امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۵:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70369
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قدس اشغالی، هفته گذشته بازرس کل رژیم صهیونیستی گزارشی تحت عنوان «حضور زنان در مناصب ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قدس اشغالی، هفته گذشته بازرس کل رژیم صهیونیستی گزارشی تحت عنوان «حضور زنان در مناصب ارشد رسمی» منتشر کرد که در آن به وجود تبعیض در این رژیم علیه زنان اسرائیلی اعتراف شده است.

در این گزارش بازرس کل رژیم صهیونیستی تاکید کرده است که اطمینان دارد، اسرائیل به شدت از وجود مساوات و برابری میان زنان و مردان به دور است و این موضوع به شکلی ویژه در مناصب رسمی و مدیریتی ارشد مانند وزیر کابینه بودن یا تصدی مناصب مدیریتی در دستگاه‌های این رژیم قابل ملاحظه است.

این گزارش در ادامه با بیان اینکه «وجود تبعیض میان زنان و مردان» در اسرائیل امری نیست که بر کسی پوشیده باشد یا بتوان بر آن سرپوش گذاشت، می‌نویسد: بخش عمومی در اسرائیل و کسانی‌که در راس آن قرار دارند و اغلب آنها را مردان تشکیل می‌دهند، مهمترین عامل در عدم اجرای اصل برابری میان زنان و مردان در اسرائیل هستند.

بازرس کل رژیم صهیونیستی در ادامه گزارش خود تاکید کرده که این گفته‌ها تنها یک ادعا نیست، بلکه حقایقی حاکم بر این رژیم است و در این خصوص تنها کافی است به چند نمونه توجه داشت، از جمله اینکه تا دسامبر سال 2012 میلادی داده‌های ارائه شده از بخش عمومی در اسرائیل بر این نکته تاکید دارد که اگرچه زنان بخش اعظم موسسات و نهادهای عمومی و رسمی را اداره می‌کنند و در آن مشغول به کار هستند، اما این مردان هستند که نتیجه کارها را به سود خود ثبت می‌کنند.

بازرس کل رژیم صهیونیستی با استناد به آمارهای رسمی موجود در این رژیم در گزارش خود می‌نویسد: ‌در حالی‌که 64 درصد افراد شاغل در بخش عمومی را تشکیل می‌دادند، تنها 11 تا 13 درصد آنها مناصب بالا و مدیریتی را تصدی می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه هرچه درجات پست‌ها و مناصب بالاتر می‌رود، میزان حضور زنان در مناصب بالاتر کاهش می‌یابد، توضیح می‌دهد: طی سال‌های 2007 تا 2001 میلادی 33 مدیرکل در وزارتخانه‌های کابینه‌های مختلف اسرائیل وجود داشتند که در میان آنها تنها یک زن مشاهده می‌شد، یعنی زنان تنها 2.1 درصد از مناصب مدیریتی در وزارتخانه‌ها را طی سال‌های فوق تصدی می‌کردند.

این گزارش می‌افزاید: در سال‌های بعد این وضعیت اندکی بهبود یافت، به گونه‌ای که در سال 2013 میلادی از 30 مدیرکل در وزارتخانه‌ها 6 زن با نسبت 13.9 درصد مشاهده می‌شدند.

بازرس کل رژیم صهیونیستی در گزارش خود به آمار و ارقام دیگری نیز اشاره می‌کند (آمارها مربوط به دسامبر 2012 است):

 

- از 3100 پزشکی که در بیمارستان‌های عمومی اسرائیل خدمت می‌کردند، 1600 پزشک مرد و 1500 پزشک زن بوده‌اند و در این بین حتی یک زن هم در منصب ریاست بیمارستان وجود نداشته است.

- این موضوع در دانشگاه‌ها نیز مشاهده می‌شود، به گونه‌ای که هرچه مرتبه اساتید بالاتر می‌رود، حضور زنان کم رنگ‌تر است، به گونه‌ای که از 54 رئیس دانشگاهی که در تاریخ فوق الذکر در اسرائیل وجود داشت، تنها 9 نفر از آنها زن بودند. همچنین از 35 معاون رئیس دانشگاه تنها 11 نفر آنها زن بوده‌اند.

- در نیروی پلیس در حالی‌که تعداد افراد شاغل در این دستگاه در دسامبر 2012 میلادی 27.500 نفر ذکر شده تنها 6.325 نفر آنها زن هستند یعنی 23 درصد و این درحالی است که فرهنگ تبعیض در میان مردان شاغل در این دستگاه بیش از موسسات و دستگاه‌های دیگر است.

- در شرکت‌های عمومی عدم حضور کامل و تام زنان در مناصب بالای این شرکت‌ها کاملا قابل ملاحظه است، به گونه‌ای که از 59 رئیس شرکت تنها 10 زن وجود داشته‌اند یعنی 2 درصد. این موضوع در 22 شرکت تجاری و بازرگانی برتر اسرائیل نمود بیشتری دارد، به گونه‌ای که از 22 مدیر شرکت تجاری تنها 2 رئیس زن وجود دا‌رند. این درحالی است که از 68 مدیرکل دستگاه و نهاد وابسته به کابینه اسرائیل حتی یک زن هم مشاهده نمی‌شود.

 

در پایان این گزارش بازرس کل رژیم صهیونیستی تصریح می‌کند که اگرچه در طول این سال‌ها کابینه‌های اسرائیل تلاش داشته‌اند، قوانین و مصوباتی صادر کنند و این تبعیض‌ها را از بین برده و حضور زنان را در عرصه‌های مختلف از جمله عرصه‌های مدیریتی پر رنگ کنند، اما واقعیت امر این است که این قوانین و مصوبات تنها جوهری روی کاغذ بوده‌اند و برای از بین بردن این تبعیض‌ها نیاز به اقدام فوری در جامعه اسرائیل احساس می‌شود.

انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها