امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۹:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70089
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 89
به گزارش گروه خواندنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری صدای روسیه،‌ غواصان روسیه با فرو روی تا عمق تقریبا 60 ...

به گزارش گروه خواندنی‌های خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری صدای روسیه،‌ غواصان روسیه با فرو روی تا عمق تقریبا 60 متر در جمهوری ساخای (یاکوتیا) واقع در شمال-شرق روسیه رکورد زدند.

هنگام فرو روی در آب، دمای آب فقط 2 درجه بالای صفر بود و دمای هوا منهای 40 درجه! «دمیتری شیللر» رهبر گروه یکی از غواصان با تجربه کشور روسیه است.

وی هر چند هزاران بار در عمق آبها غواصی کرده است، اما «لابینکر»- سردترین دریاچه جهان- او را نیز می‌ترساند.

زیرا غواص هر چه به بستر دریاچه نزدیک‌تر شود ریسک اینکه نتواند به سطح آب برگردد بیشتر می‌شود. برای درک بیشتر این موضوع باید گفت که پس از 25 متر احتمال خراب شدن وسایل غواصی آنقدر زیاد است که هر گونه اشتباهی مساوی با مرگ غواصی است که زیر یخ ها قرار دارد».

غواصان ماجراجو چند بار در آبها فرو رفتند ابتدا در «لابینکر» تا عمق 52 متر و 30 سانتیمتری و بعد در دریاچه « واروتا» که در فاصله 20 کیلومتری از دریاچه اول قرار دارد.

همانا در آنجا رکورد تقریبا 60 متر برقرار شد. آزمایش استقامت چند روز قبل از فرو روی در آب شروع شد. غواصان مجبور شدند مسیری از پایتخت جمهوری تا مقصد را که هزار کیلومتر است پشت سر بگذارند.

دریاچه « لابانکر» یکی از صعب‌العبورترین دریاچه‌های روی زمین است.

شرکت‌کنندگان این مأموریت بیش از 20 بار از آب و خاک دریاچه نمونه‌برداری کردند و دویست اندازه‌گیری به انجام رساندند.

همچنین رفتار ارگانیزم و وسایل و تجهیزات در شرایط فوق‌العاده مطالعه شد.

متخصصان معتقدند که اکنون می‌توان به اسرار گیاهان و جانوران سردترین دریاچه روی زمین پی برد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها