امروز : دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 30
۲۱:۱۱
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 697
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۲۶
تعداد بازدید: 504
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، محمدرضا شافعی‌نیا امروز در نشست خبری با اعلام این خبر اظهارداشت: برنامه‌های ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، محمدرضا شافعی‌نیا امروز در نشست خبری با اعلام این خبر اظهارداشت: برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و آبزیان با اصلاح و تکمیل زیرساختها است.
*افزایش یک میلیون تن شیر کشور
مدیرعامل موسسه جهاد استقلال به افزایش تولید شیر با اصلاح نژاد دام اشاره کرد و افزود: 33 رأس دام از بهترین نژاد‌ها برای استحصال مواد ژنومیک که در اصلاح نژاد دامهای کشور استفاده می‌شود وارد کشور شده است.
به گفته شافعی‌نیا، واردات دام برای استحصال مواد ژنومیک به جای واردات خود مواد، باعث جلوگیری از خروج ارز کشور می‌شود.
وی گفت: این گاوها در کشور نگهداری می‌شوند و بعد از 3 تا 6 ماه قرنطینه، مواد ژنومیک از آنها استحصال می‌شود و در اصلاح نژاد دامها استفاده می‌شود.
شافعی‌نیا گفت: در گام نخست، یک ملیون رأس از دامهای اصیل ایرانی که زمینه مناسب دارند اصلاح می‌شوند و در گام بعدی دامهای دیگر نیز اصلاح خواهند شد.
مدیرعامل موسسه جهاد استقلال افزود: هرکدام از دامهای اصلاح شده روزانه 3 تا 5 کیلوگرم به شیر تولیدی‌شان اضافه می‌شود.
وی گفت: بعد از عملیات اصلاح‌نژاد یک میلیون رأس دام درکمتر از سه سال حدود یک میلیون تن به شیر تولیدی کشور اضافه می‌شود.
*خودکفایی ایران در تولید جوجه یک روزه اجداد
وی همچنین گفت: موسسه جهاد استقلال با راه‌اندازی مرکز لاین مرغ بابل‌کنار توانست صد‌درصد نیاز جوجه یک روزه اجداد را تامین کند که پیش از این وارد می‌شد.
*برنامه افزایش تولید گوشت گوسفند
شافعی نیا همچنین در زمینه برنامه افزایش تولید گوشت گوسفندی، گفت: گوسفندهای اصیل از کشور کانادا وارد شده که ضریب تبدیل آنها 2.3 درصد است و بازدهی بیشتری دارد.
وی همچنین گفت: استحصال مواد ژنومیک از گوسفندهای وارداتی برای اصلاح گوسفندان داخل نیز انجام می‌شود که به میزان زیادی به تولید گوشت اضافه خواهد کرد.
وی همچنین درمورد برنامه‌های تولید تخم‌مرغ SPF که در واکسن‌سازی و داروسازی به عنوان محیط عاری از ویروس استفاده می‌شود، خبرداد و گفت: فعال‌سازی مرکز لاین مرغ بابل‌کنار امکان تولید این نوع تخم مرغ را می‌دهد.
*برنامه خودکفایی بذر دانه‌های روغنی
شافعی‌نیا همچنین از واردات 4 هزار و 750 کیلوگرم بذر والد کلزا خبر داد و گفت: با تکثیر این بذر در مدت کوتاهی نیاز به بذر کلزا برطرف می‌شود و در تولید دانه‌های روغنی بسیار موثر خواهد بود.
*ادوات کشاورزی ویژه زمین‌های شیب‌دار وارد کشور می‌شود
شافعی نیا در پاسخ به سوال فارس که چرا در خصوص تأمین ادوات کشاورزی ویژه زمینهای شیب‌دار کاری انجام نشده است، گفت: شرکتهای تولید کننده این نوع ادوات در دنیا محدودند، اما با شرکتهای ایتالیایی و آلمانی هماهنگی شده است، تا برای تأمین نیاز کشور اینگونه ادوات را وارد کنیم و امسال وارد خواهد شد.
انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها