امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 25
۱۲:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70145
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 55
به گزارش خبرگزاری فارس، ورود گروه‌های تروریستی به لبنان و وقوع بیش از 15 مورد انفجار که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت، همچنین تاخیر در تشکیل دولت و ...

به گزارش خبرگزاری فارس، ورود گروه‌های تروریستی به لبنان و وقوع بیش از 15 مورد انفجار که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت، همچنین تاخیر در تشکیل دولت و 25 مورد تجاوز هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی به لبنان از جمله مهمترین تحولات لبنان در سال 1392 می‌باشد.

بحران نبود دولتاختلاف نظر برسر تمدید حضور سرلشکر «اشرف ریفی» در دستگاه امنیتی لبنان و تشکیل کمیته نظارت بر انتخابات بحران لبنان را پیچیده تر کرد تا در نهایت  «نجیب میقاتی»، نخست وزیر لبنان و کابینه‌اش استعفا کردند.

اگرچه این موضوعات ظاهر امر بود، ولیکن فشارهای طرف سعودی و ‌آمریکایی و کارشکنی‌های آنان، پیش از استعفای نهایی، میقاتی را مجبور کرده بود، دو بار به فکر استعفا بیفتد.

پس از استعفای میقاتی، پس از دو هفته رایزنی گروه‌های مختلف سرانجام در تاریخ 17 فروردین 92 «تمام سلام» پس از نشست سه جانبه بین «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان، «میشل سلیمان» رئیس جمهور در کاخ «بعبدا» به عنوان نخست وزیر جدید لبنان مامور تشکیل کابینه شد. اما این نقطه، تازه شروع بحرانی بود که بیش از 11 ماه به طول کشید. «تمام سلام» به عنوان فردی اعتدال گرا که هم حمایت گروه 14 مارس و هم 8 مارس را با خود به همراه داشت، سعی می‌کرد، نظر مساعد همه گروه‌های لبنانی را در تشکیل کابینه با خود داشته باشد.

با اینکه، «تمام سلام» چندین بار برای تشکیل کابیته خیز برداشت ولی در هر مورد، با سهم خواهی بیشتر جریان 14 مارس مواجه شده و این مهم به تعویق می‌افتاد، تلاش عربستان برای حذف حزب الله و جریان مقاومت از دولت آینده لبنان، عامل اصلی بود که تشکیل کابینه را تا اواخر بهمن ماه به تعویق انداخت و سرانجام پس از 11 ماه کشمکش و نبود دولت در لبنان، «تمام سلام» در 26 بهمن  92در دیدار با «میشل سلیمان» ، اسامی وزرای دولت خود را اعلام کرد و به این ترتیب «تمام سلام» به طور رسمی نخست وزیر لبنان شد.

اما ترکیب کابینه، به خوبی نشان از شکست جریان 14 مارس و پیروزی 8 مارس حکایت داشت. گروه 14 مارس با وجود تمام تلاش‌های خود، تنها توانست از بین وزارت خانه‌های کلیدی، وزارت کشور و دادگستری را در اختیار بگیرد؛ به گونه‌ای که در ازای این دو وزارت خانه، وزارت خارجه و انرژی را به جریان 8 مارس واگذار کرد. از سوی دیگر وزارت دفاع و ارتباطات نیز به جریان‌های مستقل واگذار شد که همین موضوع نیز، برای جریان 14 مارس به منزله شکست محسوب می‌شد.

با وجود تشکیل کابینه، اما یک موضوع دیگری نیز باید حل و فصل می‌شد و آن بیانیه وزارتی بود که راهبرد دولت لبنان در طی مسئولیت خویش، در این بیانیه می‌آید. تلاش برای عدم درج واژه «مقاومت» در این بیانیه به موضوع جدیدی تبدیل شده بود که جریان های مورد حمایت عربستان در لبنان، در پی رسیدن به آن بودند.

سرانجام پس از دو هفته کشمکش که می‌رفت دولت نو رسیده «تمام سلام» را با انحلال مواجه سازد، جریان 8 مارس توانست واژه «مقاومت» را در بیانیه وزارتی بگنجاند که این مسأله نیز پیروزی مهمی برای جریان 8 مارس محسوب می‌شد.

بحران طرابلس و شیخ فتنهبحران سوریه و حضور سلفی‌های تندرو در این کشور و تبلیغات مسموم دولت سعودی، بخش‌های هم مرز لبنان مخصوصا استان «طرابلس» را درگیر فتنه انگیزی گروه‌های تندروی سلفی کرده بود که در رأس آن «احمد لااسیر» ملقب به «شیخ فتنه»، حضور داشت.

احمد الاسیر در فراخوانی طرفداران خود را در اعتراض به حکومت سوریه به تحصن در بیروت دعوت کرد. دومین اقدام وی دعوت برای تحصن در اتوبان بیروت به سمت جنوب بود که برای حزب الله لبنان یک مسیر استراتژیک محسوب می‌شد. احمد الاسیر اعلام کرده بود که تا وقتی حزب‌الله سلاح خود را تحویل ندهد، این اعتصاب را ادامه می‌دهد. این اقدام وی سرانجام با مداخله وزارت کشور، خاتمه یافت.

در تاریخ 2 تیر 92 به دنبال توقف و تفتیش یکی از خودروهای وابسته به نیروهای شیخ احمد الاسیر، توسط نیروهای ارتش لبنان، شبه نظامیان وابسته به شیخ احمد الاسیر به مواضع نیروهای ارتش یورش بردند و پانزده نفر از آنها از جمله دو افسر را کشتند. پس از این واقعه درگیری شدیدی بین آشوب طلبان سلفی و نیروهای ارتش لبنان در گرفت که سرانجام با پاکسازی تمامی شهر «صیدا» و فرار «احمد الاسیر» خاتمه یافت. تا کنون به طور دقیق محل اختفای این شیخ سلفی که از حمایت شدید عربستان برخوردار است، مشخص نشده است.

حملات تروریستی در پی نابودی وحدت لبنان
وقوع یک سلسله انفجارهای تروریستی، همراه با اعلام حضور گروه تروریستی «جبهه النصره» در این لبنان، تبدیل به مهمترین تهدید برای حفظ وحدت و یکپارچگی این کشور شد.

در طول سال 92 بیش از 15 انفجار در مناطق شیعی و سنی لبنان رخ داد که صدها کشته و زخمی حاصل این اقدامات تروریستی بود.
با اینکه بیشتر انفجارها و اقدامات تروریستی در منطقه ضاحیه و نزدیک به محله‌های شیعه نشین رخ می‌داد ولی هر از چندگاهی نیز، وقوع انفجار در استان‌ها و مناطقه سنی نشین، همگان را با این سناریو آشنا می‌کرد که هدف، صرفا فتنه انگیزی در لبنان است.

انفجارهای متعدد در ضاحیه لبنان و انفجار در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران که موجب به شهادت رسیدن «حجت‌الاسلام ابراهیم انصاری» رایزن فرهنگی ایران در بیروت شد و از سوی دیگر انفجار در صف نمازگزاران در استان سنی نشین «طرابلس» و همچنین انفجار در اردوگاه «عین الحلوه» و یا ترور «محمد شطح» وزیر دارایی سابق و مشاور «سعد حریری» همگی به نحوی چیده شده بود که وحدت بین شیعه و سنی را هدف قرار می داد که قریب به اتفاق مسئولیت این حملات نیز از سوی «جبهه النصره» برعهده گرفته می‌شد.

دستگیری و مرگ مرموز عامل اصلی حمله به سفارت ایران
پس از انفجار مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران و شهادت رایزنی فرهنگی در بیروت، گروه موسوم به «عبدالله عزام» مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت. «ماجد الماجد» سرکرده این گروه که برای مداوا به یکی از بیمارستان های بیروت رفته بود در راه بازگشت توسط نیروهای امنیتی لبنان دستگیر شد. سرانجام این فرد سعودی در تاریخ 14 دی به طور مشکوکی از دنیا رفت تا هیچ گونه اطلاعاتی از خویش به جای نگذاشته باشد. گفتنی است در طول حضور «ماجد الماجد» در بازداشت نیروهای امنیتی لبنانی، جریان 14 مارس تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بازجویی وی از سوی نهادهای امنیتی ایرانی به کار برد. سرانجام جسد این تروریست سلفی تحویل کشور عربستان شد.

تجاوزهای گسترده صهیونیست ها به حریم لبنان

تجاوزات متعدد هوایی و زمنی ارتش اسرائیل به اراضی لبنانی و نقض  قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل، یکی از موضوعاتی بود که به طور گسترده فضای روانی لبنان را تحت تأثیر قرار داده بود.
بیش از 25 مورد تجاوز هوایی و زمینی، همگی نشان از خوی تجاوزگری این رژیم دارد. دولت لبنان تا کنون بارها علیه این رژیم به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرده است. نقض قطعنامه 1701  شورای امنیت در سال 2006 اساس حقوقی محکومیت تجاوزات محسوب می‌شود؛ اما هیچ توجهی از سوی جامعه بین المللی در این مورد نشده است.

توطئه اروپا علیه حزب الله لبنان
اتحادیه اروپا در تاریخ 31 تیر 92 با قرار دادن حزب الله لبنان در لیست گروههای تروریستی موافقت کرد.

اتحادیه اروپا پیش از این طرح درج نام حزب الله در لیست ترور خود را در دستور کار قرار داه بود، اما به علت مخالفت های برخی از اعضا موفق به تصویب آن نشد، اما با ورود آمریکا و رژیم صهیونیستی به خط فشار بر کشورهای مخالف این طرح، بالاخره این طرح به تصویب رسید. مخالفان این طرح عمدتا از کشورهایی بودند که نیروهای نظامی آنها در قالب نیروهای یونیفل در لبنان فعالیت می کنند.‬ شکاف و اختلاف بین اعضای اتحادیه اروپا باعث شد که این کشورها تنها با قرار دادن شاخه نظامی حزب الله در لیست ترور موافقت کنند.

«عدنان منصور» وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان نیز پیش از این با درخواست از اتحادیه اروپا در رد این طرح اعلام کرده بود: «حزب الله یکی از ساختارهای اساسی جامعه لبنان است و این اقدام پیامدهای منفی در عرصه سیاسی لبنان دارد.»

کمک سعودی برای تقویت ارتش لبنان

«میشل سلیمان» رئیس جمهور لبنان در تاریخ 8 دی 92 طی سخنرانی اعلام کرد دولت سعودی قصد دارد کمک 3 میلیارد دلاری را جهت خرید سلاح از فرانسه به ارتش لبنان اختصاص دهد.

وی در پایان سخنان خویش شعار « زنده باد ارتش لبنان، زنده باد عربستان و زنده باد لبنان» را سر داد که تعجب همگان را بر انگیخت به گونه ای که بر خی منابع چنین نوشتند: «چگونه میشل سلیمان اسم عربستان را بر لبنان مقدم کرده است گویا که گوینده این سخن یکی از وزرای عربستان است نه رئیس جمهور لبنان.»

روزنامه السفیر لبنان در گزارشی خبر از اسرار پشت پرده این هدیه سعودی داد و عامل اصلی چنین کمکی را پیروزی ارتش سوریه و حزب الله لبنان در نبر القصیر ذکر کرد.

به گفته این روزنامه، ملک عبدالله در دیدار با میشل سلیمان با عصبانیت از وی می پرسد که چرا ارتش لبنان جلوی ورود حزب الله به سوریه را نمی‌گیرد و چنین جواب می شوند که ارتش امکانات و تجهیزات لازم برای مقابله با حزب الله را ندارد و در این حال، ملک عبدالله دستور  کمک 3 میلیاردی را به ارتش لبنان صادر می کند.

گفتنی است هنوز این تجهیزات به ارتش لبنان تحویل داده نشده است و دلیل اصلی آن نیز، حساسیت های رژیم صهیونیستی در نوع این سلاح ها می‌باشد.

ترور حسان اللقیسدر تاریخ 13 آذر 92 حزب الله لبنان در اطلاعیه ای اعلام کرد: «حسان اللقیس» از فرماندهان مقاومت شامگاه 12 آذر در نزدیکی بیروت، ترور شده است.

در بیانیه حزب‌الله لبنان آمده بود: «برادر و فرمانده شهید حسان اللقیس، جوانی و تمام عمر خود تا آخرین لحظه زندگیش در راه مقاومت شریف صرف کرد و همواره مجاهد، رهبر، صاحب ابتکار عمل، فداکار و عاشق شهادت بود و پدر یکی از شهیدان جنگ تموز 2006 (جنگ 33 روزه) به شمار می‌رفت.»

برخی منابع اعلام کردند: وی به ضرب 4 گلوله که به سوی کتف و سرش شلیک شده، در نزدیکی پارکینک منزلش شهید شده است.

گروه موسوم به "تیپ آزادگان اهل تسنن در بعلبک" (لواء احرار السنه) و همچنین سازمان "أنصار الأمة الإسلامیة" مسئولیت این ترور را به عهده گرفت. 
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها