امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۱۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69834
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 57
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «موشه یعلون» که در مدت کوتاه تصدی پست وازرت جنگ رژیم‌صهیونیستی انتقادهای کم‌سابقه‌ای را علیه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «موشه یعلون» که در مدت کوتاه تصدی پست وازرت جنگ رژیم‌صهیونیستی انتقادهای کم‌سابقه‌ای را علیه متحد اصلی اسرائیل، آمریکا و سیاست‌ خارجی دولت «باراک اوباما» مطرح کرده، روز دوشنبه بار دیگر لب به انتقاد از واشنگتن گشود.

وی با بیان اینکه ایالات متحده نتوانسته آنطور که باید مبارزه با ایران را رهبری کند، گفته طرز فکرش تغییر کرده و حالا بر خلاف گذشته معتقد است که اسرائیل باید یکجانبه علیه ایران وارد عمل شود، «چراکه ما باید طوری رفتار کنیم که گویی هیچ کسی را جز خودمان برای دفاع از منافعمان نداریم.»

یعلون که در نشستی در دانشگاه تل‌آویو صحبت می‌کرد، گفت: «زمانی فکر می‌کردیم کشوری که باید مبارزه با ایران را رهبری کند، آمریکاست. اما ایالات متحده از جایی به بعد با آن‌ها وارد مذاکره شد و متأسفانه هر وقت پای مذاکره در یک «بازار پارسی» در میان بوده، ایرانی‌ها بهتر عمل کرده‌اند.»

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که یعلون پیش از رسیدن به پست وزارت جنگ و زمانی که «ایهود باراک» این سمت را بر عهده داشت، از منتقدان سرسخت اقدام نظامی یکجانبه ایران بود و گاها مشاجرات لفظی‌ای نیز با مقامات وقت این رژیم داشت.

وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی در ادامه انتقادات خود از سیاست خارجی دولت دموکرات آمریکا، اوباما را به تلاش برای به تعویق انداختن رویارویی با ایران متهم کرد و گفت: «همه می‌دانند که ایران دارد فریبکاری می‌کند. اما غربی‌ها که دغدغه‌ای ندارند ترجیح می‌دهند تقابل با این کشور را به بعد موکول کنند. اگر بشود به سال بعد، یا به رئیس‌جمهور بعدی. اما در نهایت، این کار اتفاق می‌افتد.»

یعلون همچنین با بیان این ادعا که تحریم‌ و انزوای دیپلماتیک ایران را «به زانو درآورده بود»، گفته است ایران هوشمندانه توانست با «هجمه لبخندها» خود را از آن وضعیت خارج کند. وی در این مورد گفته است: «توافق (موقت) تأخیرهایی را در برنامه هسته‌ای آن‌ها به وجود آورد، اما این توافق برای ایرانی‌ها بسیار خوب است. آن‌ها در آستانه هسته‌ای متوقف شده و می‌توانند هر وقت خواستند تصمیم به گریز به سوی بمب هسته‌ای را اتخاذ کنند.»

انتقادات یعلون از سیاست خارجی اوباما تنها به موضوع هسته‌ای ایران محدود نشد و وی در طول سخنرانی خود بارها آمریکا را به ضعف متهم کرد. وی در مورد اوضاع منطقه گفت: «اردوگاه‌ها سنی‌های میانه‌رو از آمریکا انتظار حمایت داشتند و از این کشور می‌خواستند در این حمایت قاطع باشد، همانطور که روسیه قاطعانه از محور شیعی حمایت می‌کند.»

وی افزود: «این رفتار خیلی‌ها را در منطقه ناامید کرده است. من زمانی که به سنگاپور سفر کرده بودم، شنیدم که مقامات آنجا از قدرت گرفتن روزافزون چین و ضعف آمریکا نگران و ناامید شده‌اند. ببینید در اوکراین چه وضعیتی است، جایی که متأسفانه در آنجا هم ایالات متحده از خود ضعف نشان داد.»

یعلون همچنین در ادامه اظهاراتی را بیان که احتمال وقوع یازده سپتامبری دیگر در خاک آمریکا را با هدف تحریک دولت این کشور، تداعی می‌کند. وی گفته است: «اگر شما در خانه بمانید، این تروریسم است که از راه می‌رسد. حتی اگر در برابر آن سر خم کنید، باز هم از راه می‌رسد. این جنگ تمدن‌هاست. اگر تصویر ضعیفی از شما در جهان شکل بگیرد، کسی روی شما حساب نمی‌کند. هیچ‌کس نمی‌تواند در دنیا جای آمریکا را به عنوان پلیس بگیرد. امیدوارم ایالات متحده به این جمع‌بندی برسد. اگر این اتفاق نیفتد، نظم جهانی با چالش مواجه شده و این ایالات متحده است که آسیب می‌بیند.»
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها