امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۲:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70005
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۱۲
تعداد بازدید: 42
خیرالله تقیانی‌پور نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص عدم پرداخت معوقات گروه‌های نمایشی از سوی مرکز هنرهای نمایشی در ...

خیرالله تقیانی‌پور نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص عدم پرداخت معوقات گروه‌های نمایشی از سوی مرکز هنرهای نمایشی در واپسین روزهای سال 92 اظهار داشت: هنوز هیچ کدام از گروه‌های معوقات پرداخت نشده است. سال پیش متنی به نام «سمنو» را داشتم که به کارگردانی جواد نوری در سالن سایه تئاتر شهر اجرا شد که با آغاز سال 93 همچنان بخشی از قراردادمان باقی مانده است. مرکز هنرهای نمایشی یک سال است که یک نمایش را کامل با ما تسویه نکرده است. نمایش «تعبیر یک رویا» را که آذر ماه در تئارت شهر اجرا کردیم هم قصه خود را دارد.

وی با بیان اینکه مسئولان مرکز هنرهای نمایشی مفهوم شب عید را متوجه نمی‌شوند،‌ گفت:مدتی است که تماس می‌گیریم اما گفته می‌شود انشاءالله در آخرین لحظه و دقایق معوقات پرداخت می‌شود. اینها نمی‌فهمند مفهوم شب عید یعنی چه؟ واقعاً سؤال این است که مدیر جدید مرکز هنرهای نمایشی که تازه بر رأس کار آمدند اگر شب عید پاداش و حقوق خود را دریافت نکند، آرام می‌توانند بنشینند.

کارگردان «تعبیر یک رویا» افزود: من تنها نیستم، تک تک هنرمندان نیز چنین وضعیتی را دارند. چرا باید مطالباتمان را نگیریم، عدم پرداخت مطالبات هنرمندان اپیدمی شده است. چرا ما همانند دیگر صنوف و اقشار جامعه پس از کار دستمزدمان را دریافت نمی‌کنیم. نمی‌دانم دیگر بخش‌های معاونت هنری مثل تجسمی و یا موسیقی که ظاهراً اولویت آقای مرادخانی است پول دریافت کرده‌اند یا خیر. ولی اگر آنها گرفته باشند و تئاتری‌ها نگرفته باشند باید معاونت هنری وزارت ارشاد واویلا گفت.

این نویسنده و کارگردان تئاتر با انتقاد از شعارهای دولت جدید، بیان داشت: همه ما هنرمندان یاد گرفتیم که امیدوار باشیم، ولی در حوزه فرهنگ و هنر در مدتی که دولت جدید آمده اگر تدبیر را در نظر نگیریم بیشتر ناامیدی دیدیم تا امید.

تقیانی‌پور با بیان اینکه از زمانی حسین طاهری رئیس مرکز هنرهای نمایشی شده است با هیچ گروهی قرارداد بسته نشده است، گفت: به غیر از آقای محمدحسین ناصربخت با هیچ گروهی قرارداد بسته نشده است و کسانی اجرا می‌روند و وضعیت گروه‌ها در حد وعده و وعید است.

نویسنده نمایشنامه «سمنو» با عدم پاسخگویی مدیر مرکز هنرهای نمایشی اشاره کرد و اظهار داشت: سه بار با دفتر مدیر کل هنرهای نمایشی تماس گرفتیم و هر سه بار گفته شد که ایشان وقت ندارند. در مورد انتخاب حسین طاهری نمی‌توانم عجولانه صحبت کنم ولی سالی که نکوست از بهارش پیداست.

این هنرمند تئاتر در بخش دیگری از صحبت‌هایش از تاخیر در انتخاب دبیر جشنواره تئاتر فجر انتقاد کرد و گفت: سال 93 در شرف آغاز است و هنوز دبیر جشنواره تئاتر فجر که ویترین تئاتر کشورمان است، معرفی نشده است. یک چراغ روشن در چند سال اخیر از تئاتر ما روشن مانده است که اوضاع آن سال به سال بدتر شده است. امیدواریم در سال‌های جدید ایرادات موجود در انتخاب دبیر جشنواره تئاتر فجر برطرف شود؛ نمی‌دانم تعیین دبیر جشنواره عروسکی در اولویت است یا دبیر جشنواره تئاتر فجر؟
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها