امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۳:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70191
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 38
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، «شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین که روز سه‌شنبه در رأس هیئتی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در اسلام آباد، «شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین که روز سه‌شنبه در رأس هیئتی سیاسی برای یک سفر رسمی 3 روزه وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد.

وزارت امور خارجه پاکستان هدف از سفر پادشاه بحرین را گسترش روابط اقتصادی اعلام کرده است اما برخی از کارشناسان معتقدند که وی با توجه به درگیری‌های نظام حاکم با شیعیان این کشور بدنبال دریافت کمک نظامی به اسلام‌آباد سفر کرده است.

مقامات پاکستان و بحرین شش قرارداد همکاری‌های اقتصادی به امضا رساندند و شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه نیز برای افزایش سرمایه گذاری در پاکستان قول مساعد داده است.

پاکستانی‌ها پس از هندی‌ها بیشترین جمعیت اتباع خارجی در بحرین را تشکیل می‌دهند به همین سبب فراهم کردن تسهیلات بیشتر برای پاکستانی‌های مقیم بحرین یکی از محورهای گفت‌وگوی مقامات 2 کشور بود.

این در حالی است که کارشناسان بر این باورند که حکومت بحرین در تلاش است از طریق فراهم آوردن تسهیلات برای پاکستانی‌های مقیم این کشور از آن‌ها به عنوان سپر دفاعی در برابر مخالفان نظام حاکم این کشور که بیشتر شیعه هستند استفاده کند.

در حال حاضر جمعیت پاکستانی‌های مقیم بحرین بالغ بر 100 هزار نفر می‌باشد.

«اعجاز حسین» کارشناس پاکستانی در امور بین‌الملل درباره سفر پادشاه بحرین گفت که این که پادشاه بحرین پس از از چهار دهه تصمیم گرفته روابط خود را با پاکستان گسترش دهد ریشه در تحولات اخیر منطقه دارد.

وی افزود: بحرین یکی از متحدان عربستان سعودی در منطقه است همچنین ایران را خطری بزرگ برای خود می‌داند و از سوی دیگر درگیری‌های داخلی با شیعیان این کشور نیز نظام حاکم این کشور را نگران کرده است بنابراین نزدیک شدن به پاکستان از هر لحاظ برای بحرین سودمند است.

این در حالی است که اکنون پاکستان نیز برای سر و سامان دادن به وضعیت اقتصادی خود نیاز به کمک مالی دارد اما این سوأل مطرح است که آیا کمک نظامی و اعزام سرباز در ازای دریافت کمک مالی به نفع دولت اسلام‌آباد است؟ اعجاز حسین در اینباره می‌گوید که دولت پاکستان نبایستی بخاطر منافع  مقطعی چنین کمک‌های مالی را بپذیرد زیرا در دراز مدت شرکت در بازی منطقه‌ای آمریکا مقدمات آن آغاز شده سات به اسلام‌آباد آسیب می‌رساند.

«راشد حسین» کارشناس دیگر پاکستانی مقیم عربستان نیز در مورد سفر پادشاه بحرین به این کشور می‌گوید که با توجه به بحرانی شدن اوضاع منطقه و افزایش مخالفت‌ها در برابر دولت‌های عربی،  دولت پاکستان 30 هزار نیروی نظامی را برای اعزام به بحرین در نظر گرفته است البته تعداد زیادی از نیروهای ارتش این کشور نیز برای اعزام به سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در حالت آماده‌باش به سر می‌برند.

با این حال وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده که هدف پادشاه بحرین از سفر به این کشور گسترش روابط تجاری-اقتصادی بین 2 کشور است.

بر اساس گزارش‌ها، رقم مبادلات تجاری پاکستان و بحرین بالغ بر 40 کرور دلار (هر کرور 500 هزار) می‌باشد که از این مبلغ 32 کرور متعلق به بحرین است.

این در حالی است که «جوهر سلیم» سفیر پاکستان در بحرین با شرکت در یک گفت‌وگوی خبری اظهار داشت که همکاری دفاعی و نظامی بین پاکستان و بحرین سابقه‌ای طولانی دارد و موضوع تازه‌ای نیست با این وجود ما فقط به دنبال برقراری امنیت در بحرین هستیم و معتقدیم مذاکره با مخالفان بهترین راه برای به ثبات رساندن این کشور است.
انتهای پیام/ز
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها