امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۵:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70515
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه خبری رسمی قزاقستان نوشت: نورسلطان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، «تنگری‌نیوز.کز» پایگاه خبری رسمی قزاقستان نوشت: نورسلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان که به همراه همسرش از مراسم جشن نوروز در آلماتی بازدید می‌کرد اظهار داشت که نوروز از جشن‌های قدیمی است و متعلق به تمام مردم کشورهای حوزه نوروز می‌باشد.

به گزارش این منبع، رئیس جمهور قزاقستان در این مراسم که در بزرگترین میدان شهر برگزار شد، تاکید کرد که محبت به زندگی، به کار و شغل، خانواده و دوست داشتن طبیعت از مفهوم‌هایی مربوط به نوروز است و قزاق‌ها به شوق و رغبت بی پایان به آن ارج می‌گذارند.

وی تصریح کرد که اقتصاد رو به توسعه قزاقستان در قلب هر کدام از اتباع این کشور اطمینان و اعتماد به آینده نیک را نوید می‌دهد و به این دلیل جشن‌های ملی از جمله نوروز همه ساله با رنگ و طراوت بیشتر در این کشور گرامی داشته می‌شود.

نظربایف افزود که قزاقستان اکنون جزء 30 کشور رو به پیشرفت در جهان است بنابراین برنامه‌هایی را در بخش‌های مختلف مورد اجرا قرار داده‌ است.

قزاق‌ها نوروز را جشن آغاز بهار و تحول در زندگی می‌دانند

کشاورزی و غرس نهال و درختان میوه، تمیز کردن منازل، تهیه غذاهای متنوع و تهیه سفره نوروزی از سنت‌هایی است که مردم قزاق نیز مانند سایر ملت‌های ساکن در منطقه آسیای مرکزی در روزهای جشن نوروز انجام می‌دهند.

قزاق‌ها در سفره نوروزی‌شان هفت نوع  خورشت از جمله گوشت، آب، نمک، کره، گندم و ذرت می‌گذارند و دعا می‌کنند که سال نو  بابرکت و پر حاصل شود.

در مراسم نوروزی در خیابان و میدان‌های بزرگ شهرهای قزاقستان همچنین برنامه‌هایی برای کودکان نیز به نمایش گذاشته می‌شود.

بخشی از سرزمین قزاقستان کویری است و به این دلیل اسب و شتر بعنوان 2 حیوان اهلی در زندگی مردم قزاق جایگاه ویژه‌ای دارد و در جشن‌ها نیز از آنان استفاده می‌کنند.

قزاق ها در روز نوروز «یورته» یا خانه‌های سنتی خود را نیز تزئین کرده و سفره عیدی برای میهمانان آماده و آن را با انواع غذاهای ملی زینت می‌دهند.

در نوروز امسال قزاق‌ها 5 روز تعطیل رسمی دارند

تصاویر جالبی از صفحات رنگین نوروز قزاقستان برای تماشا پیشنهاد می شود.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها