امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۷:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70272
تاریخ انتشار: ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۵
تعداد بازدید: 49
«حسام شعیب»، تحلیلگر امور سیاسی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق بر این باور است که نشانه‌های برگزاری ...

«حسام شعیب»، تحلیلگر امور سیاسی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق بر این باور است که نشانه‌های برگزاری کنفرانس ژنو 3 در افق‌ کاملا مشخص و آشکار است و هم اکنون هیچ راهی پیش روی کشورهای قدرتمند جز پای میز مذاکره نشستن باقی نمانده تا از راه‌های سیاسی بحران سوریه را حل کنند.

شعیب تاکید کرد: اظهارات اخیر «اخضر ابراهیمی»، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در برابر نظام سوریه چیزی جز بیان گفته‌های مورد نظر رژیم‌های عربی و اسرائیل نبود که به شدت از پیروزی‌های ارتش سوریه در مقابله با گروه‌های تروریستی فعال در این کشور نگران شده‌اند.

این تحلیلگر سوری افزود:‌ یکی دیگر از مسائلی که به شدت اسرائیل و عربستان را در منطقه نگران کرده، هماهنگی‌های گسترده سوریه و ایران و روسیه در تمام سطوح است، در حالی‌که عربستان در طول این سه سال همواره تاکید داشته که در جنگ خود علیه سوریه به پایان راه رسیده، در حالی‌که حقایق جاری خلاف این امر را همواره نشان داده است.

وی ادامه داد: همه این نگرانی‌ها و دغدغه‌ها ابراهیمی را واداشت تا لحن خود علیه سوریه را شدت بخشد و سیل اتهاماتی را به دمشق وارد کند که هیچ ارزش و بهایی ندارند و قابل اثبات نیستند، تنها باید این سخنان را تلاشی برای حفظ ابروی باقی مانده دشمنان سوریه در برابر افکار عمومی جهان دانست.

اما در خصوص اختلافات عربستان و قطر شعیب گفت: این اختلافات را باید یکی از نتایج جنگ این 2 کشور در سوریه دانست که ریشه در اختلاف دیدگاه آنها در حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه و تعارض منافع و تضاد اهداف آنها در این کشور دارد.

وی از دیگر دلایل این اختلاف را نزدیکی قطر به ایران دانست و اینکه دوحه در برابر ایران خط مشی انعطاف سیاسی را پیش گرفته در حالی‌که ریاض دارای چنین انعطافی نیست، از سوی دیگر عربستان سعودی در این اواخر احساس کرده که قطر در صدد منزوی کردن این کشور در منطقه است و سرانجام اینکه پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه در برخی مناطق به شدت عربستان را نگران کرده است، چون تصور می‌کند، این پیروزی‌ها عرش سعودی را به لرزه در خواهد آورد.

شعیب ادامه داد: واقعیت امر این است که عربستان هم اکنون به درستی احساس می‌کند که در منطقه منزوی شده و همین انزوا و عزلت است که آن را به همپیمانی با اسرائیل و تشکیل ائتلاف‌های جدید با آن واداشته است.

این تحلیلگر سوری سخن خود را با این گفته به پایان رساند که آمریکا پس از آنکه تمام گزینه‌هایش در برابر ایران و سوریه با بن بست مواجه شد، اکنون در منطقه به دنبال حل مشکلات با توسل به راه‌های سیاسی است و قطر این موضوع را با روی آوردن به تهران به خوبی درک کرده است، اما این به معنای چشم پوشی از جنایات قطر در سوریه نیست.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها