اضافه کرد: کسی که تکیه گاه او در زندگی خدا باشد، خدا برای او کافی است و از هیچ چیزی واهمه نخواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد: کتاب بحارالانوار در حدیثی به نقل از امام محمد باقر(ع) آورده است، «کسی که به خدا توکل کند، مغلوب نمی‌شود و کسی که به خداوند تمسک بجوید، با شکست مواجه نخواهد شد».

رئیس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از اظهاراتش با گرامی‌داشت روز عرفه به تشریح ابعاد معنوی آن پرداخت.

حذف شعار «مرگ بر آمریکا» در زمره سیاست‌های کلی نظام است

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه روز بیست و نهم مهرماه هیات عمومی دیوان افزود: این مساله جزء سیاست‌های کلی نظام بوده و سیاست‌های کلی نظام به صراحت قانون اساسی در حوزه اختیارات رهبری انقلاب است.

وی با توجه به طرح این مسایل در رسانه‌ها اظهار داشت: این که موضوعی را که از اختیارات رهبری است، در رسانه‌ها و روزنامه‌ها مطرح می‌کنند، هیچ نتیجه و حاصلی نخواهد داشت، جز اینکه افکار عمومی داخلی و بین‌المللی را مشغول نماید.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به مطرح شدن حذف شعار مرگ بر آمریکا نیز گفت: این چه ضرورتی دارد که افکار مردم و رسانه‌ها اعم از روزنامه‌ها سایت‌ها و رسانه ملی را مشغول این گونه مسایل بی‌نتیجه کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: آیا ما می‌توانیم مسایلی را با طرح نامه‌ای که در زمانی به حضرت امام خمینی(ره) نوشته شده و البته امام(ره) نیز هیچ پاسخی به آن نداده است، اینگونه در جامعه مطرح کرده و دامن بزنیم؟

وی ادامه داد: باید توجه کرد که نفس نامه نوشتن در این ارتباط به حضرت امام خمینی(ره) در آن سال‌ها دلالت می‌کند بر این نکته که مساله حذف شعار مرگ بر آمریکا باید با اذن ولی فقیه و امام و رهبری باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به اینکه ارتباط ایران با آمریکا یک ارتباط معمولی نبوده است، خاطرنشان کرد: آمریکا به مدت شصت سال بر کشور و ملت ما ظلم و تعدی روا داشته است، 34 سال پس از انقلاب انواع توطئه‌ها و خیانت‌ها را به این ملت و نظام وارد کرده است. در حال حاضر اگرچه برحسب ضرورت در ارتباط با تعاملات بین المللی و اقتصادی دو کشور با هم سخنی می‌گویند، اما قطعا درباره ارتباط با آمریکا، با یک نظر و جریان هرگز نه ملت قانع می‌شود و نه مقام معظم رهبری اجازه چنین کاری خواهند داد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: بگذاریم فضای جامعه آرام و مناسب باشد تا مجریان امر و دولتمردان ما که کمر همت را برای حل مشکلات بسته اند، این ماموریت و وعده ای را که به مردم داده اند، به انجام برسانند.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به اینکه کشور ما امروز پرچمدار طرز تفکر و اندیشه‌ای است که ریشه در غدیر و خاندان عصمت و طهارت دارد، گفت: ما افتخار می‌کنیم که امیرالمومنین علی بن ابی‌طالب(ع) امام اول ماشیعیان است و پیرو خاندان عصمت و طهارتی هستیم که زندگی آنها همچون نور می‌درخشد. نظام جمهوری اسلامی ایران ریشه در غدیر و ولایت امیرالمومنین(ع) دارد. ما افتخار داریم که در دنیا این پرچم با عزت و اقتدار به اهتزاز در آمده است.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: امروز کشور به لحاظ شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی در دوره خطیری قرار گرفته است و این اقتضا می‌کند که مردم و مسئولان ما با تدبیر و دوراندیشی حرکت کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: گاهی اظهارنظرها و شعارهایی داده می‌شود یا اقداماتی صورت می‌گیرد که اینها با اهدافی که نظام جمهوری اسلامی پیگیری می‌کند سازگاری ندارد.

وی با اشاره به اینکه این روزها مسایل و مطالبی را مطرح می‌کنند که ضرورتی به طرح آن نیست اظهار داشت: دولت محترم با یک برنامه‌هایی که اعلام شده، حرکتی را آغاز کرده است تا بتواند با تدبیر و دوراندیشی و همچنین اجماع عمومی مشکلات کشور را در عرصه‌های داخلی، اقتصادی و بین المللی حل کند، البته قطعا و مسلما پیشاپیش آن افکار، اهداف و نظرات مقام معظم رهبری است. همه باید دست به دست هم بدهیم و تا زمانی که دولت در مسیر رهبری و ولایت حرکت می‌کند به آن کمک کنیم و با اظهار نظرها و اقدامات خود دولت را تضعیف نکنیم.

رئیس دیوان عدالت اداری در ابتدای سخنان خود با تبریک ولادت امام‌هادی(ع) و همچنین فرا رسیدن عید غدیر به تشریح واقعه غدیر و حقانیت آن پرداخت و اظهار داشت: غدیرخم را باید زنده نگه داشت و این تاکیدی است که ائمه داشته‌اند که برای فرزندان خود واقعه غدیر و حدیث آن را بخوانید، تا این روز زنده نگه داشته شود.

وی با اشاره به اینکه مظلومیت شیعه سابقه در تاریخ دارد، اضافه کرد: امروز با تبلیغات سویی که تکفیری‌ها و سلفی‌ها علیه تشیع می‌کنند، می‌خواهند شیعیان و مومنان مکتب امامت و ولایت را غیرمسلمان معرفی کنند. این در اسلام سابقه دارد. همین‌ها بودند که امام اول حضرت علی(ع) را تکفیر کردند و او را جایز القتل دانستند، به امام حسن(ع) گمراه کننده مومنین گفتند و امام حسین(ع) را به شهادت رساندند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری افزود: تکفیری‌ها وسلفی‌ها هرکسی که اعتقادات آنان را نپذیرد، اعم از اینکه شیعه باشد یا غیرشیعه، آنها را جایزالقتل می‌دانند و این حوادثی که در عراق، لبنان، سوریه و پاکستان شاهد آن هستیم، حاکی از همین است.

وی گفت: اگر اسلاف آنها در طول تاریخ 1400 ساله توانستند، نور ولایت را خاموش کنند، تکفیرها و سلفی‌های امروز هم خواهند توانست به اهداف شیطانی خود دست یابند.

در ادامه این جلسه مراسم تودیع معاون سابق آموزش و پژوهش دیوان عدالت اداری و معارفه معاون جدید برگزار شد.

رئیس دیوان عدالت اداری در این مراسم ضمن معرفی دکتر محمد تقی عابدی به عنوان معاون آموزش و پژوهش دیوان عدالت اداری از اقدامات، تلاش‌ها و زحمات دکتر محمدجواد شریعت باقری در مدت تصدی این سمت تقدیر و تشکر کرد.    

انتشار مقاله موهن در آستانه عید غدیرخم با هدف تضعیف جایگاه ولایت در کشور بود

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه ششم آبان ماه هیات عمومی دیوان ضمن درخواست از مسئولان قضائی برای برخورد با چنین اقدامی اظهار داشت: مقاله ای که روز چهارشنبه یعنی در آستانه عید غدیرخم در صفحه نخست روزنامه بهار منتشر شد، بسیار موجب تاسف و مسلما با اهداف سیاسی است.

وی گفت: در غیر این صورت هیچ روزنامه و گروهی به خود اجازه نمی‌دهد، یک روز قبل از عید سعید غدیرخم که ملت آماده برگزاری جشن بزرگ عیدالله الاکبر است، چنین مقاله‌ای را چاپ کرده و بعد توجیه کند که مقاله آخر وقت رسیده بود و ما مطالعه نکرده آن را منتشر کردیم.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه مقاله منتشره، سراپا برداشت‌های نادرست و غلط و تفسیر برخلاف ما انزل‌الله از قرآن کریم آن هم به قلم فردی بود که مدعی سیادت است، اظهار داشت: نمی‌شود گفت اینها صرفا برخواسته از اعتقادات مذهبی است بلکه ریشه سیاسی دارد.

وی اضافه کرد: خاندان فردی را که در آستانه عید غدیرخم چنین مقاله شرم آوری را منتشر کرده است، می‌شناسیم و می‌دانیم که چه حرکات، سکنات و برنامه‌هایی داشتند؛ خود این شخص نیز وابسته به نهضت آزادی روسیاه است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه به اقدام های بعدی روزنامه پس از انتشار مقاله اشاره کرد و گفت: البته روزنامه بعد از اینکه دید مورد تهاجم فراوان بخش‌ها و گروه‌های مختلف قرار گرفت، خواست جبران کند و روز شنبه مقاله دیگری را منتشر کرد. اما در مقاله عذرنامه روز شنبه نیزکاملا مشخص است که یکی به نعل و یکی به میخ زده است.

وی تصریح کرد: در ادامه نیز برای عوام فریبی و با این عنوان که احساسات پاک مردم جریحه‌دار شده است، خودشان چند روزی این روزنامه را توقیف کردند. اینها فکر می کنند که مردم مسایل را نمی فهمند.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه حقیقت امر و پشت پرده این اقدام برای سنجش و آزمون و امتحان حساسیت مردم به موضوع ولایت و  با هدف تضعیف جایگاه آن در بین مردم بوده است، ادامه داد: اگر کسی بخواهد اعتقاد به ولایت را در جامعه تضعیف کند، قطعا نخواهد توانست. زیرا ملتی که سراسر وجود و افتخارش از خاندان عصمت و طهارت است، ملتی که سرافرازانه امیرالمومنین علی(ع) را به عنوان امام اولش می‌داند، ملتی که حضرت فاطمه زهرا(س) و عاشورای حسینی دارد، ملتی که مکتب امام صادق(ع) و مهدی موعود(عج) دارد، چنین ملتی در راستای اعتقاد و حمایتش از ولایت کوتاه نخواهد آمد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری خاطر نشان کرد: این ملت و کشور مفتخر است به اینکه پیرو چنین خاندان پاک و مطهری است.

وی در پایان با بیان این موضوع که اقدام این روزنامه موجب تاسف و از نظر همه عاشقان و ارادتمندان به ولایت محکوم است، خطاب به مسئولان قضایی و اجرایی مربوطه گفت: ما به سهم خود به عنوان یک شهروند عادی و نه به عنوان یک بخش در قوه قضائیه از بخش‌های مرتبط وزارت ارشاد و دادستانی عمومی و انقلاب تهران می‌خواهیم با عناصری که اینگونه با اعتقادادت پاک مردم در آستانه عید عدیرخم بازی می‌کنند، برخورد قانونی بکنند.

رئیس دیوان عدالت اداری تاکید کرد: قطعا برخورد قانونی و قاطع برای دیگران که چنین افکار پلیدی را در ذهن دارند، موثر و مفید خواهد بود.

دنیا امروز دریافته که سفارت آمریکا در هر کشوری «لانه جاسوسی» است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه 13 آبان ماه جاری هیات عمومی با تسلیت فرارسیدن عاشورای حسینی و ایام محرم اظهار داشت: حادثه 13 آبان برگرفته از روحیه ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی، و نفاق‌ستیزی و از درس ها و عبرت‌های حادثه عاشورا بوده است.

وی ضمن اشاره به سه رخداد مهم تاریخی یعنی شهادت دانشجویان، تبعید حضرت امام خمینی(ره) و تسخیر سفارت آمریکا توسط جمعی از دانشجویان پیرو خط امام در سال 1358 افزود: با گذشت یک سال از انقلاب اسلامی در ایران در حالی که آمریکایی‌ها همچنان به توطئه علیه کشورمان ادامه می‌دادند، جمعی از دانشجویان مسلمان سفارت آمریکا را که مرکز توطئه بود، تسخیر کردند.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: امام خمینی(ره) با شناختی که از استعمار داشتند و در تایید این حرکت و اقدام دانشجویان، آن را انقلاب دوم و انقلابی بزرگتر از انقلاب نخست نامیدند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه به حق این روز را باید یوم الله 13 آبان دانست، تصریح کرد: چنین روزی به حق روز تسخیر لانه جاسوسی نام گرفت زیرا اگرچه برخی در آن مقطع از درک مفهوم لانه جاسوسی عاجز بودند، اما امروز با گذشت 33 سال پس از آن حادثه، حتی دوستان اروپایی آمریکا، دریافته‌اند که سفارتخانه‌های این کشور در تمام دنیا لانه جاسوسی است.

وی با تشریح اقدامات مداخله‌جویانه امریکا در جریان انقلاب اسلامی و پس از آن که بخشی از آن در اسناد کشف شده از سفارت آمریکا منتشر شده است، ادامه داد: ملت ایران طی 60 سال گذشته همواره از سیاست‌های سلطه جویانه امریکا لطمه و ضربه خورده است، چنین ملتی چگونه می‌تواند از شعار «مرگ بر آمریکا» دست بردارد.

رئیس دیوان عدالت اداری اقدام دولت آمریکا در قبال انقلاب ملت مصر را نیز یکی از دیگر اقدامات توطئه‌های آمریکایی‌ها دانست و گفت: حرکتی که امروز آمریکایی‌ها در مصر انجام می‌دهند همان اقدامی بود که در ماجرای انقلاب اسلامی ایران دنبال می‌کردند و موفق نشدند، امروز شاهدیم که در پی اقدام مردم مسلمان مصر در براندازی نظام طاغوتی مبارک، توطئه امریکایی‌ها در مصادره کردن انقلاب مردم مصر به پیگیری شده است و دوباره نظامیان دست نشانده را بر مردم حاکم کردند. آنها همین برنامه را برای انقلاب ما پیش‌بینی کرده بودند که توفیق نیافتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت احیای ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا پرداخت و افزود: احیای این ایام، برگزاری مجالس سوگواری و عزاداری برای سالار شهیدان و همچنین ذکر ظلم و ستمی که بر خاندان عصمت و طهارت رفته است، خواسته و تاکید اهل بیت، ائمه معصومین(ع) و پیشوایان دینی ماست.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه ملت ایران به حق عاشورا را شناخته و عشق به امام حسین(ع) همچنان در  جان آنان شعله‌ور است به طوریکه هیچ چیز نمی‌تواند مانع ابراز ارادت آنان به این امام بزرگوار شود.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به این سخن رسول گرامی اسلام(ص) که «حسین از من است و من از حسینم» تاکید کرد: برخی بزرگان در تبیین این سخن معتقدند مراد رسول گرامی اسلام این بوده است که بقاء اسلام و نام رسول‌الله و قرآن از قیام مقدس و خونین حضرت امام حسین(ع) بوده است.  

امروز هم یزیدیان بر برخی از بلاد اسلامی حکومت می‌کنند

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در جلسه بیستم آبان ماه هیات عمومی افزود: امروز در بلاد اسلامی کسانی زمام امور مسلمانان را به دست گرفته‌اند که با صهیونیست‌ها بر سر یک میز می‌نشینند و با آمریکای ستمکار برای ضربه زدن به مسلمانان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

وی اظهار داشت: ما باید همچون امام حسین(ع) بیندیشیم و با مجاهدت در راه حق، مبارزه با ظلم و ظالم را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه نمی‌توان حسینی بود و آنچه ستمکاران می‌خواهند را تایید و امضا کرد، اضافه کرد: آنهایی که داعیه طرفداری از امام حسین(ع) را دارند و در مجلس عزای آن بزرگوار شرکت می‌کنند، نمی‌توانند با ظالم و ستمکار کنار بیایند و آنچه را که آنها می‌پندارند را امضاء کنند.

وی ادامه داد: شاخص‌ترین درسی که از قیام عاشورا می‌گیریم، مبارزه با ظلم و ستم است و هر انسانی که امام حسین(ع)، قیام و حقانیت او را پذیرفت، باید مسیری مانند وی را انتخاب کند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری در پایان اظهار امیدواری کرد، مسلمانان با عبرت‌پذیری و درس گرفتن از حادثه قیام عاشورا و زندگی امام حسین(ع) خود را از این ذلتی که دنیای اسلام امروز با آن مواجه شده‌است برهانند و از خواب غفلت بیدار شوند.

تجلیل از عزاداران حسینی به واسطه حضور در مراسم سوگواری عاشورا

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع) و یاران باوفایش و همچنین تجلیل از حضور با شکوه مردم در برگزاری مراسم سوگواری آن امام بزرگوار گفت: به حق مردم در این ایام در عرض ارادت به ساحت مقدس امام حسین(ع) و تکریم و تعظیم شعائر حسینی سنگ تمام گذاشتند و ان شاء الله خداوند این ملت را در ظل عنایت و توجهات حضرت اباعبدالله الحسین(ع) حفظ کند.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا و در هیچ یک از مکاتب، مذاهب و ادیان چنین قدرت و جایگاهی را نمی‌توان یافت که مرد و زن، کوچک و بزرگ، همه و همه سر از پا نشناسند و در تجمعات بزرگی که دنیا را چنین خیره کرده است، حضور یابند، اظهار داشت: داشتن چنین مکتبی موجب خوشحالی است و اینها همه ریشه در ولایت دارد، ولایتی که خداوند به خاندان عصمت و طهارت سپرده است.

وی افزود: قیام امام حسین(ع) از دو بخش تشکیل شده است، بخش نخست که قیام و شهادت است و تا ظهر عاشورا امتداد یافته و بخش دوم از بعدازظهر عاشورا با رسالت حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) آغاز می شود که ایشان نیز رسالت و مسوولیت خود را به بهترین وجه انجام دادند.

وی در ادامه با بیان حدیثی از امام سجاد(ع) در تجلیل و تشریح مقام و جایگاه صبر نزد خداوند ادامه داد: کلینی در اصول کافی در حدیثی از امام سجاد(ع) آورده است، «سر طاعت و بندگی خداوند، صبر و رضای از پروردگار است. هرکس که سختی‌ها را تحمل کند و راضی باشد از آنچه خداوند برای او مقدر کرده است، چه آنچه برای او تقدیر شده دلخواهش باشد یا از آن ناخشنود گردد، در ازای این صبر خداوند متعال در قضای خود برای آن فرد جز خیر مقدر نخواهد کرد».

رئیس دیوان عدالت اداری توفیق دولتمردان در صیانت از حقوق ملت را تبریک گفت

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه چهارم آذر ماه هیات عمومی گفت: مردان کارزار بین‌المللی نظام جمهوری اسلامی ایران در این مدت با تلاش‌های ارزشمند خود که مبتنی و مستظهر به رهنمودهای حکیمانه رهبر معظم انقلاب و حمایت‌های بی‌دریغ مردم بود، بحمدالله برگ پیروزی دیگری بر کتاب قطور انقلاب افزودند و این ورق زرین را برای کشور و ملت به ارمغان آوردند، ضمن سپاس از آنان، این دستاورد را به ملت تبریک می‌گوییم.

وی افزود: در حالی که آمریکا، فرانسه، انگلیس و اسرائیل میدان‌دار این کارزار بودند و در سایه حمایت‌ها و سرمایه‌گذاری برخی از کشورهای عربی تلاش می‌کردند تا نظام و ملت و سیاستمدارانمان را در موضوع انرژی هسته‌ای به زانو درآورند و از این رهگذر نظام جمهور اسلامی ایران را تضعیف کنند، به اذن پروردگار متعال، رهبری داهیانه و حکیمانه رهبر معظم انقلاب، پشتیبانی ملت و همچنین تلاش‌های دولتمردان، بحث انرژی هسته‌ای در حد قابل قبولی به ثمر نشست.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از مذاکره‌کنندگان، اظهار امیدواری کرد این اتفاق دریچه‌ای باشد که در آینده دستاوردها و موفقیت‌های سیاسی بیشتری در عرصه بین‌الملل شاهد باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: ان شاء الله همانگونه که بسیج عزیز ما در میدان جنگ پیروز شد، سیاستمدران بسیجی ما نیز در میدان کارزار بر دشمن سوگند خورده‌ای که تلاشش تضعیف نظام است، پیروزی‌های چشمگیری به دست آورند.

رئیس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از اظهاراتش با تبریک خجسته سالروز تشکیل بسیج مستضعفان، پنجم آذرماه را یادآور این خاطره بزرگ دانست و گفت: بسیج در طول عمر پربرکت 32 ساله خود خدمات بسیار ارزنده و تاثیرگذاری را در کشور داشته است.

وی افزود: حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در آذرماه 67 پیامی را درباره بسیج و بسیجیان صادر فرمودند که بسیار پرمحتوا و با ارزش است. ایشان فرمودند، «حقیقتا اگر بخواهیم مصداق کاملی از ایثار و خلوص و فداکاری و عشق به ذات مقدس حق و اسلام را ارایه دهیم، چه کسی سزاوارتر از بسیج و بسیجیان خواهد بود. بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد، بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند. بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک اسلامی است که تربیت‌یافتگان آن، نام و نشانی در گمنامی و بی‌نشانی گرفته‌اند. بسیج لشکر مخلص خداست که دفتر تشکل آن را همه مجاهدان از اولین تا آخرین امضاء نموده‌اند. من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‌خورم و از خدا می‌خواهم تا با بسیجیان محشورم گرداند. چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی‌ام».

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) در این پیام کلمات پرمحتوا و نکات زیبایی را با قلم زیبای خود ترسیم کرده و برای ما به یادگار گذاشتند. در سایه چنین کلامی است که می‌توان هر چه بیشتر با واقعیت و حضور بسیج آشنایی پیدا کرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: حقا بسیج مظهر اخلاص است و بسیجی درس‌آموزی مخلص، بسیج مظهر اقتدار ملت است و بسیجی نماد ملتی مقتدر، بسیج کلاس مکارم اخلاق است و بسیجی متخلق به آن، بسیج دریای پیوسته به ولایت است که در اعماقش در و گوهر و لولو و مرجان فراوان یافت می‌شود و بسیجیان غواصانی دریادل که برای به دست آوردن این در و گوهر به اعماق دریا می‌روند و از هیچ چیزی باک ندارند.

وی تصریح کرد: طول 32 سال عمر پربرکت بسیج نشان می‌دهد که این نهاد چگونه حامی نظام، پشتیبان ولایت و لشکری مخلص و بی توقع است که هرگاه در مقاطع مختلف حضورش ضروری و لازم بوده، مقتدرانه به میدان آمده و به حق انقلاب را از توطئه‌های دشمنان و فتنه فتنه‌انگیزان مصون و محفوظ داشته است.

رئیس دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: بسیج همواره در دفاع و صیانت از انقلاب و نظام از زمان تشکیل در همه عرصه‌ها و صحنه‌ها چه در دوران دفاع مقدس و چه در دانشگاه، ادارات و عرصه کار و تلاش، حرف اول را زده است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری گفت: ما همه به بسیج بی‌توقع و مخلص و بسیجیانی که جان در طبق اخلاص می‌گذارند، مدیونیم. آنان این اقتدار و خلوص نیت و حضور دائمی را از مولایشان امام حسین(ع) آموخته‌اند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در پایان به بیان فرازی از وصایای حضرت امیرالمومنین علی(ع) از کتاب نهج البلاغه پرداخت و گفت: حضرت علی(ع) می‌فرمایند، «فرزندم به کار نیک امر کن تا در شمار نیکوکاران درآیی و به دست و زبانت کار زشت و منکر را ناپسند بشمار و آن را با تلاش و کوشش از خود دور بدار. در راه خدا بکوش آنچنان که شایسته است و از سرزنش ملامتگران بیم نداشته باش و به حق با هر سختی و دشواری و در هرجا که هستی، تن بده».

انحراف در انقلاب های منطقه ناشی از نداشتن «رهبری» است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه یازدهم آذرماه هیات عمومی دیوان افزود: سال‌های تجربه انقلاب اسلامی و فراز و نشیب‌های آن نشان داد، ولی امر و رهبری در گذر از حوادث نقشی بی بدیل دارد، و این، آن چیزی است که در دیگر کشورها وجود ندارد.

وی با اشاره به نقش علمای بزرگ شیعه در طول دوران غیبت اظهار داشت: در طول تاریخ دوران غیبت، علمای بزرگ شیعه و تربیت‌یافتگانه مکتب امام صادق(ع) در هدایت فکری و سیاسی جامعه، نقش‌آفرینی اساسی داشته‌اند و ظهور و بروز انقلاب اسلامی ایران توسط حضرت امام خمینی(ره) نقطه اوج آن محسوب می شود.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: حرکت امام بزرگوار به عنوان فقیهی بزرگ و شجاع اقدام بی بدیلی بود که در مقابل تلاش دشمنان برای خاموش کردن نور انقلاب اسلامی کاری، کارستان به ثمر رساند و ملت و کشور نیز همچنان از برکات آن بهره‌مندند.

حجـت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه با اشاره به سالگرد شهادت آیت الله مدرس و گرامی داشت یاد آن عالم بزرگ و مجاهد نستوه، زندگی وی را مصداقی از سخن امام حسین(ع) دانست و اضافه کرد: حضرت امام حسین(ع) در یکی از خطبه‌هایشان می‌فرمایند، «جریان امور و احکام به دست علمای ربانی است. علمایی که بر حلال و حرام خدا امینند». شهید مدرس توانست بر اساس الگویی که امام فرمودند، با اثرگذاری در عرصه سیاست و فقاهت در جریان مبارزه با استبداد رضاخانی شجاعانه بایستد.

وی با اشاره به اقدامات آیت الله مدرس در کسوت نمایندگی مجلس اظهار داشت: مجلسی که در آن امثال شهید مدرس باشند، ضمن افتخارآفرینی برای کشور و استقلال آن برای مردم امید آفرین است.

سخنان غرب و آمریکا منافقانه است

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه 18 آذر ماه هیات عمومی دیوان اظهار داشت: متاسفانه امروز در جامعه شاهد افراط و تفریط در مسایل مختلف هستیم که این موضوع ما را دچار چالش‌های عدیده‌ای کرده است. به عنوان مثال در مساله هسته‌ای عده ای با دیدن اندک چراغ سبزی از آمریکا، شیفته و واله شده اند، حال آنکه چنین نیست که در توافق با امریکا یا دولت‌های 5+1 همه مسایل کشور حل شود.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: باید در خاطر داشته باشیم که غرب بیش از 30 سال است که کشورمان را تحریم کرده و طی این مدت به مدد مقاومت مردم، هیچ غلطی نتوانسته بکند.

وی افزود: در مقابل افراط شیفتگان، اینکه همه چیز را انکار کنیم و برخلاف خط مشی رهبر معظم انقلاب، دیدگاه‌هایی را منتشر کنیم، نیز دچار تفریط شده‌ایم.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه البته مقام معظم رهبری ضمن حمایت از دولتمردان فرموده‌اند که به غرب اعتماد ندارند، ادامه داد: اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا نشان داد، غرب به هیچ وجه قابل اعتماد نیست و سخنان آنان منافقانه است.

وی ادامه داد: متاسفانه امروز دنیا گرفتار چنین افکار شیطانی و استکبار خبیثی است که با زندگی و دنیای مردم بازی می‌کند و تنها منافع خود را می‌بیند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه تصریح کرد: همواره در خاطر داشته باشیم که اسلام دین اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط است.

رئیس دیوان عدالت اداری در بخش دیگری از اظهاراتش به ضرورت تفکر و تاکید قرآن و آموزه‌های دینی بر آن پرداخت و اظهار داشت: شما در هیچ مکتب، مذهب و آیینی به اندازه آیین مقدس اسلام نمی‌بینید که پیروانش را به اندیشه و علم رهنمون شده باشد.

وی گفت: ما باید در همه عرصه‌های زندگی از فکر و اندیشه استفاده کنیم و امروز نیز اگر بدون وابستگی و گرایشی بخواهیم مسایل جامعه اسلامی را تحلیل کنیم، درمی‌یابیم تمام بدبختی‌های مسلمانان و بشریت در این است که درست اندیشه و تفکر نمی‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه اگر فکر باشد انسان تسلیم استکبار و ظلم نمی‌شود، اظهار داشت: گرفتاری بشر امروزی آن است که مفتاح ابواب حکمت را در دست ندارد.

وی در بیان این موضوع به حدیثی از امام حسن مجتبی(ع) اشاره کرد و اذعان داشت: حضرت امام حسن(ع) می‌فرمایند، «برشما باد اندیشیدن و فکر کردن، زیرا فکر برای دلهای بینا حیات و زندگی و همچنین کلید درهای حکمت است».

دیدار هیات پارلمانی اروپا با دو نفر از محکومین نشان داد ریشه و آبشخور فتنه 88 کجاست

حجت الاسلام و المسلمین منتظری، در جلسه بیست و پنجم آذرماه هیات عمومی دیوان ضمن انتقاد از این اقدام هیات پارلمانی اروپاییُ این ملاقات را محکوم کرد.

وی گفت: گروهی تحت عنوان هیات پارلمانی اروپا به ایران آمدند و در حالی که این هیات‌ها معمولا برای تبادل مسایل اقتصادی است لکن اینها با دو نفر از فتنه گرانی که در فتنه 88 محکومیت داشتند، مخفیانه دیدار کردند. باید روشن شود که چه کسانی زمینه این دیدار را فراهم کرده‌اند؟

رئیس دیوان عدالت اداری افزود: با گذشت 5 سال از حادثه سال 88 وقتی عده‌ای از غربی‌ها به ایران می‌آیند و مخفیانه ملاقاتی را انجام می‌دهند، نشان می‌دهد که آن فتنه در کجا ریشه داشته و آبشخور آن کجاست.

وی در ادامه با طرح این سوال که آیا هیات پالمانی اروپا آمده‌اند تا مشکلات اقتصادی و ارتباطی را حل کنند یا دنبال اهداف دیگری هستند، ادامه داد: در میان دولتمردان چه کسانی چنین خیانتی را مرتکب شده‌اند تا زمینه این ارتباط فراهم شود. ما امیدواریم که مسئولان امنیتی این جریان را دنبال کنند تا این موضوع برای مردم روشن شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: هم‌زمان می‌بینیم همین کسانی که داعیه قرارداد هسته‌ای با ایران را دارند، در انتهای قرارداد شرایطی را که برای جمهوری اسلامی تعیین می‌کنند، به فتنه سال 88 بر می‌گردد که افرادی که در حصر و زندان هستند نیز باید آزاد شوند.

وی ضمن محکوم کردن اقدام هیات پارلمانی در ملاقات با دو نفر از محکومین فتنه 88 اظهار داشت: آیا واقعا در کشورهای غربی اجازه می‌دهند گروهی به عنوان نمایندگان پارلمانی به آنجا بروند و مخفیانه با برخی از اعضای اپوزوسیون آن کشور ملاقات کرده، جلسه داشته باشند و تبادل اطلاعات کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: الحمدالله بصیرت ملت شریف ایران به حدی است که تمام مسایل را درک می‌کند و اگر غربی‌ها تصور می‌کنند که با این حرکات می‌توانند جریان انقلاب اسلامی را از مسیر اصلی خود منحرف کنند، کور خوانده‌اند.

وی در بخش دیگر از سخنانش به حادثه تروریستی در عراق و شهادت 16 نفر از هموطنان عزیزمان در این حادثه اشاره کرد و اظهار داشت: عده‌ای از فرزندان این ملت که برای خدمات اجتماعی و کار در عراق حضور داشتند، بر اثر حمله تروریستی به شهادت رسیدند، به نحوی که برخی از آنها قابل شناسایی نبودند. باید روشن شود که چه کسانی دستشان به خون این عزیزان آغشته است.

رئیس دیوان عدالت اداری ادامه داد: آیا جز این است که جریان تکفیری و وهابی که از سوی آمریکایی‌ها حمایت می‌شود، این اقدامات را انجام می‌دهد. فعالیت‌های آنان در عراق، بحرین و سوریه نشان می‌دهد که جز این نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ضمن تسلیت این حادثه به ملت شریف ایران و خانواده محترم شهدا، برای آنان علو درجات مسئلت نمود.

آسیب‌شناسی شود چرا مبارزه با فساد اقتصادی تا کنون به ثمر نرسید

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه نهم دی‌ماه هیات عمومی، ضمن تاکید بر ضرورت آسیب‌شناسی معوق ماندن این مساله از زمان دستور مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد تا کنون گفت: دولت و قوه قضائیه که مسوول اجرای فرمان مقام معظم رهبری در مبارزه با مفاسد اقتصادی هستند، باید ضمن آسیب‌شناسی این نکته که چرا تاکنون این مبارزه به ثمر نرسیده است، هرچه محکم‌تر با این پدیده مذموم برخورد کنند.

وی افزود: در شرایط کنونی یعنی با وجود تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی علیه کشورمان، مسائلی از جمله آنچه در ارتباط با سوء استفاده و فسادهای اقتصادی منتشر می‌شود، هزینه‌های سنگین و تبعات سویی را برای نظام در پی دارد.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با دولت و سایر مسئولان در انجام چنین مهمی اظهار امیدواری کرد: مسئولان امر با ضرس قاطع و قدم استوار، عزمی جزم برای مبارزه جدی با فساد داشته باشند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری همچنین در این جلسه ضمن اشاره به حماسه 9 دی اظهار داشت: امروز مصادف با سالگرد 9 دی، روزی است که ملت در سال 88 با حضور خود در صحنه حماسه آفریدند. این روز برگ زرینی در تاریخ  انقلاب اسلامی ماست.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب از ابتدای سال 88 طی سخنانی در مشهد مقدس تذکر داده و یادآوری کردند که باید مراقب انتخابات بود، زیرا دشمن به این انتخابات امید بسته است. چنین اظهاراتی ناشی از حزم و دوراندیشی ایشان در پیش‌بینی حوادث سال 88 بود.

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه ریشه و آبشخور این حوادث قطعا در خارج از کشور بوده است اذعان داشت: این حوادث ریشه در خارج از کشور و دفاتر دشمنان قسم خورده نظام و ملت داشت، آنان ابتدا با تصور غلط خود می‌خواستند به دست عوامل و با واسطه اهداف خود را در سرنگونی انقلاب پیاده کنند، همان توطئه‌ای که امروز در مصر و با انقلاب مردم مسلمان آن انجام دادند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری تصریح کرد: از این روست که رهبر بصیر و فهیم انقلاب هشدار می‌دادند که مراقب باشید. البته عده‌ای متاسفانه به هر دلیل تبعیت نکردند و دشمنان نیز علنا به صحنه آمده و از جریان فتنه حمایت کردند و طی هشت ماه مسایلی را برای کشور و نظام پدید آوردند.

وی با بیان اینکه این روز از روزهای به یادماندنی و بزرگ تاریخ انقلاب است که نشان داد نظام مستظهر به حضور ملت در صحنه است. خاطر نشان کرد: ملت غیور و بیدار در روز 9 دی احساس کرد باید تفاله‌های فتنه را جارو کرده و آنان را به زباله‌دان تاریخ بریزد که چنین نیز کرد.

رئیس دیوان عدالت اداری در ابتدای این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری رحلت رسول گرامی اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) به همه مسلمانان گفت: این روزها یادآورد حوادث تلخ و جانکاه در تاریخ اسلام است. رحلت پیامبر اسلام(ص) و حوادث پس از آن، نشان‌دهنده ظلم و ستمی که نه فقط به خاندان عصمت و طهارت(ع) بلکه در حق اسلام و بشریت شده است.

دیوان عدالت اداری از حقوق مردم در برابر تخلفات دستگاه‌ها دفاع می‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری، افزود: هدف از راه‌اندازی این دفتر خدمت‌رسانی به مردم در اقصی نقاط کشور از جمله استان زنجان است.

وی یادآورشد: تردد مردم به تهران برای ارایه شکایات و رسیدگی به پرونده‌ها مشکلاتی را به همراه داشت که با راه اندازی دفاتر استانی این مشکلات برطرف می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اظهار کرد: زمانی که دستگاه‌ها در ارایه خدمات مناسب به مردم تخلف کرده و یا به وظایف قانونی خود به درستی عمل نکنند، دیوان عدالت اداری به شکایات مردم رسیدگی کرده و تظلم خواهی می‌کند.

رییس دیوان عدالت اداری کشور بابیان اینکه قانون دیوان عدالت اداری را مکلف به راه اندازی نمایندگی در تمام استان‌ها کرده است نشان کرد: با راه اندازی دفاتر استانی دیوان عدالت اداری، خدمات قضایی به آسانی به مردم ارایه می‌شود و نیازی به حضور و ارایه شکایات مردمی در مرکز نخواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ادامه داد: 11 وظیفه برای دفاتر نمایندگی استانها تعریف شده و هر آنچه را که مردم برای رسیدگی به شکایت خود نیاز دارند، در دفاتر استانی ارایه می‌شود.

رییس دیوان عدالت اداری کشور، با بیان اینکه تمام خدماتی که در تهران به مراجعان ارایه می‌شود، در مراکز استانی نیز ارایه خواهد شد، تنها محل رسیدگی به پرونده و صدور رای را مرکز کشور عنوان کرد.

وی دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان را بیست و ششمین مرکز در کشور عنوان کرد و راه اندازی این دفتر را موجب سهولت در خدمت رسانی به مردم برشمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با بیان اینکه بعد از زنجان چهار استان دفتر نمایندگی دیوان عدالت اداری ندارند، گفت: این دفاتر تا پایان سال جاری راه‌اندازی می‌‌شوند.

تخلفات موجود قابل قبول نیست

در ادامه رییس دیوان عدالت اداری در جمع خبرنگاران در زنجان، افزود: پایین بودن میزان سلامت نظام اداری به معنای وجود فساد در تمام دستگاه اداری کشور نبوده و باید متوجه بود که همین میزان تخلف موجود نیز در شان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران نیست.

وی یادآورشد: در نظام جمهوری اسلامی، باید حداقل تخلفات صورت گیرد و همین میزان تخلفاتی که در سیستم اداری کشور رخ می‌دهد، قابل قبول نیست.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار کرد: در صورتی که قانون در تمامی بخش‌ها رعایت شود، به حتم سلامت اداری کشور نیز به سوی کمال حرکت خواهد کرد.

رییس دیوان عدالت اداری کشور، گفت: زمانی که مردم شاهد باشند، در یک دستگاه دولتی در تمام بخش‌ها به قانون عمل می‌شود، قطعا در برابر تصمیمات گرفته شده، قانع خواهند شد و در صورتی که مدعی نیز باشند از رای صادره استقبال خواهند کرد.

وی خاطر نشان کرد: به طور متوسط نزدیک به 120 هزار پرونده در سال و بیش از 10 هزار پرونده در ماه به دیوان عدالت اداری در کشور می‌رسد.

رییس دیوان عدالت اداری کشور، با بیان اینکه سلامت اداری طی 9 ماه گذشته در برخی دستگاه‌ها روند رو به رشد و در برخی دیگر نیز روند کاهش داشته است، گفت: تمام پرونده های تشکیل شده در دیوان عدالت اداری برای موضوع تخلف نیست.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری یادآورشد: آنچه که مهم است، تلاش برای کاهش میزان مراجعه مردم به دیوان عدالت اداری است، تا به این طریق از ایجاد مشکل برای مردم، دستگاه اجرایی و سیستم قضایی کشور جلوگیری شود.

رییس دیوان عدالت اداری کشور، برنامه این نهاد قضایی را برای سال آینده برنامه ریزی برای کاهش تخلفات در دستگاه های اداری و کاهش تخلفات در این زمینه عنوان کرد.

پیشگیری نیازمند تعامل دستگاه‌های اجرایی

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در هفتمین جلسه شورای اداری استان زنجان با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران برخاسته از متن مردم کشورمان است، اظهار داشت: در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب دیوان عدالت اداری به مرحله بلوغ خود رسیده است.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه امروز بیست و ششمین دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان راه‌اندازی شد، متذکر شد: این دفتر برای دسترسی راحت مردم و مدیران به خدمات قضایی راه اندازی شده است.

وی بر لزوم تعامل دیوان عدالت اداری با همه دستگاه‌های اجرایی تاکید کرد و بیان داشت: تعامل به معنای معامله نیست و نتیجه این فرآیند باید به نفع مردم و دستگاه‌ها باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر اینکه همه مسئولان باید بدانند که مسئولیت‌ها، کرسی‌ها، پست‌ها و مقامات زودگذر است، گفت: مسئولان در مقابل جایگاهی که تصدی آن را بر عهده دارند در پیشگاه پروردگار پاسخگو هستند.

وی خاطرنشان کرد: در نظامی که مبتنی بر معارف دین و آموزه‌های قرآنی است این انتظار وجود دارد که همه مسئولان صادقانه برای نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه مسئولان باید جایگاه و کرسی‌ها را زمینه‌ای برای خدمت تلقی کنند، افزود: نحوه خدمت رسانی به مردم و مراجعات در کوتاه‌ترین زمان با لحاظ امکانات و توانمندی‌ها و مقدورات موجود باشد.

وی دیوان عدالت اداری را محل دادخواست‌ و شکایات مردم سراسر کشورمان دانست و گفت: نحوه کار و فعالیت دستگاه‌ها باید سلامت اداری لازم را داشته باشد.

رئیس دیوان عدالت اداری این نهاد قضایی را عضو شورای دستگاه‌های نظارتی دانست و اعلام کرد: وظیفه مجموعه دولت خدمت به مردم است و دولت وظیفه اداره چرخ‌های مدیریت کشور و خدمت‌رسانی به جامعه را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: مجموعه مطالعات و یافته‌ها نشان می‌دهد که میزان سلامت نظام اداری کشورمان متناسب با جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران که ریشه در معارف قرآنی و سنت رسول اکرم (ص) و اهل بیت(ع) است تفاوت بسیاری دارد.

رئیس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه انتظار عملکردی بهتر از این در نظام اداری کشورمان وجود دارد، اضافه کرد: پس از گذشت سال‌ها از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نباید انتظار داشته باشیم پرونده‌ای در کشورمان سر و صدای زیادی ایجاد کند.

منتظری با تاکید بر اینکه دستگاه‌های قضایی باید تعامل خوبی با سایر دستگاه‌های اجرایی داشته باشند، گفت: یک بند وظیفه قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است و  قوه قضائیه به تنهایی نمی‌تواند این مسئله را حل کند و پیشگیری از وقوع آن نیازمند تعامل با دستگاه‌های اجرایی است.

رئیس دیوان عدالت اداری در ادامه به آمار شکایات مربوط به استان زنجان اشاره کرد و ادامه داد: آمار این شکایات به صورت تفکیک شده از دستگاه‌های اجرایی موجود است. البته مقایسه این آمار شکایات در سال جاری نسبت به سال گذشته دو درصد کاهش داشته است.

منتظری در پایان اظهار امیدواری کرد با راه اندازی دفتر دیوان عدالت اداری در استان زنجان این آمار در سال آینده کاهش چشمگیری داشته باشد.

عقلای امت اسلامی برای وحدت مسلمانان تلاش کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و سوم دی ماه هیات عمومی دیوان ضمن اشاره به آموزه‌های دینی و قرآنی و همچنین آنچه از ائمه هدی(ع) به ما رسیده است، گفت: همانطور که خداوند در توصیف صفت معیت‌کنندگان با رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند، مسلمانان باید اشداء علی الکفار و رحماء بینهم باشند.

وی گفت: هم اکنون بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان وجود دارد و متاسفانه در حال حاضر بیشترین جدال و خونریزی میان آنان درجریان است.

رئیس دیوان عدالت اداری تاکید کرد: ملاحظه تاریخ آمریکا و اروپا نشان می‌دهد، طی قریب به 50 سال اخیر آنان جنگ و کشتار را در میان خود به کنار نهادند و همین کشورها با بهره جستن از اختلافات میان مسلمانان و ایجاد تفرقه خونریزی و آشوب را در کشورهای اسلامی ایجاد کرده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با طرح این پرسش که از چه رو دشمن در خاورمیانه و بین کشورهای اسلامی اینگونه فتنه‌گری کرده است؟ اظهار داشت: آنها از اتحاد و یگانگی مسلمانان و امت اسلامی نگران و در هراسند.

وی تصریح کرد: دشمن با بهره‌گیری از سیاست شیطانی خود ضمن ایجاد یک غده سرطانی در منطقه و جدایی بین ممالک اسلامی، مسلمانان را به جان هم انداخته است و متاسفانه برخی جاهلان نیز شعله این آتش را تیزتر می‌کنند.

رئیس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه هفته وحدت زمینه‌ای است که با تاکید بر آموزه‌های دینی، امت اسلامی بتواند در برابر دشمن به ید واحده ای تبدیل شود، گفت: ندای وحدت از این سرزمین برخاسته است و امیدواریم اهل خرد و عقلای قوم در تمسک به ریسمان وحدت اهتمام داشته باشند و فرصت را از جاهلانی که در هر امت و مذهبی به کار اختلاف‌افکنی مشغولند بگیرند.

حجت اسلام والمسلمین منتظری در ادامه به بیان حدیثی از امام جعفرصادق(ع) به نقل از کتاب کافی مرحوم کلینی پرداخت و اظهار داشت:امام صادق(ع) می‌فرمایند، «سزاوار است بر مسلمانان که تلاش و کوشش کنند که با یکدیگر پیوند داشته باشند، به یکدیگر برای مهرورزی و مواسات با نیازمندان کمک کنند. عطوفت و مهربانی بین ایشان باشد همانگونه که خداوند شما مسلمان را به مهربانی میان خود امر کرده است».

مسئولان به جای کف زدن، برخورد کنند

رییس دیوان عدالت اداری در مراسم ویژه‌ای که به مناسبت سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی برگزار شد، با نقد آنچه در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر روی داد، به دولت در ارتباط با برخی سیاست‌ها در حوزه فرهنگ تذکر داد.

در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین رییسی معاون اول قوه قضاییه، جمعی از قضات، مدیران و کارکنان دیوان عدالت اداری برگزار شد، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری ضمن تقبیح تجلیل از برخی چهره‌های سینمای فاسد قبل از انقلاب گفت: چرا باید در جشنواره فیلم فجر که به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب برگزار می‌شود، از افراد فاسد به تجلیل و تکریم یاد شود و مسئولان حاضر در جلسه برای آنان کف بزنند.

وی افزود: ما از هنرمندان حمایت می‌کنیم اما سینما و هنر باید در جهت اهداف انقلاب باشد، نه اینکه ارزشهای نظام را زیرپا بگذارد.

رئیس دیوان عدالت اداری در این مراسم ضمن تبریک آغاز دهه مبارک فجر که یادآور حماسه  الهی و آسمانی امام راحل و ملت شریف ایران است، به یادآوری خاطراتی از روز ورود امام خمینی(ره) پرداخت و اظهار داشت: در این دقایقی که یادآور حضور امام(ره) در خاک ایران است، یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر را گرامی می‌داریم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به اینکه هدف از انقلاب اعتلای کلمه الله بود، اضافه کرد: هدف از انقلاب، اعتلای کلمةالله بود و امام خمینی(ره) با فراهم آوردن زمینه عینیت بخشیدن به اسلام،  بزرگ‌ترین خدمت را در حق ملت کردند.

وی گفت: ما نیز خدا را شاکریم که عنایت کرد تا در این عصر و زمانه قرار بگیریم و امیدواریم بتوانیم بخشی از این رسالت را جامعیت ببخشیم.    رییس دیوان عدالت اداری در ادامه با اشاره به اینکه باید با گذشت سال‌ها نسبت به نقایص و کاستی‌ها، حساس‌تر بود، افزود: ما باید تا آنجا که در توان داریم، اهداف اسلام را با از خودگذشتگی و بصیرت به سرانجام برسانیم و هر انسان دردمندی باید در این راستا امر به معروف، نهی از منکر و نظارت همگانی را مورد توجه قرار دهد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری به آنچه در افتتاحیه جشنواره فیلم فجر از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، اشاره کرد و افزود: هنر هفتم زمینه خوبی برای به کمال رسیدن جوانان است و ما نیز از تمامی دست‌اندرکارانی که در این راستا خدمات ارزنده‌ای را به ملت ایران ارائه می‌دهند، تشکر می‌کنیم، اما اگرچه باید نیمه پر لیوان را دید، ولی این نباید مانع دیدن ضعف‌ها و به عبارتی ندیدن نیمه خالی لیوان شود. 

وی با اشاره به سخن رییس جمهور مبنی بر اینکه دولت نقدپذیر است، تصریح کرد: رئیس‌جمهور بار‌ها گفته‌‌اند که دولت ما نقدپذیر است و من نیز امروز می‌خواهم نقدی را مطرح کنم: چرا در مراسم افتتاح جشنواره فیلم فجر در بین افرادی که از آن‌ها تجلیل و تکریم به عمل ‌آمد، از افراد فاسد قبل از انقلاب نیز با کمال وقاحت تقدیر و تشکر شد؟ 

رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: به عبارتی در این مراسم از افرادی نام برده شد که قبل از انقلاب، فسادشان عالم سینمای ایران را گرفته بود، و این در حالیست که بعد از انقلاب عده‌ای از آن‌ها فرار کرده و برخی از آن‌ها، امروز همچنان در خارج از کشور و در زیر پرچم سلطنت‌طلبان با افراد فاسد فراری عکس گرفته‌اند. 

وی اظهار داشت: چرا باید در نظام جمهوری اسلامی آنهم در روز افتتاحیه جشنواره فیلم فجر از چنین افرادی تجلیل شود؟ آیا این است آنچه امام(ره) به دنبال آن بود؟ یعنی با گذشت 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در جشنواره‌ای رسمی و با هزینه بیت‌المال، از افراد فاسد تجلیل شود؟ و وزیر ارشاد نیز به جای برخورد با این عناصر، برای آن‌ها کف بزند؟

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری  با اشاره به اینکه بی‌شک چنین اقدامی دل دینداران را به درد آورده و واکنش مراجع معظم را در پی خواهد داشت، گفت: حزب‌الله و مردم مسلمان کشور اجازه نخواهد داد که این افراد از فضای معنوی نظام سوء استفاده کنند و ارزش‌های والای انقلاب را زیرپا بگذارند.  

وی با بیان این مطلب که برای هنر و هنرمند احترام قایلیم، گفت: ما از هنرمندان کشورمان استقبال می‌کنیم، اما هنرمندی که در جهت اهداف انقلاب باشد. 

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین تصریح کرد: بازشدن فضا به این معنی نیست که افراد فاسد اهداف شیطانی خود را وارد نظام کنند و انتظار ما از مسئولین این است که حواس خود را جمع کنند.

هدف از انقلاب، اعتلای کلمه الله یعنی حاکم کردن اسلام و ارزش‌های الهی است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه هیات عمومی دیوان عدالت اداری با اشاره به فرارسیدن ایام الله دهه مبارک فجر، آغاز سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر طاغوت را تبریک و تحنیت گفت.

وی افزود: دهه فجر به واسطه ممتاز بودنش نسبت به سایر زمان‌ها، این ویژگی را دارد که آن را ایام الله بدانیم، زیرا در این ایام فرایند مبارزه مردم علیه رژیم ستم‌شاهی در دفاع از حق و مبارزه با ظلم و استکبار به بار نشست و ملت توانستند یک رژیم منفور و نوکر اجانب را ساقط کنند.

رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: ملت با حضور در صحنه از زمان آغاز مبارزه با تبعیت از معمار فقید جمهوری اسلامی توانست، بنای به ظاهر مستحکم رژیم ستم‌شاهی را به زباله‌دان تاریخ بیندازد و پرچم نظام اسلامی را به اهتزاز درآورد.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه خلاصه سخن و پیام حضرت امام از لحظه شروع مبارزه تا آخرین لحظاتی که می‌توانست با مردم سخن بگوید، یک کلمه بیش نبود، اظهار داشت: آن پیام در یک کلمه خلاصه می‌شد و آن اعتلای کلمه الله بود، و این یعنی حاکم کردن ارزش‌های الهی و اسلام بر سرنوشت ملت، اجرای قوانین و شرع مقدس و التزام عملی مردم به اسلام.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره) به تاسی از جد بزرگوارش امام حسین(ع)، نه به دنبال به دست آوردن حکومت بود و نه مانند بسیاری از حاکمان می‌خواست بر اریکه قدرت نشسته، در پی مطامع دنیایی، خوشگذرانی و جمع‌آوری اموال باشد.

رییس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: این انقلاب مبتنی بر اصول و خطوط قرمز ترسیم شده در قرآن کریم و معارف ارزشمند تشیع است، یعنی اصول آن، ریشه در سخنان ائمه معصومین(ع) و امامان پاکمان دارد. امام بزرگوار و معمار کبیر انقلاب نیز تربیت یافته همین مذهب است و با تبیین آن مبانی برای مردم و حرکت با بصیرت مردم توانستند انقلاب اسلامی را به ثمر برسانند.

وی با بیان این مطلب که پایبند به انقلاب باید پایبند به اصول و مبانی آن باشد، ادامه داد: این احترام به ارزش‌ها، احترام به اسلام، قرآن و مبانی مکتب است و وابسته به هیچ شخصی نیست. کسی که پایبند به انقلاب است باید پایبند به این اصول باشد و خطوط قرمز را رعایت کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری وجود اختلاف سلیقه میان اقشار مختلف را منطقی، طبیعی و سازنده دانست و گفت: ممکن است افراد با هم اختلاف سلیقه داشته باشند، این اختلاف نه تنها خطرناک نیست بلکه می‌تواند سازنده و مفید نیز باشد، البته این اختلاف نباید منجر به شکاف و تقابل و در نتیجه نفوذ دشمن شود. ما باید سعی کنیم وحدت، اتحاد و هماهنگی را در میان اقشار مختلف با سلایق مختلف حفظ کنیم.

وی افزود: گاهی از اوقات ملاحظه می‌شود که در جامعه رعایت اصول و خطوط قرمز نمی‌شود و برخی افراد با نام اختلاف سلیقه، آن اصول و ارزش‌ها را نادیده می‌گیرند. اختلاف سلیقه تاجایی قابل پذیرش است که آن فرد یا گروه مبانی اصلی و خطوط قرمز را نشکند. اگر کسی یا حزب و دسته‌ای اصول را زیرپا گذاشت، هرکس در هر مقام، موقعیت و لباسی که باشد، نباید مراعاتش را کرد و این همان چیزی است که اسلام به ما می‌گوید و این روشی است که ما در زندگی ائمه معصومین(ع) نیز ملاحظه می‌کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: دفع کردن افراد مادام که اصول را حفظ کرده، پایبند خطوط قرمز بوده و مبانی اسلام و نظام را قبول دارند، صحیح نیست. هرچند نظامی که مبتنی بر ارزش‌ها و اصول اسلامی است، نمی‌تواند دافعه نداشته باشد و کسانی که اصول و مبانی نظام را رعایت نمی‌کنند، باید دفع شوند.

وی با اشاره به اینکه نباید به‌بهانه جذب همگانی، به دنبال جذب یک مشت ضدانقلاب و افرادی که به اصول انقلاب و نظام پایبندی ندارند، بود خاطرنشان کرد: همه کسانی که اصول را رعایت می کنند در هر قشر و صنفی باید جذب شوند و این به تعبیر مقام معظم رهبری، جذب حداکثری و دفع حداقلی است که از اصول تعریف شده نظام به شمار می‌رود.

رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: ما امروز خدا را شاکریم که در نظام جمهوری اسلامی، دولتی حاکم است که مکررا اعلام می‌کند در مسیر امام خمینی(ره) حرکت می‌کند و سیاست‌ها و رهنمودهای رهبری برای او ملاک است. در چنین شرایطی همه باید از دولت حمایت کنیم، ضمن اینکه نواقص و نقدهایمان را دوستانه و بدون تخریب بیان می‌کنیم.

وی گفت: آنچه مسلم است نقدها باید بیان شود چندانکه امام صادق(ع) فرموده‌اند، «بهترین دوستان من کسانی هستند که عیوب من را به من نشان داده آن را گوشزد کنند».

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در ادامه حدیثی را از امام موسی کاظم(ع) که در آن به حادثه تاریخی انقلاب اسلامی اشاره دارد به نقل از کتاب بحار الانوار مجلسی نقل کرد و گفت: امام موسی کاظم(ع) در این حدیث می‌فرمایند، «مردی از اهل قم مردم را به حق فرا می‌خواند، گروهی به دور او گرد می‌آیند که در صلابت مانند پاره‌های آهن محکم و پابرجا هستند، حوادث و گردبادها آنان را نمی‌لرزاند، از جنگ خسته نمی شوند و ترس و هراسی به خود راه نمی‌دهند».

نقشه راه پیشگیری از تخلفات اداری، اولویت برنامه دیوان در سال آینده است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه بیست و هشتم بهمن ماه هیات عمومی گفت: قضات نباید فقط به فرآیند رسیدگی در پرونده‌های قضایی فکر کنند بلکه وظیفه دارند، به منظور کاهش مراجعات و تشکیل پرونده، ضمن توجه به دلایل بروز تخلفات، برای پیشگیری از آن نیز برنامه‌ریزی و اقدام نمایند.

وی افزود: در سال جاری با اتمام کار راه‌اندازی دفاتر نمایندگی دیوان عدالت اداری در سراسر کشور، باید توجه به پیشگیری از تخلفات در اولویت قرار گیرد و قضات باید در تعیین برنامه و ترسیم نقشه راه برای این هدف کمک کنند.

رییس دیوان عدالت اداری با بیان این مطلب که اگر بتوانیم در سال آینده با انجام اقدامات پیشگیرانه، ورودی‌های این نهاد قضایی را تا 20 درصد کاهش دهیم، توفیق قابل ملاحظه‌ای به دست آورده‌ایم، تصریح کرد: متاسفانه شاهدیم که در دستگاه‌های اجرایی شکایاتی که منشاء آن تخلف از مقررات قانونی است، روبه افزایش است و ما باید با مجموعه اقداماتی مانع از این افزایش تشکیل پرونده‌ها شویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری همچنین در بخشی از اظهارات خود به تشریح معنای مسلمان و مومن از نگاه رسول گرامی اسلام پرداخت و گفت: اگر در جامعه اسلامی کسانی که نام مسلمان و مومن را بر خود می‌گذارند، مقید به معانی و معارف آن باشند، جامعه‌ای نیکو خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: متاسفانه در حال حاضر در کشور شاهد آسیب‌هایی هستیم که ناشی از بی توجهی به این معارف غنی اسلامی است.

رییس دیوان عدالت اداری با طرح این پرسش‌ که چرا در جامعه تا این میزان جرم و خلاف زیاد است و آیا این در شان نظام مقدس جمهوری اسلامی است؟ ادامه داد: متاسفانه نه فقط در کشور ما که در سایر کشورهای اسلامی نیز فرهنگ غنی اسلامی جاری و ساری نیست و امروز بزرگترین ضربه ای که بر پیکر دنیای اسلام وارد می‌شود، ناشی از همین است.

وی اظهار امیدواری کرد که به برکت جمهوری اسلامی ایران در کشور عزیزمان ایران با تربیت و ارتقای فرهنگ اسلامی مشکلات برطرف شود یا به حداقل برسد.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: همچنین در قرن‌های اخیر شاهدیم آنهایی که اسلام را سد راه منافع خود می‌بینند، آگاهانه مسلمانان را به جان هم انداخته اند و با توطئه‌های شیطانی از این وضعیت سوء استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه بهاییت در ایران و وهابیت در عربستان از جمله این توطئه‌های شیطانی است، افزود: اینها کسانی هستند که نام اسلام را یدک می‌کشند و استعمار و صهیونیسم بین الملل که جنایات آشکاری دارد با انداختن این جماعت به جان مسلمانان موجب شده‌اند در افغانستان، پاکستان، سوریه، عراق، لبنان و ... گروه گروه مسلمان کشته شود و در عوض آنان وضعیت خود را تثبیت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) گفت: پیامبر اکرم(ص) در روایتی فرمودند، «آیا به شما خبر بدهم که چرا مومن، مومن نامیده شده است؟ برای اینکه مردم در خصوص جان و مال خود از او در امان هستند، و آیا شما را خبر بدهم که مسلمان کیست؟ مسلمان کسی است که مردم از دست و زبان او در سلامت باشند». 

اعتراض رییس دیوان عدالت اداری به زیر سوال بردن قصاص به عنوان یکی از مسلمات اسلام

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه پنجم اسفندماه هیات عمومی دیوان گفت: انتظار ما مخصوصا از کسانی که در عرصه علم و دانش فعالند و در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و حوزوی کار می‌کنند، این است، حرفی را که می‌زنند بر اساس مطالعه علمی، تدبر و عقل باشد.

وی افزود: تعجب‌آور است اینکه فردی که خود را مسلمان می‌داند، در یک سری از مسایل که جزء مسلمات قرآن است، تردید ‌می‌کند. وقتی کسی در محکمات اسلام و قرآن تردید ایجاد می‌کند، این با مسلمانی فرد ناسازگار است. چندانکه هیچ کس نمی‌تواند بگوید مسلمانم و درباره اصل نماز یا روزه اشکال کند.

رییس دیوان عدالت اداری با بیان اینکه مسلمانی یعنی شخص اسلام را با دلایل منطقی و عقلانی پذیرفته باشد، اظهار داشت: اگر شخصی با چنین شرایطی اسلام را پذیرفت معنای آن این است که ملتزم به همه محکمات آن است و چنین فردی نمی‌تواند یک سری احکام مسلم اسلام را رد کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: هیچ فقیه و مجتهدی در هیچ عصر و زمانی اصل قصاص را که از محکمات و مسلمات اسلام است، مورد تردید قرار نداده است زیرا خداوند در قرآن بر این موضوع تصریح دارد و نمی‌توان چنین مسلمی را در دین انکار کرد.

رییس دیوان عدالت اداری افزود: شاید یک سلسله مسایل از محکمات و مسلمات اسلام و قرآن نباشد و اندیشمند، متفکر یا فقیه و استادی درباره آن موضوع به بحث و تحلیل بپردازد، چنین امری پذیرفته و قابل قبول است.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری با اشاره به اینکه اجتهاد در این معنا یکی از بزرگترین و مهم‌ترین جهات پویایی تشیع و اسلام ولایی ادامه داد: این از افتخارات ما در مکتب تشیع و پیروی از ولایت محسوب می‌شود که با اجتهاد، راه تحقیق، بررسی، تفحص، جامع‌نگری و مطالعه باز گذاشته شده است و تاریخ 1400 ساله اسلام و تشیع نیز این معنا را به خوبی نشان می‌دهد.

وی در ادامه به یک رویداد تاریخی و حکم حضرت امام خمینی(ره) در ارتباط با آن موضوع، اشاره کرد و گفت: در زمان حیات امام راحل رضوان الله علیه نیز وقتی مقرر شد، قوانین اسلام جایگزین قوانین دوران طاغوت شود و در قانون مجازات اسلامی، موضوع قصاص آورده شد، عده‌ای در جبهه ملی به قصاص به عنوان یک مساله غیرانسانی اعتراض کردند. در آن مقطع حضرت امام خمینی(ره) به عنوان یک مجتهد عارف حکیم بلافاصله تا این خبر را شنیدند، حکم ارتداد ایشان را صادر و تاکید کردند که اگر سخن خود را پس نگیرند، مرتدند.

رییس دیوان عدالت اداری افزود: حالا با گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی دوباره افرادی که کژفکری، کژاندیشی و کژفهمی آنان ریشه در همان جبهه ملی دارد، دوباره همان سخن را می‌گویند تا موجی در جامعه ایجاد کنند و تحت لوای آزادی بیان، احکام مسلمه قرآن را زیر سوال ببرند.

وی خاطرنشان کرد: چنین افرادی به عنوان استاد و اندیشمند می‌توانند یکسری از مسایل را که از محکمات نیست، مورد بحث و تبادل نظر قرار دهند، آنهم با فرض اینکه اهلیت و تخصص انجام چنین کاری را داشته باشند.

رییس دیوان عدالت اداری با بیان این موضوع که اظهار نظر اشخاص باید در حوزه دانشی و تخصصی‌شان باشد، ادامه داد: فردی که استاد فیزیک، برق یا معماری و عمران است چگونه به خودش اجازه می‌دهد که راجع به مقولات اسلامی و احکام نورانی قرآن اظهار نظر کند. مصیبت این است که برخی که عنوان استادی دانشگاه را یدک می‌کشند، به خود اجازه می‌دهند راجع به مسایل اعتقادی مردم حرف بزنند و در مسلمات و محکمات دینی آنان تردید کنند.

حجت‌الاسلام و المسلمین منتظری اضافه کرد: چرا برخی حریم‌ها را حفظ نمی‌کنند و در حالی که صلاحیت و دانشی در این عرصه ندارند، به خود اجازه می‌دهند راجع به مساله اعتقادی مردم سخن بگویند.

وی در ارتباط با ضرورت تامل و تعقل در انجام امور با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام(ص) به نقل از کتاب مکارم الاخلاق گفت: پیامبر اکرم(ص) فرمودند، «هنگامی که می‌خواهید کاری را انجام دهید، آن را با دانش و خرد انتخاب کنید، مبادا کاری کنید که پیرامون آن فکر و تعقل نشده است». 

خط قرمز مسئولان در نظام اسلامی، قانون و احکام الهی است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری که به عنوان نماینده ویژه رییس محترم قوه قضاییه در جریان سفر به کرمانشاه در شهرستان سنقروکلیایی حضور یافت در جلسه شورای اداری این شهرستان گفت: ایران اسلامی از ظرفیت ها و پتانسیل‌های بسیار بالایی برخوردار است که اگر از آن ها به خوبی استفاده شود می‌توان جامعه‌ای آرمانی را تشکیل داد.

وی افزود: کشورمان از نیروهای کار بسیار خوبی بهره‌مند است و اگر امنیت را بزرگترین نعمتی که خداوند به ما عطا فرموده است، بدانیم بخشی از این امنیت، حاصل تلاش و خدمات مدیران خدوم است.

رییس دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: ملت ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی با مقاومت جانانه خود در جبهه‌های نبرد به پیروزی رسیدند و امروز نیز در میدانی دیگر و با مقاومت خود به دنبال پیروزی دیگری هستند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اضافه کرد: در طول هشت سال جنگ تحمیلی و در میدان جنگ سخت، ملت ایران گوش به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بود و توانست به پیروزی برسد و امروز در میدانی مبارزه جنگ نرم نیز باید با تبعیت و فرمانبرداری از رهبر معظم انقلاب زمینه پیروزی خود را فراهم کند.

رییس دیوان عدالت اداری خواستار برداشته شدن مشکلاتی که بر سر راه توسعه اقتصادی کشور قرار دارند شد و اظهار داشت: این امر با اجرای فرامین رهبری محقق خواهد شد، بنابراین باید با تمام توان برای تحقق منویات ایشان تلاش کرد.

وی افزود: امروز رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را تبیین و ابلاغ فرمودند و همه ما وظیفه داریم، نهایت توان خود را برای اجرایی شدن این سیاست‌ها به کار بندیم.

رئیس دیوان عدالت اداری همچنین با اشاره به وجود برخی مشکلات در قانون کار، آن را نیازمند بازنگری دانست تا بتوان در حد مقدور نسبت به کاهش موانع در جریان پیشرفت کشور ایران اسلامی اقدام کرد.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی از نیروهای کار بسیار خوبی بهره مند است، خاطرنشان کرد: باید با مساعدت و اقدام مجلس شورای اسلامی، قانون کار مناسب و متناسبی وضع شود حرکت در مسیر پیشرفت تسهیل شود.

نماینده ویژه رییس قوه قضاییه در ادامه به مردم شهرستان سنقر و کلیایی قول داد که تمام توان خود را برای حل مشکلات حقوقی و قضایی مردم در حیطه مسوولیتش به کار خواهد بست و از پیگیری برای رفع مشکلات مطرح شده در خصوص شهرستان خبرداد.

شایان ذکر است حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در بدو ورود به شهرستان سنقروکلیایی پس از حضور در مزار شهدای گرانقدر این شهرستان، ضمن دیدار با خانواده های معظم شهدا، نسبت به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

همچنین رییس دیوان عدالت اداری  سه شنبه شب با حضور در مسجد چهارمین شهید محراب کرمانشاه، در جمع نمازگزاران این مسجد سخنانی را ایراد کرد.

وی ضمن تجدید یاد و خاطره امام امت رضوان الله علیه و تجلیل از رشادت شهیدان و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس گفت: همانطور که خداوند رحمان، هستی را بر مدار قانون، تدبیر فرمودند و بر عالم افلاک نیز قانون الهی حاکم است، وظیفه ماست که از حدود الهی تجاوز نکنیم و به حقوق دیگران احترام بگذاریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری با تاکید بر این نکته که اساس مدیریت عالم بر مدار ضابطه و قاعده است، اظهار داشت: به این ترتیب بر ما نیز فرض است که قوانین الهی را رعایت کنیم، زیرا عمل برخلاف آن، مجازات را نصیبمان می‌کند.

رییس دیوان عدالت اداری در ادامه تصریح کرد: وحدت و اتحاد نیاز امروز جامعه ماست و خداوند نیز در این زمینه مقرر فرموده که با یکدیگر نزاع نکنیم و اختلافات را کنار بگذاریم، در غیر این صورت از هم گسیخته می‌شویم.

وی با تاکید بر این که نباید آلوده گناه شد، خاطرنشان کرد: برای رسیدن به این هدف باید حدود الهی را رعایت و از تجاوز به حقوق دیگران پرهیز کرد.

نماینده ویژه رییس قوه قضاییه پس از بیان این سخنان کوتاه، ضمن رسیدگی به مسایل و مشکلات مردم حاضر، اظهار امیدواری کرد، سفر رییس قوه قضاییه و مسوولان قضایی کشور به استان کرمانشاه بتواند منشاء اثری برای کاهش مشکلات و آلام  مردم در شهرهای مختلف استان باشد

حضور در عرصه عمل به اقتصاد مقاومتی وظیفه همگانی است

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه دوازدهم اسفندماه هیات عمومی دیوان اظهار داشت: امروز مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، آن را تنها راه نجات و عزت کشور دانستند، تا کشور و ملت ما بتواند در چنین شرایطی که دشمن هجوم خود را در این عرصه آغاز کرده است، از لحاظ مسایل مالی و اقتصادی روی پای خود بایستد.

وی افزود: همه ما وظیفه داریم به اقتصاد مقاومتی کمک کنیم، یعنی اگرچه بخش مهمی از آن بر عهده قوای مجریه، مقننه و قضاییه است و آنها نیز ان‌شاء الله به وظیفه خود عمل خواهند کرد، ما نیز موظفیم چه از حیث وظیفه اداری و چه انجام وظیفه شهروندی، به مسوولیت خود به درستی عمل کنیم تا کشور را از وابستگی به دشمن برهانیم.

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به اینکه یکی از مسایل مهم امروز، برنامه‌ریزی دشمن برای نفوذ از طریق مسایل اقتصادی و فرهنگی در جامعه است، خاطرنشان کرد: دشمن چون دریافته است که از طریق نظامی نمی‌تواند اهداف خود را پیش ببرد و به رغم بلوف‌هایی که می‌زند، هیچ غلطی نکرده است، برنامه‌ریزی اقتصادی و فرهنگی را برای ضربه زدن به نظام اسلامی ما طراحی و اجرا کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: متاسفانه دشمن توانسته با ایجاد مشکلات اقتصادی و مسایل فرهنگی تا حدودی در ما نفوذ کند و با عواملی به درون صفوف ملت راه ‌یابد. اگر ما با عزت و کرامت، در برابر دشمن مقاومت نکنیم، دشمن خواهد توانست از این طریق یک ملت عزیز را به ذلت بکشد.

وی نفوذ امریکا و غرب را در برخی از کشورهای اسلامی مصداق چنین نمونه‌ای ذکر کرد و ادامه داد: آنان همواره در پی آنند که با کشور و ملت ما نیز همان‌کار را کنند.

رییس دیوان عدالت اداری درباره مقابله با تهاجم فرهنگی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب از مدت‌ها پیش مساله تهاجم فرهنگی را گوشزد کردند و آن را یک خطر بزرگ دانسته و شبیخون فرهنگی نامیدند. شبیخون فرهنگی نیز همان است که می‌تواند اساس یک نظام را تهدید کند و عزت و سعادت یک ملت را از ایشان بگیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری افزود: اقدام امروز قدرت‌های استکباری در این میدان بی‌شباهت به حادثه تاریخی نفوذ دشمن در کشور اسلامی اندولس نیست. در اندلوس آن روز نیز عامل شکست مسلمانان، شبیخون فرهنگی دشمن بود. کاری که امروز نیز با ابزارهای نوین و تکنولوژی جدید در حال انجام است.

وی با اشاره به آموزه‌های دینی که مومن را عزیز می‌داند، تصریح کرد: مومن کسی است که در مقابل مال، شهوت، جایگاه و مقام نفوذناپذیر است. اگر ما عزت داشته باشیم، دشمن نمی‌تواند، نفوذ کند و از ملت با کرامت، استقلال و دین و شرفش را بگیرد.

وی با بیان حدیثی از رسول اکرم(ص) به نقل از کتاب تهذیب در تبیین معنای صفت عزیز در مومنان ادامه داد: پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند، «یکی از صفات و خصلت‌های مومن این است که عزیز است و ذلیل نیست. مومن از کوه سخت‌تر است، زیرا کوه را می‌توان با کلنگ‌ حفر کرد، ولی هیچ‌چیز نمی‌تواند دین مومن را از او جدا کند».

مشکلات فرهنگی منحصر به حجاب نیست، رفتار اداری ما اسلامی نیست

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در جلسه نوزدهم بهمن ماه هیات عمومی دیوان با بیان اینکه رفتار اداری ما کاملا اسلامی نیست افزود: اگر ما عملکرد خوبی داشته باشیم و به وظایف خود در قبال انجام امور ارباب رجوع به نحو احسن عمل کنیم یعنی رفتار خود را بر پایه قانون استوار سازیم، به دعوت مقام معظم رهبری لبیک گفته و مروج بدفرهنگی و بی فرهنگی نبوده ایم.

وی با بیان این که عمل ما باید مروج فرهنگ اسلامی باشد، اظهار داشت: اگر روحانیون و مسئولان در مساله فرهنگی اهتمام لازم را نداشته باشند، نمی توان از دیگران انتظار داشت.

رئیس دیوان عدالت اداری ضمن اشاره به اهمیت اقتصاد و فرهنگ در جامعه تصریح کرد: رکن اساسی و مهم در هر جامعه ای اقتصاد و معاش و همچنین معنویت و اهتمام به آخرت است، این موضوعی است که دین اسلام و ائمه هدی بر آن تاکید دارند.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری گفت: اسلام به عنوان یک دین جامع هم بعد مادی و حیات دنیوی مردم را مورد توجه قرار داده و هم بعد معنوی و توجه به معاد و آخرت ایشان را. بی تردید همان گونه که بدون داشتن اقتصاد سالم و برنامه ریزی شده نمی توان زندگی خوبی داشت، باید برای مسایل فرهنگی در جامعه که از حساسیت بالایی نیز برخوردار است، برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین اظهارات ایشان در ارتباط با مسایل فرهنگی خاطر نشان کرد: ملاحظه می شود که رهبر معظم انقلاب به عنوان ترسیم کننده برنامه ها و سیاست های کلی کشور، هم بحث اقتصادی مقاومتی را با جدیت مطرح فرمودند و هم در دیدار با اعضای محترم مجلس خبرگان به بیان دغدغه هایشان در مسایل فرهنگی پرداختند.

رئیس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: امروز جامعه ما برای پیشرفت و دستیابی به قله های پیروزی، احتیاج به اقتصاد مقاومتی دارد و این یعنی اقتصادی که بتواند معاش و زندگی مردم را با حفظ عزت آنها در حد مطلوب فراهم نماید. تحقق چنین امری نیز تنها با احساس مسوولیت همه مردم به ویژه مسئولان امکان پذیر است.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: طرف دیگر این موضوع نیز بحث معنویت و توجه به آخرت است که به بعد فرهنگی باز می گردد. هشدار مقام معظم رهبری، ما را مکلف می کند که در میدان عمل و عرصه کار، مروج فرهنگ اسلامی باشیم و دغدغه های ایشان را جدی بگیریم.

وی درباره اهمیت توجه به مشکلات فرهنگی در جامعه تصریح کرد: مساله فرهنگی یکی از زیربنایی ترین مسایل در کشور است، چرا که در بخش های مختلف آسیب ها به سادگی جبران پذیرند اما آسیب های فرهنگی در جامعه بزودی قابل جبران نیست.

رئیس دیوان عدالت اداری با بیان این موضوع که تبعیت تنها در گفتار نیست، اظهار داشت: متاسفانه یکی از عادات ما این است که وقتی مقام معظم رهبری موضوعی را مطرح می کنند، بازار بیانیه دادن و شعار داغ می شود و لکن عمل کمتری اتفاق می افتد، حال آنکه ما باید در عمل نشان دهیم که از ولایت فقیه تبعیت می کنیم.

وی افزود: ترویج فرهنگ غنی اسلام در مرحله اول کار مسوولان است، آنان باید مروج فرهنگ اسلامی باشند و به عنوان شاخص و نماد فرهنگی رفتار کنند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری با بیان حدیثی از امیرالمومنین حضرت امام علی(ع) گفت: آن حضرت فرموده اند، «برترین مردم و بافضیلت ترین آنان در خرمندی و عقلانیت کسانی هستند که برای معاش خود برنامه ریزی کرده و همت و تلاششان را برای اصلاح امور آخرت متمرکز می کنند».

در ادامه این جلسه رئیس دیوان عدالت اداری، حجت الاسلام موسی قربانی را به عنوان معاون قضایی در امور شعب دیوان معرفی کرد.

وی همچنین ضمن آروزی توفیق برای معاون جدید از زحمات و تلاش های حجت الاسلام سنمار که به عنوان معاون قضایی در امور شعب تجدیدنظر انجام وظیفه خواهد نمود، قدردانی کرد.

حجت الاسلام قربانی نیز در این جلسه طی سخنان کوتاهی ضمن بیان سوابق و فعالیت های گذشته خود، به تشریح اهمیت جایگاه دیوان عدالت اداری در نظام اسلامی ایران پرداخت و گفت: از آنجا که در دیوان عدالت اداری یک طرف دعوی به طور غالب صاحبان قدرت هستند و وظیفه آن تادیه حقوق مردم و همچنین اهتمام داشتن به حفظ حقوق بیت المال است، وظیفه ای خطیر بر عهده دارد و از جایگاه درخور توجهی برخوردار است.

وی افزود: اگر چه اهمیت جایگاه این نهاد قضایی در نظر خبرگان قانون اساسی درک شده بود ولی متاسفانه در مقطعی در قانونگذاری نسبت به آن جفا صورت گرفت که این موضوع نیز بعدها اصلاح شد و دیوان جایگاه قانونی مناسب را بین مسئولان پیدا کرد.

معاون قضایی در امور شعب دیوان ادامه داد: خرسندم از این که در تصویب قانون جدید تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری نقش داشته ام و امیدوارم بتوانم با همکاری سایر قضات و کارکنان محترم دیوان عدالت اداری به اجرای هرچه بهتر آن کمک کنم.

وی در پایان گفت: بدیهی است نقش همکاران قضایی و اداری دیوان عدالت اداری در رسیدن به اهداف دیوان انکار ناپذیر است، لذا دست همکاری به سوی همه عزیزان دراز می کنم و امیدوارم نتیجه این همکاری احقاق حق و اجرای عدالت باشد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها