امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69898
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۴
تعداد بازدید: 83
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موضوع کلی این طرح مستند، شناسایی منطقه ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، موضوع کلی این طرح مستند، شناسایی منطقه بدخشان تاجیکستان در قالب موضوعات فرهنگی، اجتماعی و توریستی در راستای توسعه طرح «میراث مشترک» مورد بحث در هفتمین دوره جشنواره بین المللی سینماحقیقت است.

 

براساس این گزارش، منطقه بدخشان که بخش هایی از افغانستان و تاجیکستان امروزی را دربر می گیرد، به لحاظ موضوعات تاریخی فرهنگی و اجتماعی گنجینه ایست که بخش بزرگی از تاریخ تمدن بشری را در خود جای داده است. پامیر که امروزه به بخش تاجیک نشین تاجیکستان اطلاق می شود تنها منطقه شیعه نشین آسیای مرکزیست که علاوه بر باورها و آیین های اسلامی و ایرانی، آثاری از زندگی باستانی را نیز در خود جای داده است و نوروز به عنوان مهمترین جشن ایرانی، همچنان با سنت های قدیمی در این منطقه جشن گرفته می‌شود.

 

از سویی قدمگاه های حضرت علی (ع)، چشمه بی بی فاطمه زهرا (س) و خانه های بدخشانی از دیگر جاذبه های این منطقه است؛ ضمن اینکه زبان و گویش های این منطقه نیز از زبان های بسیار قدیمی است که در طول تاریخ پُر فراز و نشیب اقوام آریایی، همچنان زنده نگه داشته شده است.

 

به گزارش فارس، در پرونده فیلمسازی «مهدی بمانی» تهیه کنندگی و کارگردانی بیش از ٣٠ فیلم مستند با موضوع آسیای مرکزی و تاجیکستان به چشم می خورد؛ ضمن اینکه وی طی سال های گذشته مستندهای بوی جوی مولیان (مستندی درباره رودکی)، راه ابریشم، سند یک نامه را نیز در این «مرکز» تولید کرده است.

 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار