امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70205
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 16
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بحران دولت در جنبش فتح و شروع مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی و تأثیر بحران مصر بر زندگی مردم ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بحران دولت در جنبش فتح و شروع مذاکرات سازش با رژیم صهیونیستی و تأثیر بحران مصر بر زندگی مردم غزه موضوعاتی است که در این گزارش به آن‌ها خواهیم پرداخت.

دولت پر از التهاب فتح

جنبش فتح به رهبری «محمود عباس» در سال 92 سه بار نخست وزیر جدید به خود دید.

دفتر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در تاریخ 24 فروردین 92 در بیانیه‌ای اعلام کرد که عباس استعفای «سلام فیاض» را پذیرفته است. دلیل این استعفا را اختلاف محمود عباس با سلام فیاض بر سر چینش کابینه ذکر شده بود. سرانجام پس از 48 روز نبود هیچ دولتی در کرانه غربی رود اردن، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین «رامی حمدلله» را به عنوان مأمور تشکیل کابینه جدید فلسطین انتخاب کرد. اما وی نیز پس از تنها 6 روز استعفا کرد و عباس نیز آن را پذیرفت. منابع فلسطینی اعلام کردند که علت استعفای حمدالله اختلافات وی با عباس درباره دامنه اختیاراتش بود.

بحران نبود دولت بالاخره در تاریخ 28 شهریور با روی کار آمدن دوباره «رامی حمدالله» به پایان رسید تا دولت فتح پس از گذشت نیمی از سال، دارای دولت و کابینه باشد.

محاصره غزه این بار از سوی مصر
هرچند تخریب تونل ها و بستن گذرگاه های غزه به صحرای سینا در زمان دولت «محمد مرسی» نیز ادامه یافت، اما پس از عزل وی از حکومت به وسیله نظامیان، این میزان به شدت افزایش یافت و به بحران جدی برای ساکنین باریکه غزه تبدیل شد.
در تیرماه 92 صدها بیمار فلسطینی پشت درب های گذرگاه رفح منتظر رهسپار شدن به مصر جهت درمان بودند. دولت نظامی قاهره همچنین، اقدام به تخریب تقریبا همه تونل های متصل به غزه کرد تا از انتقال دارو و مواد غذایی جلوگیری کند.

این موضوع به همراه شعله ور شدن بحران نظامیان با اخوان المسلیمن پر رنگ‌تر می شد.

این مسأله ادامه داشت تا اینکه مقامات مصری به صورت بسیار محدود اجازه دادند تا برخی بیماران دارای وضعیت فوق العاده وارد سرزمین مصر شوند.

شروع گفت‌و گوهای سازش
مذاکرات سازش از سال 2010 و از سوی «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان در اعتراض به شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری متوقف شد. نهایتا اینکه «جان کری» در مرداد ماه 92 بعد از چند دیدار پیاپی با «محمود عباس» و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی، از موافقت طرفین برای ازسرگیری مذاکرات خبر داد.

در این دور مذاکرات بازه زمانی 9 ماهه برای رسیدن به توافق در نظر گرفته شد که با اقدام رژیم صهیونیستی در ادامه دادن به شهرک سازی ها عملا بدون نتیجه مانده است.

گفتنی است، گروههای مقاومت فلسطین از جمله حماس و جهاد اسلامی با شروع گفت و گوهای سازش به شدت مخالف هستند.

حال پس از گذشت 8 ماه از شروع مذاکرات و نزدیک شدن به پایان مهلت 9ماهه تعیین شده، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده است: «ممکن است مذاکرات 9 ماه دیگر تمدید شود.» این سخن وزیر خارجه آمریکا به خوبی نشان از بی نتیجه بودن مذاکرات دارد.

تنش دوباره در غزه با اسرائیل
در هفته های پایانی سال 92، رژیم صهیونیستی سه تن از نیروهای جهاد اسلامی را به شهادت رساند که در پاسخ این اقدام اسرائیل، نیروهای جهاد اسلامی گردان القدس بیش از 150 راکت را به سمت سرزمین های اشغالی پرتاب کردند.

در پی این اقدام تلافی جویانه نیروهای مقاومت، «بان کی ‌مون» دبیر کل سازمان ملل و وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه‌ای بدون اشاره به جنایات صهیونیست‌ها پرتاب راکت به سمت سرزمین های اشغالی را به شدت محکوم کردند.

ساعتی بعد از این بیانیه بود که جنگنده‌های رژیم‌صهیونیستی با حمله به نوار غزه، ده‌ها نقطه را هدف حملات خود قرار دادند.

سرانجام با میانجیگری مصر، جهاد اسلامی، فلسطین و رژیم صهیونیستی اعلام آتش‌بس کردند.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها