امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۳:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70106
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 25
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- زهرا زنگنه: گرچه این یکی با حرف سین شروع نمی‌شود، اما همواره میهمان سفره‌های هفت سین ایرانیان است در ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- زهرا زنگنه: گرچه این یکی با حرف سین شروع نمی‌شود، اما همواره میهمان سفره‌های هفت سین ایرانیان است در کنار سیر، سیب، سنجد، سکه و... حضور تنگ پر آب ماهی‌های قرمز حس حرکت و زندگی را نثارت می‌کند.

ماهی قرمز نماد برج (حوت) یا برج ماهی در گاه شمار شمسی است، این ماهی‌ها از کشور ژاپن وارد می‌شود، خاستگاه اولیه آن هم چین است اما به دنبال صادرات فرایندها و محصولات چینی به ایران این آبزیان توانسته‌اند جایی در خانه‌های ایرانیان برای خود پیدا کنند.

این موجود زنده سابقه طولانی 2 هزار و 500 ساله را پشت سر گذاشته و به عنوان قدیمی‌ترین ماهی خانگی و زینتی به حساب می‌آید که سر از تنگ‌های کوچک پر آب ایرانیان درآورده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها در کشور چین مردم در طول عید از ماهی قرمز استفاده می‌کردند و پس از پایان آن، آنها را در آب رها می‌ساختند.

ماهی قرمز از دسته کپور ماهیان است و به طور عمده استخرهای خاکی برای پرورش این دسته از ماهیان مناسب است. دوره پرورش ماهی قرمز از 15 اردیبهشت آغاز شده و تا ابتدای اسفند ماه ادامه دارد. این آبزی در طول دوره پرورش هیچ واکسنی دریافت نمی‌کند.

حضور ماهی قرمز در ایران و آن هم در سفره‌های هفت سین عید نشان از سرخی، آرامش، تولدی دوباره و تحرک و جنب و جوش است.

در روزهای پایانی سال هر مغازه از بقالی گرفته تا ماهی فروشی بساط فروش ماهی و سین‌های سفره هفت‌سین را به راه انداخته و مدتی است در برخی میادین و چهار راه‌های شهر قم شاهد چادرهایی هستیم که به فروش سین‌های هفت سین و ماهی می‌پردازند.

حضور این چادرها در سطح شهر حال و هوای خاصی به فضای شهری داده است، صدای التماس‌های کودکان به بزرگترها برای خرید ماهی در اطراف اکثر این چادرها به گوش می‌رسد، با گذر در خیابان صفائیه کودکان ماهی به دست در تنگ یا پلاستیک را می‌بینی که با شوق و ذوق کودکانه هر لحظه منتظر رسیدن به خانه و بازی با آن‌ها هستند، اما آنچه اهمیت دارد و در کنار زیبایی این موجودات به چشم می‌خورد توجه به سلامت است و نشان می‌دهد این موجودات علاوه بر زیبایی گاهی می‌توانند خطرناک باشند.

از آنجایی که این موجودات زنده نیز ناقل بیماری هستند بهتر است از مراکز معتبر و تحت نظارت شهرداری و دامپزشکی خریداری شوند زیرا برخی فروشندگان ماهی‌ها را در شرایط نامطلوب و به صورت متراکم در مکانی نامناسب به فروش می‌رسانند و ممکن است که این موجودات کوچک ناقل برخی از بیماری‌های مشترک میان آبزیان و انسان شامل ویبریوز، سالمونوز، یرسینیوز و... باشند.

یکی از دامپزشکان می‌گوید: ماهی‌های قرمز با توجه به ظاهر زیبا، فضای دلنشین و زنده‌ای به سفره هفت سین می‌دهند، از این رو خواهان زیادی دارند و هر کجا سفره هفت سینی باشد تنگ کوچک پر آب نیز خودش را نشان می‌دهد. در کنار این مسئله باید ماهی خریداری شده از سلامت برخوردار باشد در صورتی که ماهی‌ علایمی چون جمع شدن و تا خوردن باله‌ها یا لکه‌های پنبه مانند در اطراف دهان و لکه‌های سفید متمایل به خاکستری یا قرمز روی بدن دارند نباید تهیه شوند.

وی ابراز می‌کند: علاوه بر آن نیز لبه باله‌ها نباید خورده و ساییده و چشم‌ها نیز نباید به صورت یک طرفه یا دو طرفه بیرون زده باشند و این ماهی‌ها باید پولک داشته و باله‌هایشان باید قائم و دمشان نیز کشیده باشد.

ماهی‌های قرمز در صورتی که به درستی نگهداری شوند از 10 تا 20 سال عمر می‌کنند حتی عمر بیش از 40 سال نیز برای این موجودات قرمز رنگ به ثبت رسیده است که همین امر تلاش و انگیزه آدمی را برای نگهداشتن آن دو چندان می‌سازد.

نگهداری هر موجود زنده‌ای نیازمند مهیا شدن شرایط مناسب است برای اینکه موجودات قرمز رنگ تنگ آب مدت طولانی را در آب شنا و ورجه وورجه کنند و تو با نگاه کردنش انرژی بگیری باید به شرایط مورد نیازش که هوا، دما، آب و غذای اندازه است توجه کنی .

ماهی قرمز در محیطی که دمای بالاتر از 25 درجه سانتی گراد داشته باشد آسیب می‌بیند، چراکه تغییرات ناگهانی دما، منجر به مرگ این موجودات می‌شود، در واقع مناسب‌ترین دما برای این ماهی‌ها بین 10 تا 25 درجه سانتی گراد است .

خوراک نه تنها یکی از نیازهای مهم جانداران است بلکه ماهی‌های کوچک قرمز رنگ که با دیدنش طراوت نصیبت می‌شود نیز نیازمند غذا هستند که توان بازی و زنده ماندن را داشته باشند، این موجودات زینتی با یک یا دو نوبت غذا نیازشان برطرف می‌شود در واقع غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات مناسب برای آنها مناسب است. کرم‌های خاکی بهترین غذا برای آبزیان و این موجودات قرمز رنگ به حساب می‌آید.

حضور ماهی‌های قرمز رنگ در تنگ‌های کوچک گرچه لذت و شیرینی برای ما به همراه دارد و سفره هفت سین را رنگی و با طراوت می‌سازد، اما این سین زنده هفت سین در تنگ‌های کوچک آرزوی آزادی و حضور در حوضچه‌ای بزرگ‌تر را در سر می‌گذراند.
انتهای پیام/78008/ذ40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها