امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70090
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 59
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آستارا، میراث تاریخی و فرهنگی کشور ما سرشار از توحید، عدالت، مهرورزی، پاکی، زیبایی و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از آستارا، میراث تاریخی و فرهنگی کشور ما سرشار از توحید، عدالت، مهرورزی، پاکی، زیبایی و هنرمندی است.

یکی از برجسته‌‌ترین میراث تاریخی و فرهنگی، عید باستانی نوروز است و در این تحقیق برخی آیین‌های اهالی مرزنشین شهرستان آستارا نیز در دهه‌های گذشته با رسوم خاص و منحصر در آن دوران به استقبال عید نوروز می‌رفتند.

تکم‌چی‌ها

تکم‌چی‌ها در آستانه عید نوروز از جمله پیام‌آوران این عید باستانی هستند، تکم‌چی‌ها از اردبیل به آستارا می‌آمدند و گاهی تا بندر انزلی و رشت می‌رفتند و نمایش عروسکی آیینی به نام «تکم» را اجرا می‌کردند و هماهنگ با آن ترانه‌هایی در استقبال از نوروز می‌خواندند.

این رسم نیز مانند رسم‌های دیگر در حال فراموشی است.

تحویل سال نو

زمان تحویل سال این بود که مردم با شنیدن (ال‌بومبی) ترقه امروزی و رادیو متوجه تحویل سال نو می‌شدند.

پس از تحویل سال نو ریش‌سفیدان و بزرگان محله و روستاهای آستارا به صورت دسته‌جمعی برای تبریک سال نو به منظور دید و بازدید به منزل دوستان، آشنایان، همسایگان و اقوام می‌رفتند و اشخاصی نیز که با هم کدورت و مشکلی داشتند توسط ریش‌سفیدان و بزرگان برطرف می‌شد.

این آیین نیز مانند سنن دیگر در شهرستان آستارا کمرنگ شده است.

سفره هفت‌سین

سفره هفت‌سین در وسط خانه روی سینی بزرگ و مسی تزیین می‌شد و با چیدن اقلامی مانند سینه مرغ، تخم مرغ رنگی، سر ماهی سفید، سبزی کوکو، سبزه، ماهی تنوری، سکه طلا، آیینه و یک جلد کلام‌الله مجید این سفره را با سادگی و زیبایی تزیین می‌کردند.

پاقدم در عید نوروز

در سال‌های نه چندان دور در آغاز سال جدید از افرادی که قدم آنها سبک و با خیر و برکت بود می‌خواستند پس از عید نخستین نفری باشند که برای دید و بازدید بیایند و حتی هدایایی به وی می‌دادند.

زیارت مرقد امامزادگان و شهدا

برخی اهالی آستارا در زمان تحویل سال نو دوست دارند در کنار مرقد امامزادگان ابراهیم و قاسم‌ و مزار شهدای این شهرستان باشند تا به صورت خانوادگی در کنار حرم جشن بگیرند.

مردم آستارا پس از تحویل سال نو به کنار مزار مردگان خود می‌روند و فاتحه می‌خوانند.

13 نوروز

در روز 13 نوروز مردم آستارا و لوندویل و حومه با پای پیاده بیرون می‌روند و با مستقر شدن در فضای سبز محیط زیست، رودخانه، ساحل و حیات‌وحش این روز را در کنار دیگر اعضای فامیل جشن می‌‌گیرند.

سبزه عید پس از گره زدن به آب رودخانه روان یا نهرها سپرده می‌شود.

انتهای پیام/84001/ذ30/پ3003
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها