امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۲:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 69900
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۴۴
تعداد بازدید: 37
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم رونمایی از کتاب «رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه» دقایقی پیش با ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا» مراسم رونمایی از کتاب «رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه» دقایقی پیش با حضور یوست آر هیلترمن نویسنده کتاب، علیرضا یزدان‌پناه جانباز شیمیایی، حسین اردستانی مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس حبیب احمدزاده نویسنده ادبیات دفاع مقدس و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در موضع صلح تهران برگزار شد.

در این مراسم یوست آر هیلترمن نویسنده کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه بیان داشت: علاقه‌مند بودم تا به زبان فارسی با شما سخن بگویم به همین منظور باید گفت که این کتاب را 14 سال پیش شروع به نوشتن کردم و حدود هشت سال گذشته به زبان انگلیسی منتشر شد.

وی اضافه کرد: این کتاب به زبان کردی، عربی و ترکی منتشر شده بود اما برایم بسیار حائز اهمیت بود که کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه به زبان فارسی نیز ترجمه شود. به همین منظور امروز این مراسم برایم خیلی باشکوه و مهم است.

هیلترمن با اشاره به این مطلب که امروز در جمع اعضای خانواده‌ام حضور یافته‌ام ادامه داد: مخاطب باید در وهله نخست این کتاب را خوانده و سپس به نتیجه‌گیری آن بپردازد اما ناگفته نماند بنده به عنوان یک پژوهشگر دسترسی به منابع برایم بسیار مشکل بود. به خاطر اینکه جنگ عراق علیه ایران بود و منابع به سهولت در دسترس ما نبود.

هیلترمن: هنوز ناگفته‌هایی از جنگ ایران و عراق باقی مانده است

این نویسنده هلندی با اشاره به این مطلب که هنوز ناگفته‌هایی از جنگ ایران و عراق وجود دارد که تاکنون درباره آن چیزی بیان نشده است، ادامه داد: در این راستا چندین سوال وجود دارد که بنده در این کتاب چه گفته‌ام؟ این کتاب سعی دارد چه کاری انجام دهد؟ انگیزه‌ام برای نگارش این کتاب چه بوده است؟ و در نهایت هدف از نگارش این کتاب چیست؟

این کتاب به کاربرد سلاح شیمیایی در جنگ ایران و عراق است نه بررسی جنگ به صورت مشخص

وی اضافه کرد: در کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه به کاربرد سلاح شیمیایی در جنگ ایران و عراق اشاره کرده‌ام به گونه ای این کتاب درباره جنگ نیست بلکه به صورت مشخص به استفاده و کاربرد سلاح شیمیایی عراق علیه ایران پرداخته‌ام.

به گفته این محقق عراق از مواد شیمیایی بسیاری همانند کلر تا مواد قوی‌تری نظیر گاز خردل و سپس مواد شیمیایی پیچیده‌تری را در حملات کوچک در جبهه‌های جنگ و در حد وسیع در شهرهای مختلف علیه مردم بی‌سلاح استفاده کرده است.

وی ادامه داد: عراق نخستین کشوری بود که بعد از جنگ جهانی دوم گاز شیمیایی را علیه مردم بی‌سلاح ایران استفاده کرد، همچنین من در این کتاب تنها نمی‌خواهم بگویم که چطور سلاح‌های شیمیایی علیه ایران استفاده شد بلکه می‌خواهم بگویم چه اتفاقاتی رخ داد که این سلاح شیمیایی مورد استفاده عراق علیه ایران قرار گرفت.

نویسنده کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه گفت: جامعه بین‌الملل همیشه وعده داده است که سلاح‌های شیمیایی هیچگاه نباید علیه مردم بی‌گناه و کشورهای جهان استفاده شود اما در این کتاب به وضوح می‌خوانیم که عراق شش سال بدون مخالفت جامعه بین‌المللی به استفاده سلاح شیمیایی علیه ایران پرداخت.

وی افزود: آن چیزی که می‌خواستم در این کتاب بیان کنم دلایل سکوت و مشارکت سایر کشورها به استفاده از سلاح شیمیایی عراق از مواد شیمیایی ساده تا پیچیده آن علیه مردم غیرمسلح ایران و جنایات حلبچه و سردشت است.

هیلترمن ادامه داد: در دهه 90 برای سازمان دیده‌بان حقوق بشر کار می‌کردم که در آن زمان از طریق هر سازمان مامور به اعزام به کردستان عراق شدم تا درباره ناپدید شدن 10 هزار شهروند کرد تحقیق کنم.

وی عنوان کرد: با مردم زیادی درباره ناپدید شدن شهروندان کرد صحبت کردم و اسناد بسیار مهمی هم از پلیس امنیت عراق نیز دریافت کردم که در آن حین متوجه شدم که در سال 1988 عراق حملاتی بر علیه شهروندان کرد انجام داده است که آن عملیات انفال عراق بود که 10 هزار نفر از شهروندان کرد از خانه و کاشانه‌شان ربوده و در مناطقی ربوده شدند که این یک نسل‌کشی واقعی به شما می‌رفت اما این تحقیق سال 1993 منتشر شد و اشخاص زیادی هم به آن توجه نکردند.

به گفته این نویسنده هلندی در آن زمان به این فکر افتادم مگر ممکن است یک رژیمی چنین جنایاتی بزرگی را انجام دهد اما دنیا به آن توجه نکرد به همین منظور به نگارش کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه پرداختم.

وی اضافه کرد: در این کتاب به نقش سلاح‌های شیمیایی در عملیات انفال افتادم که تنها باعث کشته‌شدن مردم نشد بلکه باعث خروج ده‌ها هزار نفر از مردم از خانه و کاشانه‌شان شد که همین موضوع باعث وادار کردن من به تحقیق کل جنگ ایران و عراق شد چراکه استفاده از سلاح شیمیایی نقش مشابهی را در جنگ ایران و عراق داشته است به خصوص در سال‌های پایانی جنگ این مهم به وضوح مشاهده می‌شود.

به گفته این پژوهشگر اگر به سال‌های پایانی جنگ ایران و عراق نگاه کنیم خواهید فهمید که عراق از سلاح‌های شیمیایی زیادی علیه ایران استفاده کند تا روحیه ایرانیان را تضعیف کند.

هیلترمن ادامه داد: از نگارش این کتاب دو هفته عمده را در پیش گرفتم نخست اینکه تلاش داشتم از کاربرد این سلاح در کل دنیا پیشگیری کنم اما ناراحت شدم که این سلاح را نیز در سوریه استفاده کرده‌اند و خوشحالم که اکنون کتابی درباره این موضوع نوشتم و دیگر هدفم این بود که با بررسی این موارد یکی دانش و آگاهی را برای مردم آن کشورها ایجاد کنم تا زمانی که مذاکرات هسته‌ای بین ایران وجود دارد مردم بفهمند در گذشته چه حقایقی وجود داشته اشت.

اردستانی: اطلاع سازمان اطلاعاتی کشورهای غربی از اقدامات شیمیایی عراق علیه ایران

در ادامه این مراسم حسین اردستانی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بیان داشت: ریشه‌یابی موضوع شیمیایی در جنگ جهانی اول بسیار مهم است که در آن یک میلیون و 300 نفر مصدوم و 90 هزار نفر کشته شدند.

وی اضافه کرد: روستای یپریت در بلژیک قبل از حمله شیمیایی رژیم بعث عراق به شلمچه که در اواخر سال 66 صورت گرفت صدام از سال 61 تا 63 حملات زیاد شیمیایی علیه ایران و مردم آن انجام داده بود.

اردستانی ادامه داد: در حملات شیمیایی عراق در جنگ تحمیلی سه نقطه عطف وجود دارد. نخست اینکه عمق فاجعه حلبچه بسیار حائز اهمیت است و سپس جزایر مجنون در تیر سال 67 که عراق به استفاده از سیانور علیه ایران پرداخت این مواد شیمیایی آنقدر قوی بود که رزمنده مسلمان ایرانی در حالی که پست توپ هوایی نشسته بود و به او گفته بودیم به شلیک کردن بپردازد جادرجا تنفسش قطع و با مواد شیمیایی سیانور به شهادت رسیده بود.

وی افزود: سومین نقطه عطف این است که عراق در فاو حمله شیمیایی وسیعی را انجام داد یعنی عراق پس از شکست در حملات علیه رزمندگان ایران و ناتوانی در پیشگیری مواضع خودش به بمباران شیمیایی روی آورد و ظرف حدود یک هفته 17 هزار نفر از رزمندگان ایرانی بر اساس مصدومیت شیمیایی از خطوط مقدم نبرد فاو برای درمان به پشت جبهه منتقل شدند.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: علاوه بر آن به سه نقطه عطف گفته شده این مهم نیز ناگفته نماند که حمله شیمیایی عراق به سردشت به مردم عادی نیز یکی دیگر از نقاط عطف جنایات جنگی عراق علیه ملت ایران بوده است.

وی اضافه کرد: عراق در جنگ علیه ایران زیر تحت حمایتی رسانه‌های غربی و دولت آمریکا و اکثریت اعضای شورای امنیت از سال 62 تا 67 توانست از مواد شیمیایی قوی علیه ایران استفاده کند.

اردستانی ادامه داد: در میان این شورای امنیت آمریکا و رسانه‌ها، رسانه نقش مهمتری را می‌توانست ایفا کند و به نوعی می‌توانست به واقع‌نمایی بیشتری بپردازد تا عرصه بر صدام و حزب بعث برای انجام چنین جنایاتی تنگ‌تر شود و حتی دولت‌های آمریکایی و اروپایی نیز قادر نبودند به این وسعت از صدام حمایت و به او محموله‌های شیمیایی تحویل دهند و یا از او حمایت دیپلماسی کنند اما رسانه‌ها به واقع‌نمایی نپرداختند.

وی افزود: آقای هیلترمن در کتابشان به درستی به این نکته اشاره کردند که اسناد موجود نشان می‌دهد که سازمان اطلاعاتی کشورهای غربی عمدتا از اطلاعات مربوطه به اقدامات شیمیایی عراق نسبت به ایران باخبر بودند.

وی اضافه کرد: نویسنده در کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه به درستی به این مطلب اشاره داشته است که حمایت آمریکا از عراق به گونه‌ای بود که سعی می‌کرد مقصر اصلی در حملات شیمیایی علیه حلبچه را به سمت ایران سوق دهد. این بدین معنا است که در فجیع‌ترین اقدام بشری، آمریکا در کنار صدام قرار گرفته است و آقای هیلترمن نیز در این کتاب بیان کرده است که سازمان ملل بیانیه بسیار ضعیفی در این راستا صادر کرده است.

به گفته این مقام مسئول نویسنده در کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه عنوان کرده است که شورای امنیت سازمان ملل بدون محکوم کردن عراق تنها به کار بردن مواد شیمیایی را محکوم کرده است همان روشی که در قطع‌نامه‌های قبلی نیز از همان استفاده کرده بود.

وی افزود: امروز هم در مسئله هسته‌ای غرب و آمریکا چنین رویکردی را درباره جمهوری اسلامی ایران مشاهده می‌کنیم که سعی می‌کند ایران را به داشتن سلاح هسته‌ای متهم کند اما این موضوع صحت ندارد.

نعمتی: روح انسان‌دوستی و ناب در نگارش این نویسنده به وضوح مشاهده می‌شود

در ادامه این مراسم یعقوب نعمتی مترجم کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه گفت: ترجمه این کتاب به دلیل تحصیل در مقطع دکترا یک سال به طول انجامید اما باید گفت که در ترجمه آن وسواس زیادی را لحاظ کردم.

وی اضافه کرد: نویسنده این کتاب به عنوان یک پژوهشگر کار علمی و پژوهشی بسیار مهمی را انجام داده است که قابل تقدیر است چراکه مصاحبه‌های موجود در این اثر منحصر به فرد و دست اول و سپس برآورد بی‌طرفانه و همه ادعاها در مدرک و سند است.

نعمتی ادامه داد: البته مواردی در متن انگلیسی این کتاب نیز وجود داشت که در پاورقی‌ها توضیحاتی ارائه شده است اما ناگفته نماند که در متن این کتاب هیچ دخل و تصرفی با عنوان مترجم نداشتم.

وی افزود: روح انسان‌دوستی و ناب در سرتاسر کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه و نگارش این نویسنده حاکم است حتی می‌توان به وضوح مشاهده کرد که روح بی‌طرفی علمی و پژوهشی نویسنده در این کتاب حاکم و قابل مشاهده است.

این مترجم گفت: اگر در تحقیقات علمی به روح بی‌طرفی علمی نیز وجود داشته باشد قطعا نوعی جانب‌داری از ایران است به گونه‌ای که مظلومیت ایران را نشان می‌دهد بدون اینکه نویسنده بخواهد به جانب‌داری از ایران بپردازد.

سروش: سلاح و موتور محرک ایران در جنگ عشق بود

در ادامه این مراسم سروش مدیرعامل انجمن حمایت از آسیب‌دیدگان شیمیایی با اشاره به بخشی از سخنان مرحوم قیصر امین‌پور درباره جنگ ایران و عراق بیان داشت: سلاح و موتور متحرک رزمندگان هشت سال دفاع مقدس عشق بود در صورتی که در جنگیدن باید نفرت وجود داشته باشد تا بتوانیم بجنگیم اما برای پیروزی در جنگ باید عاشق انسان‌ها باشیم که ناگفته نماند رزمندگان ما در هشت سال دفاع مقدس عاشق انسان‌ها بودند.

وی اضافه کرد: اکنون جنگ ایران و عراق به اتمام رسیده و صدام نیز کشته شده است اما این مبارزات هنوز وجود دارد یعنی رزمندگان هشت سال دفاع مقدس برخی‌هایشان زنده و زخم‌هایی دارند که نشأت گرفته از همان زمان است.

سروش ادامه داد: درخشان‌ترین نقطه جنگ کاربرد سلاح‌های کشتار جمعی بوده است. چیزی که امروز شما می‌بینید نقطه شروعی از آن قصه است و به ما می‌گویند که چرا این داستان اتفاق افتاده و دنیا چشمانش را بر چنین مواضعی بسته است.

به گفته این مسئول در این جا این سوال مطرح است که چرا در غرب و شرق قیمت جان انسان‌ها یکسان نیست چرا وقتی کسی در حوادث 11 سپتامبر کشته می‌شود با کسی که در افغانستان و عراق کشته می‌شود یکی نیست. چرا باید با وجود این همه کنوانسیون و قوانین بین‌المللی نیز هنوز به سهولت سلا‌ح‌های شیمیایی در دنیا استفاده شود.

غفلت از کرامت انسانی در جهان

مدیرعامل انجمن حمایت از آسیب‌دیدگان شیمیایی گفت: معتقدم مهمترین دلیل استفاده راحت از مواد شیمیایی علیه مردم جهان غفلت از کرامت انسانی در جهان است اما ما در جهان تلاش می‌کنیم تا کرامات انسانی را به آنها نشان دهیم.

یزدان‌پناه: این کتاب قصه مظلومیت ایرانیان را به جهان ثابت کرد

در پایان این مراسم علیرضا یزدان‌پناه جانباز شیمیایی کشورمان بیان داشت: نزدیک به 16 سال است که شیمیایی شده‌ام و بعد از گذشت 26 سال امروز در موزه صلح تهران در خدمت شما هستم.

وی با اشاره به آقای هیلترمن بیان کرد: آقای هیلترمن نزدیک به 30 سال گذشته یکی از تاجران هلندی به صدام مواد شیمیایی ارائه می‌کرد اما ما می‌دانیم که کشور هلند کشور باغ و گل است. کاش آن تاجر هلندی به جای مواد شیمیایی به صدام گل می‌فروخت تا ایرانیان را گل‌باران کند نه شیمیایی.

یزدان‌پناه ادامه داد: متاسفانه هم‌وطنان شما با فروش سلاح‌های شیمیایی رزمندگان ایران را با عطرها و بمب‌های شیمیایی آزرده و پژمرده کرد اما امروز شما ما را با نوشتن این کتاب مجددا گل‌باران کردید.

وی افزود: شما با نگارش این کتاب قبل از اینکه رزمندگان هشت سال دفاع مقدس و جنگ ایران و عراق تبدیل به قصه و فراموشی شود باز دوباره ما را مطرح و مظلومیتمان را به جهانیان ثابت کردید.

تجلیل از هیلترمن نویسنده هلندی در پایان این مراسم موزه صلح تهران و مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از هیلترمن نویسنده هلندی و مولف کتاب کتاب رابطه زهر‌آگین آمریکا، عراق و بمباران شیمیایی حلبچه تجلیل به عمل آورده و اثر فوق را با حضور نویسندگان بزرگی نظیر حبیب احمدزاده رونمایی کردند.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها