امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۵:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 6976
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 96
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد رجبی دوانی از حضور چهره‌های مختلف علمی و همچنین خانواده آیت‌الله کاشانی در همایش تخصصی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمد رجبی دوانی از حضور چهره‌های مختلف علمی و همچنین خانواده آیت‌الله کاشانی در همایش تخصصی «تاریخ مجلس» خبر داد و اظهار داشت: این دوره از همایش، به موضوع نگاهی به ساختار و کارکرد مجالس هفدهم و هجدهم شورای ملی خواهد پرداخت که این ادوار به سال‌های حساس 1331 تا 1334 باز می‌گردند.

وی افزود: آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی یکی از برجسته‌ترین اشخاص حاضر در دوره هفدهم مجلس شورای اسلامی بود و بدین جهت، در این دوره از همایش تاریخ مجلس، مراسم تجلیل از این روحانی مبارز با حضور خانواده آیت‌الله کاشانی، جمعی از چهره‌ها و استادان تاریخ معاصر و دانشجویان و علاقه‌مندان تاریخ برگزار خواهد شد.

رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس اظهار داشت: همچنین در این مراسم، برای نخستین بار صدای منتشر نشده‌ای از دکتر مصدق و آیت‌الله کاشانی در جریان ملی شدن صنعت نفت، پخش می‌شود. علاوه بر این چند تن از یاران آیت‌الله کاشانی که در روزهای سنگباران خانه این روحانی مبارزه، با وی همراه بوده‌اند، در این همایش حضور دارند.

رجبی افزود: سال‌های 31 تا 34 از اهمیت ویژه‌ای در تاریخ معاصر کشورمان برخوردارند. ریان ملی شدن صنعت نفت، کودتا آمریکایی - انگلیسی 28 مرداد، مسائل میان مصدق و آیت‌الله کاشانی، انحلال مجلس هفدهم توسط مصدق، نخستین فرار محمدرضا شاه از ایران، دستگیری مصدق و ... از جمله اتفاقات مهم و تاثیرگذار در این برهه از تاریخ معاصر ایران هستند که در این همایش،‌هشت مقاله علمی برگزیده درباره این حوادث مهم تاریخی ارائه خواهند شد.

براساس این گزارش، چهارمین نشست تخصصی تاریخ مجلس به همت مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه، 24 اردیبهشت‌ماه از ساعت 14 تا 19 در تالار مدرس موزه مجلس شورای اسلامی (ساختمان مشروطه) برگزار خواهد شد.

نقش آیت‌الله کاشانی و مجلس در برابر استعمار انگلستان، علل کشمکش دکتر مصدق و مجلس هفدهم، آغاز و انجام مجلس هفدهم بر اساس اسناد منتشر نشده آرشیوهای بریتانیایی، فعالیت مطبوعات طی مجالس هفدهم و هجدهم شورای ملی، انقطاع مشروطیت و تکتاژی سلطنت از پایان مجلس هفدهم، نگاهی به فعالیت حقوق زنان در مجالس دوره هفدهم و هجدهم، علت و چگونگی طرح رفراندم در دوره هفدهم مجلس شورای اسلامی، چرایی اختلافات دکتر مصدق و مجلس هفدهم، از انتخابات تا انحلال و از جمله مقالات ارسال شده به دبیرخانه چهارمین همایش تخصصی تاریخ مجلس هستند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها