امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۲:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69851
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرو منویات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص مقوله فرهنگ، همایش فعالان ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پیرو منویات اخیر مقام معظم رهبری در خصوص مقوله فرهنگ، همایش فعالان فرهنگی شب گذشته (دوشنبه 26 اسفندماه) در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی با حضور اندیشمندان و چهره‌های فعال برگزار شد.

این همایش با حضور حجت‌الاسلام حمید پارسانیا، مهدی فضائلی، حسام‌الدین آشنا، علی مطهری، سیدعباس صالحی، وحید جلیلی، جواد محقق، سیدنظام الدین موسوی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، مجتبی رحماندوست، علی اسماعیلی، یعقوب توکلی و رضا امیرخانی و سایر شخصیت‌ها و فعالان و علاقه‌مندان عرصه فرهنگ برگزار شد و افراد در پاسخ به این سؤال کلیدی که نگرانی و دغدغه اصلی مقام معظم رهبری دقیقاً معطوف به چه موضوعی است، سخنرانی کردند. 

* استقلال فرهنگی از جمله نگرانی‌های رهبری در حوزه فرهنگ است

در ابتدا سیدعباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دغدغه‌های مقام معظم رهبری دغدغه‌هایی دیرین و قدیمی است و ایشان از اوایل پیروزی انقلاب تاکنون درخصوص مقوله فرهنگ دغدغه‌ها و نگرانی بسیاری داشته‌اند که گاهی درک شده، گاهی درک نشده و گاهی هم به آنها پاسخ داده نشده است.

وی عنوان کرد: این سخنان به این معنا است که توجه به جایگاه فرهنگ در نگاه مقام معظم رهبری و امام راحل به عنوان جایگاه اصلی جریان انقلاب مورد توجه جدی بوده و هست.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نگرانی رهبر معظم انقلاب در چهار مقوله حفظ و ارتقا و تعمیق باورهای دینی، استقلال فرهنگی، حفظ و نوسازی نهادهای سنتی عامل فرهنگ، حفظ و نوسازی توسعه فرهنگ اسلام و انقلاب است اظهار داشت: نخستین دغدغه، دغدغه حفظ و ارتقا ایمان و تدین مذهبی است؛ مذهب و باورهای دینی در معرض برخی از تهاجمات قرار دارند از این رو حفظ، ارتقا و تامین این ایمان تدینی و مذهبی، بخشی از دغدغه‌های رهبری در فضایی از جامعه ایرانی در دهه‌های معاصر است و این کانون نخست دغدغه فرهنگی به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: استقلال فرهنگی در مقابل تهاجم فرهنگی و شبیخون فرهنگی نیز بخش دیگری از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است. همچنین حفظ و نوسازی نهادهای سنتی، پاره‌ای از ساختارها و رویه‌ها در معرض زوال است که از آن جمله می‌توان به حوزه مساجد، هیئات مذهبی و نهادهای سنتی حامل فرهنگ در دوره‌های مختلف اشاره کرد.

صالحی یادآور شد: دغدغه انتشار و توسعه فرهنگ انقلاب و اسلام در فضای جهانی و اینکه تا چه اندازه فرهنگ اسلام و انقلاب پژواک جهانی پیدا کرده است یکی دیگر از دغدغه‌های رهبری در حوزه فرهنگ محسوب می‌شود.

* خودباختگی نسبت به فرهنگ بیگانه، تهدیدی برای انقلاب اسلامی است

علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار داشت: فکر می‌کنم اگر بخواهیم به طور خلاصه نگرانی فرهنگی مقام معظم رهبری را بیان کنیم همین کلمه استقلال فرهنگی را باید به کار ببریم که یکی از شعارهای انقلاب اسلامی بوده است.

وی گفت: منظور ما از استقلال اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است که مهمترین آن استقلال فرهنگی است و اگر استقلال فرهنگی وجود داشته باشد استقلال اقتصادی هم به دنبال آن فراهم خواهد شد. همچنین استقلال سیاسی و اقتصادی نیز در گرو استقلال فرهنگی بوده است از این رو استعمارگران در ابتدا استعمار اقتصادی داشته و سپس به صورت سیاسی ما را مستعمره خود قرار دادند و سپس به فکر استعمار فرهنگی افتادند و طوری برای ما تلقی کردند که آنچه بیگانگان دارند بهتر از چیزی است که خودمان داریم.

وی با اشاره به سخن شهید مطهری مبنی بر اینکه استعمار سیاسی و اقتصادی آنگاه توفیق حاصل می‌کند که ابتدا استعمار فرهنگی صورت گرفته باشد تصریح کرد: نظرات فرهنگی رهبر معظم انقلاب انصافا نظرات بسیار دقیقی است و بنده که تسلط نسبی به آثار شهید مطهری دارم احساس می‌کنم سخنان ایشان شبیه و نزدیک به نظرات شهید مطهری بوده و رنگ و بوی آنها را دارد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: مطلبی که مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی اسلامی مطرح می‌کند یک مسئله کلیدی است و اگر ما همین موضوع را خوب بفهمیم و پیاده کنیم و عناصر و مؤلفه‌های آن را بشناسیم شاید به تمام خواسته‌های رهبری جامه عمل بپوشانیم. 

*متأسفانه سبک زندگی ما به سبک زندگی غربی نزدیک شده است

مطهری خاطرنشان کرد: آنچه که انقلاب ما را تهدید می‌کند خودباختگی نسبت به فرهنگ بیگانه است که امروز با عنوان فرهنگ غربی مطرح می‌شود و از این رو گرایش تدریجی به سبک زندگی غربی که ناخودآگاه با تماشای برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای و گسترش ارتباطات جهانی صورت می‌گیرد ممکن است ما را متوجه این تغییر وضعیت نکند.

وی اظهار داشت: حوزه دیگری که منشأ آسیب در حوزه فرهنگ است حوزه فرهنگ عمومی است یعنی رفتارهای اجتماعی ما، نحوه رانندگی و نوع معاشرت‌های ما و هرآنچه که به آن فرهنگ عمومی می‌گوییم همچنین رواج کلمات بیگانه، اندک اندک برای ما یک سبک زندگی غربی را رقم می‌زند و ما را از سبک زندگی اسلامی دور می‌کند.

این نماینده مجلس گفت: گاهی از سبک زندگی اسلامی دور می‌شویم و اصلا به این موضوع توجه نداریم؛ افزایش آمار طلاق و کمرنگ شدن عفاف و حجاب و... ریشه در مسائل فرهنگی دارد و متأسفانه باید گفت که سبک زندگی ما به سبک زندگی غربی نزدیک شده است.

وی افزود: اصول و مبانی که اسلام آنها را مورد توجه قرار می‌دهد ما به آنها دقت نمی‌کنیم در حالی که قرآن کریم آنها را بسیار مهم می‌داند. 

* تفاوت زاویه دید مسئولان فرهنگی منجر به خدشه در حوزه فرهنگ می‌شود

در بخش دیگری از این همایش فرهنگی مهدی فضائلی مدیر انتشارات سروش با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری درباره فرهنگ اظهار داشت: اصل این دغدغه، شدت و ضعف موضوع به نوع نگاهی که ما به اصل انقلاب داریم برمی‌گردد و اینکه توجه بر مهمترین وظیفه انقلاب و اساسی که انقلاب اسلامی بر پایه آن بنیان نهاده شده چه بوده و چه هست و چه باید باشد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود در حوزه فرهنگ می‌فرمایند: اساس انقلاب اسلامی بر پایه ایستادگی، پیروزی و حفظ فرهنگ اسلامی و انقلابی است بنابراین نگاه رهبری به انقلاب این است که فرهنگ، اساس اسلام و انقلاب اسلامی است لذا هر چیزی که بخواهد به این اساس خدشه وارد کرده و یا آن را در معرض تهدید و فرسایش قرار دهد قطعا مقام معظم رهبری که مهمترین وظیفه ایشان حفظ اساس انقلاب است جایی که احساس کند این مسیر ذره‌ای انحراف پیدا کرده با آن مقابله و اساس انقلاب را حفظ خواهند کرد.

وی ادامه داد: اگر دیگران این دغدغه را ندارند و یا این دغدغه فرهنگی اهمیت کمتری برای آنها دارد به دلیل زاویه نگاه متفاوتی است که آنها با مقام معظم رهبری دارند و یا اینکه دغدغه آنها شامل موارد دیگری می‌شود.

فضائلی با اشاره به حساسیت رهبری و دغدغه‌مند بودن ایشان در حوزه فرهنگ تصریح کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند: مسئله فرهنگ و صف‌آرایی فرهنگی را جدی بگیرید چراکه این دغدغه اساسی انقلاب است.

مدیر انتشارات سروش خاطرنشان کرد: اگر ما قائل به رابطه بین فکر، فرهنگ و تمدن باشیم این ارتباط اینگونه خواهد بود که ابتدا فکر تبدیل به فرهنگ و فرهنگ نیز زمینه شکل‌گیری تمدن را فراهم می‌کند لذا باید مراقب جریان‌های فکری باشیم که اگر این جریان‌های فکری به کانون‌های قدرت متصل شوند جدیت این بحث موضوعیت پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا هر دولتی صاحب فکر است یا خیر، گفت: دولت‌ها می‌توانند مسیر و زمینه‌ای را برای جریان‌های فکری فراهم کنند اما لزوما آنها صاحب فکر نیستند و جریان‌های فکری با استفاده از مسیر دولت و با استفاده از قدرت و امکاناتی که دولت در اختیار آنها قرار می‌دهد، می‌توانند فکر را به فرهنگ تبدیل ‌کنند و نگرانی ما از این باب جدی است که این جریان‌های فکری بخواهند از فرهنگ سوء استفاده کنند.

* غفلت از فرهنگ، غفلت از آرمان‌های انقلاب است/ هویت جهان اسلام به فرهنگ باز می‌گردد

حجت‌الاسلام حمید پارسانیا اظهار داشت: دو مسئله جهت اصلی اهتمام مقام معظم رهبری به فرهنگ را مشخص می‌کند یکی جهت هدف و دیگری نگاه روشی است؛ آن بُعد که می‌تواند مورد هدف قرار گیرد هویت انقلاب اسلامی ایران که همان هویت فرهنگی است و این مسئله به صورت برجسته در بیانات مقام معظم رهبری مشاهده می‌شود.

وی گفت: غفلت از فرهنگ، غفلت از اهداف، آرمان‌ها و ارزشی است که انقلاب اسلامی برای آن تکوین یافته است. اگر انقلاب اسلامی یک انقلاب سیاسی و اقتصادی نباشد که البته انقلاب در این زمینه‌ها نیز بوده، باید گفت که انقلاب اسلامی ما از افق فرهنگ به وجود آمده است.

پارسانیا اظهار داشت: مسئله دوم نقشی است که به عنوان یک راهبرد، فرهنگ می‌تواند ایفا کند ابزار و وسیله تداوم انقلاب است که غفلت از آن و استفاده از توانمندی‌هایی که فرهنگ می‌تواند از آن بهره ببرد و اهین رویکرد توجه خاصی از آموزه‌های قرآنی و دینی را می‌طلبد.

وی عنوان کرد: اگر برش‌هایی را به فرهنگ، جامعه و نظام اجتماعی بزنیم و سهم خاصی برای هر یک از آنها قائل باشیم برخی اقتصاد و برخی سیاست را اصل می‌داند اما براساس نگاه قرآنی مسئله فرهنگ، اصل است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آیات قرآن کریم اظهار داشت: الفت بین قلوب که در قرآن کریم به آن اشاره شده به برکت این فرهنگ ایمانی است هویت ما و جهان اسلام به فرهنگ ما بازمی‌گردد که اگر این فرهنگ ایمانی از بین برود چیزی از آن باقی نخواهد ماند.

* ضرورت تشکیل قرارگاه فرهنگی/ پرهیز از تندروی و کندروی در حوزه فرهنگ

جواد محقق تصریح کرد: متاسفانه در فعالیت‌های فرهنگی بر حداقل‌ها از قبیل نداشتن راهبرد استراتژیک در وزارت آموزش و پرورش و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اکتفا کرده‌ایم و برآیند مجموع فعالیت‌ها آن چیزی نیست که انتظار می‌رفت و انتظار می‌رود.

وی ادامه داد: یکی از دلایل این قضیه آن است که همه ما با تشخیص خویش عمل می‌کنیم و بدون اینکه توجه داشته باشیم یک فرازی را در اولویت قرار می‌دهیم اما آیا اینکه این اولویت‌ها باید مدنظر باشند یا نه نظر دیگری است.

محقق با اشاره به دوران دفاع مقدس اظهار داشت: در سال‌های اولیه‌ای که جنگ بر ما تحمیل شد و بخش‌هایی از سرزمین ما به اشغال دشمن درآمد گروه‌های زیادی به جبهه اعزام می‌شدند که نه‌تنها پیروزی‌های ماندگار به دست نمی‌آمد بلکه روزبه‌روز نیروهای ما از دست می‌رفت تا زمانی که یک قرارگاه واحد ایجاد شد و میان تمام نیروها هماهنگی به وجود آمد و بعد از آن بود که پیروزی‌های فراوانی نصیب ما شد.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده از میان نهادها و سازمان‌های مختلف فرهنگی و چهره‌های مستقلی که اهل فکر و اندیشه هستند باید یک قرارگاه فرهنگی تشکیل شود تا مجموعه دوستانی که در سراسر کشور در این عرصه تلاش می‌کنند به طور هماهنگ رفتار کنند وگرنه بازخورد چندانی نخواهیم داشت و بیشتر به فرسودگی نیروها خواهد انجامید و امیدوارم این فکر به عمل برسد.

محقق تصریح کرد: لازم است با عقلانیت مؤمنانه و پرهیز از تندروی و کندروی این قرارگاه تشکیل شود و راهبردهای آن برای تمام سازمان‌ها و نهادهای کشور مفید واقع شود.

* سخنان رهبری این بود که اجازه ندهیم سانسور و خفقان در کشور حاکم شود

وحید جلیلی در این همایش با اشاره به تفاوتی که سخنان مقام معظم رهبری با دیگر فعالان حوزه فرهنگ داشته‌اند، توضیح داد: وقتی دغدغه‌ای از سوی رهبری مطرح می‌شود باید توجه کنیم که ایشان در عرصه فرهنگ به معنای واقعی مشرف، فرهیخته، متخصص و به‌روز هستند بنابراین حساسیت ما نسبت به دغدغه‌های ایشان باید بیشتر باشد.

گفت: وقتی رهبری دغدغه ای را مطرح می کنند گاهی این اشتباه صورت می گیرد که حرف ایشان با حرف افرادی که دغدغه فرهنگ را مطرح می کنند یکی است اما این گونه نیست.

وی افزود: ایشان فراتر از شان ولایتی شأن فردی فرهیخته و فرهنگی هستند و ما باید افتخار کنیم که چنین فردی در رأس نظام قرا دارند. زیرا ایشان به مسائل فرهنگی کاملا مشرف بود و به معنای دقیق کلمه فردی فرهنگی فرهیخته هستند.

جلیلی تاکید کرد: نکته دیگر در رابطه با رهبری بحث خوش بینی ایشان است بنابراین وقتی ایشان در رابطه با فرهنگ دغدغه دارند قائدتا باید حساسیت مان بیشتر شود، نکته مهمی اکه ایشان اشاره کردند انزوای جناح فرهنگی مومن و انقلابی است.

وی با اشاره به حرف های بیگانگان گفت: آن وری ها می گویند در ایران می خواهند فیلتر کنند، فضای خفقان ایجاد کنند و این دقیقا 180 درجه برعکس حرف رهبری است حرف آقا این است که خفقان فیلتر و سانسور در کشور حاکم نباشد یک بخش مهم جریان فرهنگی کشور می خواهند انقلاب و دفاع مقدس را فیلتر کنند آنها می خواهند 13 هزار شهید ترور و 200 هزار شهید را فیلتر کنند.

جلیلی در ادامه افزود: این افراد کسانی هستند که نه خودشان انگیزه کار و تولید دارند و نه می گذارند دیگران این کار را بکنند و این می شود که خروجی ما بعد از 35 سال این است که می بینیم، در صورتی که انقلاب ما صد در صد فرهنگی بوده است.

این فعال فرهنگی تاکید کرد: انقلاب اسلامی درهای مساجد را به روی فرهنگ و هنر گشود، در حوزه تولید فرهنگی ما سینمای امید می خواهیم در حالی که بخش مهم ی از روشنفکانر کشور ما بتا سینمای تخطیر و سینمای یاس مشکلی ندارد.

جلیلی گفت: آیا یک نفر از شورای عالی انقلاب فرهنگی می تواند ادعا کند که بیش از جشنواره کن در فرهنگ کشور موثر بوده است.

* با بودجه موجود فرهنگی هیچ کاری نمی‌شود، کرد

در ادامه برنامه حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه بخش فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است، توضیح داد: ما با ضعف بنیه جدی بخش فرهنگ مواجهیم. مجموعه بودجه بخش فرهنگ نسبت به کل بودجه کشور بسیار اندک است. بخش فرهنگ هیچگاه در مواجهه با دیگر بحث‌ها دست بالا را در گرفتن امکانات نداشته است.

وی با اشاره به سه مشکل اصلی که در این حوزه با آن مواجهیم اظهار داشت: نخستین حوزه هویت فرهنگی است به طوریکه ما باید به یک وفاق و اجماع قدرتمند در داخل کشور برسیم. دومین حوزه حیات فرهنگی به معنای حضور فرهنگ در زندگی روزمره است و سوم امنیت فرهنگی است که در آن دو مسئله کلیدی گزینش‌گری فرهنگی و نفوذ فرهنگی مطرح است متأسفانه تاکنون برای این سه حوزه تدبیر روشنی نشده است.

آشنا با بیان اینکه برای حل مشکلات ما احتیاجی به اصلاح ساختاری و کنش‌گرایی داریم، یادآور شد: اصلاح ساختاری به نظر دشوار اما به شدت ضروری است. از زمانی که مقام معظم رهبری بحث مهندسی فرهنگی را در سال 81 مطرح کردند یازده سال گذشته است.امسال شورای عالی انقلاب فرهنگی سند مهندسی فرهنگی را با 10 فصل در اختیار قرار داده است که سه فصل آن موجود نیست. آن سه فصل به وضعیت فرهنگی ایران، شاخص‌های اصلی فرهنگی و کمیت‌های مطلوب فرهنگی می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه با این ساختار ضعیف ما نمی‌توانیم امکانی قوی در حوزه فرهنگ داشته باشیم، افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشاهده شرایط موجود متوجه شد که از این وزارتخانه آبی گرم نخواهد شد؛ حتی سازمان صدا و سیما با بودجه‌ای که دارد حداکثر 250 میلیارد برای عملیات برایش باقی می‌ماند و این یعنی هیچ کاری انجام نخواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت:‌ ما مسئولیت را به کنش‌گرانی دادیم که در واقع کارمندی بیش نیستند. بنابراین در نظام کارمندی تنوع تحول فرهنگی نمی‌توانیم داشته باشیم درحالیکه در حوزه فرهنگ کنش‌گران فرهنگی کارمندان ما نیستند. باید هزینه کنیم ولو اینکه انتقاد بشنویم.

* نهادهایی که برای گسترش دین و تولیدات فرهنگی کار می‌کنند، سیاست‌ورزی می‌کنند

همچنین در این همایش محسن اسماعیلی با اشاره به نبایدهایی که نسبت به دغدغه فرهنگی رهبری وجود دارد، توضیح داد: شما را به خدا از صحبت‌های آقا برداشت‌های سیاسی و جناحی نکنید. فرهنگ اعم از این است که مربوط به این جناح یا آن جناح باشد. دغدغه‌های رهبری از گذشته دور تا اکنون بوده است و در این سال‌ها ما به یک اندازه شریک جرم هستیم بنابراین یک مقدار بالاتر به این قضیه نگاه کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌های فرهنگی در این مشکل شریک هستند افزود: بسیاری از دستگاه‌ها هستند که کمتر مورد نقد قرار گرفته‌اند باید به همه به یک چشم نگاه کنیم. پرداختن به وظایف فرهنگی را دست کم نگیریم تا زمانی که ائمه جماعات ما بیش از آنکه به مسائل دینی بپردازند به ارائه رهنمود نسبت به جزئیات هسته‌ای علاقه نشان می‌دهند ما وضعیتمان همین است، البته منظورم این نیست که این حوزه‌ها اهمیت ندارند در نهایت همه مباحث باید ذیل فرهنگ باشند.

وی در ادامه توضیح داد: نهادهایی که برای گسترش دین و تولیدات فرهنگی ایجاد می‌شوند باید با نگاه به جامعه و سیاست کار فرهنگی کند نه اینکه تمام هم و غم‌شان سیاست‌ورزی باشد. در نهایت آنچه باید از آن اجتناب کنیم این است که آنچه اعتقاد نداریم را نگوییم و دوگانه رفتار نکنیم، تعارض قول و عمل مسئولان پدر فرهنگ ما را در خواهد آورد.

اسماعیلی با تأکید بر اینکه در ارزیابی وضعیت فرهنگی کشور مثل سایر موارد از افراط و تفریط اجتناب کنیم، یادآور شد: ترازوی ارزیابی مسائل فرهنگی باید شرع باشد. احساس می‌کنم که با وارونگی فرهنگی روبرو هستیم. به این معنا که دغدغه عضویت در فلان شبکه اجتماعی مهمتر از این شده که به تملق و چاپلوسی در این زمینه بپردازیم. کدامیک از اینها به فرهنگ لطمه بیشتری می‌زند. هندسه فرهنگی کشور را باید با مختصات شرع ببینیم و آسیب‌های فرهنگی را از بالا به پائین مورد ارزیابی قرار دهیم.

* نتوانستیم از نگاه تیمچه‌ای به جبهه‌ای برسیم

همچنین یعقوب توکلی تاریخدان و تحلیلگر فرهنگی با تأکید بر اینکه نخستین مشکل اساسی ما طی این سالها نگرش تیمچه‌ای به حوزه فرهنگ است اظهار داشت: معمولاً مؤسسات مختلف فرهنگ به شکل بازار اقتصادی نگاه می‌کند نه جریان مهمی در طول تاریخ، نتیجه هم این شده که ما در دوران مختلف گرفتار عدم یکپارچگی و انتقاد شدیم.

وی در ادامه توضیح داد:‌ ما در ایران دوره شکوفایی زیاد داشتیم اما این شکوفایی تداوم نیافته است. این مسئله در حوزه قدرت سیاسی و اقتصادی نیز مطرح است. ما عادت نکردیم آنچه شروع می‌کنیم را ادامه دهیم بنابراین امروز دچار انقطاع فرهنگی در مراحل مختلف هستیم؛ مؤسساتی فعال می‌شوند اما بعد تعطیل می‌شوند چرا که ما نتوانستیم از نگاه تیمچه‌ای به جبهه‌ای برسیم.

وی در پایان یادآور شد: باید یک اتحاد فکری و جریان تفکری را در جامعه ادامه دهیم تا در اشکال مختلف به موفقیت برسیم. آنچه آموخته‌ایم را هنوز تبدیل به نظریه و جریان فکری نکرده‌ایم و در مسیر مداوم، تداوم ندادیم، این کار باید صورت بگیرد.

* سه مرحله انقلاب ایران با گفتمان‌های متفاوت

در ادامه همایش دکتر خجسته فعال فرهنگی با اشاره به سه مرحله‌ای که هر انقلابی طی می‌کند تشریح کرد: نخستین مرحله یک انقلاب کسب قدرت سیاسی است. بسیاری از انقلاب‌ها در این مرحله موفق نمی‌شوند به این دلیل که با دشمنی روبرو می‌شوند خوشبختانه انقلاب ما مرحله نخست را با قدرت پشت سر گذاشته است اما مرحله دوم حفظ و تثبیت انقلاب است. نظام جهانی این تصور را نداشت که انقلاب ما پایدار بماند. مرحله سوم توسعه اندیشه و آرمان‌های انقلاب است. دشمنان در این مرحله به دنبال کار فرهنگی هستند.

وی در ادامه افزود: گفتمان عصر امام خمینی(ره) حفظ و تثبیت انقلاب بود که در آن مسائلی چون ولایت فقیه، ارتش بیست میلیونی و ... مطرح شد، دوره کنونی فصل‌های چون شبیه‌خون فرهنگی، عبرت‌های عاشورا،‌ جنبش نرم‌افزاری، مردم‌سالاری دینی و ... مطرح است. از آن سو هم در عصر امام خمینی کلاً چند رادیو علیه ما فعال بودند اما الآن بیش از ده‌ها کانال تلویزیونی داریم تعداد فیلم‌های ضد ایرانی هالیوود نشانه این امر است. البته در مقابلش هم 70 درصد تازه مسلمان‌های اروپا و آمریکا زنان هستند و نشان می‌دهد که حوزه فرهنگی ما مهم است جنگ فرهنگی شوخی نیست باید جدی گرفته شود 

مظلومیت فرهنگ، نبود «انگیزه» میان مسئولان است

سید نظام‌الدین موسوی مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در این بخش با ابراز خرسندی از برگزاری همایش فعالان فرهنگی به همت مجموعه شهدای انقلاب خواستار تداوم چنین جلساتی شد و ابراز داشت: آنچه که از اصل برگزاری چنین همایشی مهمتر است، اجرایی کردن دغدغه‌های فرهنگی رهبر انقلاب است.

وی افزود: وقتی که انسان به حوزه فرهنگ ورود پیدا می‌کند متوجه می‌شود که رهبر انقلاب چقدر به موضوع با نگاهی دقیق و کارشناسانه ورود می‌کند که نشان می‌دهد دغدغه ایشان از جنس یک رهبر سیاسی و عقیدتی نیست، بلکه از جنس یک رهبر فرهنگی است. موسوی با بیان اینکه طی چندین سال گذشته رهبر انقلاب در حوزه فرهنگ از تعابیری مانند تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، جنگ نرم و دغدغه خویش را در دیدار اخیرشان با مجلس خبرگان بیان کردند، اظهار داشت: کسانی که خود را پیرو ایشان می‌دانند باید تلاش کنند، علی‌رغم حرف‌هایی که می‌زنند جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را در مرحله اجرا خالی کرده‌اند. در واقع ما چیزی به نام جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در حال حاضر نمی‌بینیم. گرچه گفتمانش وجود دارد، اما در حوزه اجرا ورود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه اجرا نیاز به سرباز و سردار در این صحنه احساس می‌شود، گفت: مشکل جبهه گفتمان فرهنگی انقلاب اسلامی بودجه و امکانات نیست، بلکه مشکل انگیزه است.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان اینکه در اوایل انقلاب میزان تولیدات امور فرهنگی با کمترین امکانات قابل مقایسه با اکنون با امکانات وسیع نیست، ادامه داد: در حالی که این همه دستگاه‌های عریض و طویل در حوزه فرهنگ وجود دارد، اما مسئله اصلی انگیزه است. موسوی با اشاره به انگیزه سازنده فیلم آرگو در راستای تفکرات تئوری آمریکایی، بیان داشت: مشکل اصلی کسانی که در عرصه فرهنگ باید قلم بزنند یا تولیدات فرهنگی در عرصه سینما، تئاتر و کتاب داشته باشند، این است که انقلاب را باور ندارند و هر موقع که اسم و عنوانی پیدا می‌کنند دشمن نظام می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه مظلومیت اصل فرهنگ نبود «انگیزه» میان مسئولان است، افزود: کسانی که باید در زمینه حوزه فرهنگ تصمیم بگیرند و عمل کنند، انگیزه کافی را ندارند. بنده 9 ماهی است که به واسطه برگزاری جلسات فرهنگی در خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، از نزدیک با دغدغه‌ها و مشکلات اهالی فرهنگ روبرو بودم. در واقع مسئولان فرهنگی کجا هستند و چرا رسیدگی نمی‌کنند.

مدیرعامل خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با طرح این سؤال که چرا بودجه و امکاناتی که باید صرف اهالی فرهنگ شود جای دیگری صرف می‌شود، ابراز داشت: باید در بودجه فرهنگی و ایجاد انگیزه و ایمان در میان مسئولان فرهنگی فکری کرد، چرا کسانی که در جمهوری اسلامی سرگروه اپوزیسیون هستند، از همه امکانات استفاده می‌کنند نشریه منتشر می‌کنند و فیلم می‌سازند، در حالی که میان آن‌ها انگیزه و باور وجود ندارد.

*حوزه فرهنگ یک پیکر است همه نهادها با هم در این راه گام بردارند

در این نشست مجتبی رحماندوست با تأکید بر اینکه دغدغه فرهنگی رهبر انقلاب تشکیل یک جبهه فرهنگی است، بیان داشت: اگر ما مجموعه دستگاه‌ها، سازمان‌ها و افراد در حوزه فرهنگ را یک پیکر در نظر بگیریم، از جمله موسیقی، شعر، داستان، سینما، حوزه هنری و وزارت ارشاد را به طور جمعی یک پیکر در نظر بگیریم، با یک پیکر 35 ساله‌ای روبرو می‌شویم. وی افزود: هنگامی که فرهنگ را یک انسان 35 ساله در نظر بگیریم، آن‌گاه نوع نگاه ما به مقوله فرهنگ متفاوت خواهد بود، زیرا در این حالت هر عضوی به کمک عضو معیوب و مریض می‌شتابد، اعضا یکدیگر را تحمل می‌کنند و در صدد ترمیم و کمک به عضو دیگر در می‌آیند.

رحماندوست با اشاره به اینکه در نگاه پیکری به فرهنگ اجازه مستقل عمل کردن به نهادهای مربوطه داده نمی‌شود، بلکه باید در راستای یک هدف متعالی با یکدیگر فعالیت کنند، خاطرنشان کرد: در این سیستم تقوای فردی، تقوای تک تک اعضا و تقوای جمعی سبب می‌شود که در حوزه فرهنگ این پیکر جای پایش را جای محکمی بگذارد.

*نگاه‌های مختلف با دغدغه انقلاب می‌توانند در چتر فرهنگ قرار گیرند

در ادامه رضا امیرخانی نویسنده و منتقد ادبی با تأکید بر اینکه وی مخاطب دغدغه رهبری نیست، تصریح کرد: در این همایش فعالان فرهنگی دیدیم که افراد با سلایق متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفتند و این به نوعی تأیید نگاه‌های متفاوت بود، چرا که با نگاه‌های مخالف همان کسانی که دغدغه انقلاب اسلامی را در حوزه فرهنگ دارند، می‌توان کارها را پیش برد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها