امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۲:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7046
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 113
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، علیرضا خواجه احمد عطاری پیش از ظهر امروز در برنامه پژوهشکده هنر‌های سنتی اسلامی با ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان، علیرضا خواجه احمد عطاری پیش از ظهر امروز در برنامه پژوهشکده هنر‌های سنتی اسلامی با عنوان کاربرد نقش مایه‌های تزئینی معماری اسلامی شهر اصفهان در تزئینات داخلی معماری معاصر اظهار کرد: تزئینات و کاشیکاری‌های داخلی با رنگ‌بندی خاص خود در کنار کالبد درونی، فضایی رمزگون را در معماری تداعی می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون نیز تزئینات و کاشیکاری‌های داخلی ارزش فضایی خود را در شهر اصفهان حفظ کرده است، ادامه داد: هر فضای داخلی از جمله محل کار، تفریح و یا سکونت قابلیت‌های زیبا‌سازی را دارند و این موضوع باید به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد.

استاد دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه برای زیبا‌سازی این فضا‌ها تنها باید از اصول و عوامل سازمان‌بندی صحیح در کنار ذوق و سلیقه استفاده کنیم، تصریح کرد: در صورت وجود این زمینه‌ها، این فضا‌ها در شرایط مناسب مورد بررسی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه طراحی داخلی ساختمان‌ها همانند داستانی است که انسان‌ها شخصیت اصلی این داستان هستند، اضافه کرد: حضور، چگونه قرار گرفتن انسان‌ها در چنین فضایی تداعی‌کننده اصول متناظر با وجود او است.

وی با تاکید بر اینکه زیبایی و زینت مفهوم و عصاره هنر‌های زیبا است، افزود: رعایت اصل پرهیز از بیهودگی در هنر‌های تزئینی اسلام نمایان است و در هنر اسلامی، اشکال به صورت زیبا و دلپسند ارائه می‌شود و به جنبه تزئینی این هنر به میزان بسیاری توجه می‌شود.

استاد دانشگاه هنر اصفهان با بیان اینکه همچنین در هنر‌های اسلامی به حس جمال‌طلبی و زیبایی‌خواهی انسان،‌ پاسخ مثبت داده می‌شود، گفت: هنر سنتی اسلامی ـ ایرانی به معماری و تزئینات وابسته به آن و به تزئین تمام متعلقات موجود در یک بنا توجه دارد.

وی با اشاره به اینکه هنرمند سنتی ایرانی در طراحی فضای داخلی خود ارتباطی بین تمام عناصر ایجاد کرده است، اظهار کرد: خلاقیت‌ها و ریزه‌کاری‌های نهفته در پس ظرافت‌های خاص حاکم بر معماری سنتی موجود در شهر‌های ایران موج می‌زند و این خلاقیت‌ها از ویژگی‌های معماری سنتی ایران است.

خواجه احمد عطاری ادامه داد: انسان با قرار گرفتن در فضا‌‌‌های سنتی از آرامش حاکم بر این فضا‌ها استفاده می‌کند و آرامش موجود در فضا‌های سنتی، امروزه در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک با فضایی بسته، خفه و دارای آلودگی‌های بصری وجود ندارد.
انتهای پیام/63004/ع30/ژ1001
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها