امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 25
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70416
تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 82
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: هر سال با آمدن بهار و رفتن زمستان، خداوند زنده شدن زمین مرده را به ما نشان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس-گروه فعالیت‌های قرآنی: هر سال با آمدن بهار و رفتن زمستان، خداوند زنده شدن زمین مرده را به ما نشان می‌دهد تا بلکه تذکری یابیم و بدانیم خداوندی که قادر است این زمین وسیع را پس از خشک شدن و مردن زنده ‌کند انسان را نیز پس از مرگش همین‌گونه زنده خواهد کرد و این دلیلی شهودی بر غیبی به نام «معاد» است.

در حدیثى از پیامبر اسلام صلى‌الله علیه و آله و سلّم چنین می‌خوانیم که یکى از اصحاب به ایشان عرض کرد: «یا رَسُولَ اللّهِ کَیْفَ یُحْیِى اللّهُ الْمَوْتى وَ ما آیَةُ ذلِکَ فِى خَلْقِهِ؟؛ اى رسول خدا! چگونه پروردگار، مردگان را زنده مى‌کند و نشانه و نمونه آن در جهان خلقت چیست»؟!

پیغمبر در پاسخ فرمود: «أَما مَرَرْتَ بِوادِى أَهْلِکَ مُمْحِلاً ثُمَّ مرَرْتَ بِهِ یَهْتَزُّ خَضِراً؟ آیا از سرزمین قبیله‌ات گذر نکرده‌اى در حالى که خشک و مرده بوده و سپس از آنجا عبور کنى در حالى که از خرمى و سرسبزى گوئى به حرکت در آمده»؟

قُلْتُ: نَعَمْ! یا رَسُولَ اللّهِ؛ گفتم آرى اى پیامبر خدا».

قالَ: فَکَذلِکَ یُحْیِى اللّهُ الْمَوْتى وَ تِلْکَ آیَتُهُ فِى خَلْقِهِ؛ فرمود: این گونه خداوند مردگان را زنده مى‌کند و این نمونه و نشانه او در آفرینش است».(تفسیر «قرطبى»، جلد 8، صفحه 5409)

با توجه به این مقدمه شاید بتوان آیه 9 سوره مبارکه «فاطر» را آیه بهاری‌ قرآن کریم نامید؛ این آیه شریفه می‌فرماید: «وَاللَّهُ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیَاحَ فَتُثِیرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَى بَلَدٍ مَّیِّتٍ فَأَحْیَیْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا کَذَلِکَ النُّشُورُ؛ و خدا همان کسى است که بادها را روانه مى‏کند پس [بادها] ابرى را برمى‏انگیزند و [ما] آن را به سوى سرزمینى مرده راندیم و آن زمین را بدان [وسیله] پس از مرگش زندگى بخشیدیم رستاخیز [نیز] چنین است».

در ادامه شما را به شنیدن تلاوت زیبای این آیه شریفه توسط «اکبرالقراء» دعوت می‌کنیم.
 
تلاوت آیه 9 سوره مبارکه «فاطر» توسط استاد مرحوم «مصطفی اسماعیل»


از اینجا دانلود کنید

انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها