امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۵:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70412
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 128
سیروس همتی نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس، از پرداخت تبعیض‌آمیز مطالبات هنرمندان از سوی معاونت هنری وزارت ارشاد گله کرد و ...

سیروس همتی نویسنده و کارگردان تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس، از پرداخت تبعیض‌آمیز مطالبات هنرمندان از سوی معاونت هنری وزارت ارشاد گله کرد و اظهار داشت: پول به انجمن هنرهای نمایشی ایران آمده است اما به افرادی مثل من تعلق نگرفته است. بر اساس آنچه در دفتر انجمن مشاهده کردم، متوجه شدم به گروه‌هایی مبلغی داده می‌شود که در زمان آقای مرادخانی این نمایش‌ها اجرا شده و یا قراردادشان منعقد گردیده است.

وی افزود: در واقع آثاری که در زمان معاونت حمید شاه‌آبادی اجرا رفته است نتوانستند پولی دریافت کنند. این یعنی تبعیض و عدم حرفه‌ای بودن که به نظرم این کارها از شخص فرهیخته‌ای همچون معاون امور هنری بعید است.

* مخالف دولت گذشته از خواننده زن استفاده می‌کند اما به راحتی اجرا می‌رود

 

کارگردان نمایش «مرز» با انتقاد از نگاه تبعیض‌گونه معاونت هنری به هنرمندان بیان داشت: در تالار وحدت شاهد اجرا و آوازخوانی بازیگر زن بودم؛ این در حالی است که برای نمایش «گورگیر» کار آقای یعقوب‌زاده و نمایش «مرز» زمانی که یک تار موی بازیگر زن ما بیرون می‌آمد مورد بازخواست قرار می‌گرفتیم. احساس من بر این است که مسئولان آدم‌ها را با ذره‌بین‌های مختلف می‌بینند یعنی همه گروه‌ها از یک طیف شورای نظارت و حمایت برخوردار نیستند.

همتی ادامه داد: زمانی که در خصوص نمایش «روزهای آخر اسفند» پیگیر شدم و به این نتیجه رسیدم که شخص آقای مرادخانی معاون امور هنری از محمدرضا رحمانیان خواسته بود تا چنین نمایشی را به صحنه ببرد و طبق معمول چون معاون امور هنری است چیزی نمی‌توان گفت و مشکلی وجود ندارد؛ این حرف‌ها مرا اذیت می‌کند. وقتی ما را با یک ذره‌بین می‌بینند و افراد دیگر را با ذره‌بین متفاوت‌تر، حاصلش نگاه تبعیض‌آمیزانه‌ای می‌شود که اصلاً در شأن وزارت فرهنگ و ارشاد نیست.

 

* ای کاش به خارج از کشور رفته بودم و به دولت قبل انتقاد می‌کردم!

 

این نویسنده و کارگردان تئاتر به شرایط عالی فعالیت هنرمندانی که مخالف دولت قبلی بودند اشاره کرد و بیان داشت: احساس می‌کنم کسانی که در دوره دولت به خارج از کشور رفته‌اند و با دولت قبلی مخالف بودند الان خیلی راحت و روال اجرا می‌روند و ما که به هر حال زبانمان را نگه داشتیم و با شرایط ساختیم وضعیتمان در حال حاضر بسیار سخت است. آدم‌هایی که به خارج از کشور رفتند و مخالف طیف اصولگراها بودند و هستند در حال حاضر به راحتی تمام اجرا می‌روند. این کارها یعنی چه تئاتر باید از سیاست جدا باشد ای کاش من نیز در دوره گذشته به خارج از کشور می‌رفتم و از دولت و سیاست‌هایش انتقاد می‌کردم حداقلش این بود که الان راحت می‌توانستم اجرا بروم.

وی در پاسخ به این سؤال که مدیریت حسین طاهری در مرکز هنرهای نمایشی را چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: آقای مرادخانی معاون امور هنری به خاطر عملکردش زیر سؤال است، به تبع مدیرکل هنرهای نمایشی نیز زیر سؤال خواهد بود.

نویسنده «فولاد هرگز زنگ نمی‌زند» به تخصیص عادلانه دستمزد هنرمندان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته چنین گله‌ای وجود نداشت زیرا بر اساس عدالت دستمزدها پرداخت می‌شد زمانی که مطالبات به این شکل و بدون اولویت 6 ماهه اول سال پرداخت می‌شود به این معناست که به هنرمند بی‌حرمتی شده است.

همتی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به جدول اجراهای تئاتر شهر اشاره کرد و گفت: نمایش‌هایی که معرفی شدند تنها شاید برای سه ماه باشد نه 6 ماه، انتظار داشتم آثار دیگری هم در اولویت اجرا قرار می‌گرفتند، به نظرم برنامه‌ها این روزها طوری از رئیس مرکز هنرهای نمایشی اجرا می‌شود که اگر کسی گله کرد پاسخ ایشان  این باشد که شما در 6 ماهه دوم سال بودید و در انتقاد عجله کردید.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها