امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۰۷:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70560
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 57
 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، کنترل مرزهای سوریه و لبنان با تشدید بحران سوریه و گسیل شدن تروریست‌ها از ...

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، کنترل مرزهای سوریه و لبنان با تشدید بحران سوریه و گسیل شدن تروریست‌ها از مناطق مرزی لبنان به سوریه، یکی از مهمترین اولویت‌های نظام و ارتش سوریه را تشکیل می‌داده است.

به همین منظور ارتش سوریه تامین امنیت و کنترل مرزهای لبنان را در 2 مرحله پس از عملیات القصیر و ریف آن پیاده کرد و طی آن موفق شد، بر شهر القصیر و ریف آن تسلط پیدا کند.

با تسلط ارتش سوریه بر القصیر و ریف آن شاهد فرار گروه‌های تروریستی از این 2 منطقه به سمت دو ریف حمص و ریف غربی دمشق بود که به کوه‌های «القلمون» معروف است.

در این بخش بود که مرحله دوم عملیات تامین امنیت مرزهای سوریه و لبنان آغاز شد که پاکسازی منطقه القلمون را شامل می‌شد. به حیث ساختار جغرافیایی منطقه که کوهستانی و ناهموار است، نبرد آزاد سازی القلمون به 3 مرحله تقسیم شد.

- مرحله اول نبرد القلمون در پیشروی ارتش سوریه از منطقه القصیر به سمت مناطق و شهرک‌های «قاره»، «دیر عطیه»، «نبک» و «الجراجیر» نمود پیدا کرد که رهاورد آن تثبیت اوضاع و بازگرداندن امنیت در این مناطق تا مرزهای منطقه «مزارع ریما». 

- مرحله دوم عملیات‌ ارتش سوریه پس از 2 ماه استراحت و تجدید قوای ارتش سوریه و پشت سر گذاشتن سرمای زمستان، حدود 10 روز قبل آغاز و طی آن نیروهای ارتش سوریه موفق شدند، کنترل «یبرود» را در دست گیرند.

مرحله دوم عملیات آزاد سازی منطقه القلمون با تسلط ارتش سوریه بر روستاهای اطراف یبرود و مزارع و قسطل و السحل و بلندی‌های القطری و الکویتی و قطع ارتباط راه امداد و کمک رسانی گروه‌های مسلح از این مناطق به «عرسال» لبنان و بالعکس آغاز شد تا پس از آن با آزاد سازی شهر استراتژیک «یبرود»، 3 شهرک «راس العین» و «راس المعره» و «فلیطه» آغاز شود که 2 شهرک اول آزاد شده و عملیات در فلیطه ادامه دارد و تروریست‌های مسلح در این مناطق با 3 گزینه مواجه هستند، مرگ، تسلیم یا فرار به سمت «عرسال» در لبنان و شهرک‌های «عسال الورد» و «رنکوس». 

- در واقع باید گفت، آزادسازی شهرک‌های «عسال الورد» و «رنکوس» مرحله سوم یا سرنوشت ساز نبرد القلمون در ریف دمشق است.

این درحالی است که اطلاعات موجود نشان می‌دهد، گروه‌های مسلح مستقر و فعال در منطقه «الزبدانی» ترجیح داده‌اند تا به روند آشتی‌های ملی و مصالحه‌های جاری در مناطق مختلف ریف دمشق ملحق شوند تا به این ترتیب نتیجه به دست آمده از عملیات‌های ارتش سوریه در منطقه القلمون انتشار و استقرار واحدهای ارتش سوریه بر 260 کیلومتر از مرزهای لبنان و سوریه باشد که شمال تا غرب لبنان از رود العریضه در نزدیکی تلکلخ و مقابل دشت خالد العبودیه تا ریف جنوبی حمص با تسلط بر «قلعه الحصن» و همچنین انتشار و استقرار آن در القصیر و ریف آن تا ریف غربی دمشق یا همان القلمون باشد.

البته روند فرار عناصر مسلح به لبنان موجب شده تا کارشناسان تاکید کنند که فشار این گروه‌های در داخل لبنان به ویژه در منطقه کوه‌ «اکروم» در شمال و همچنین برخی گذرگاه‌های شرق عرسال و جنوب شرقی شهرک «الطفل» افزایش یابد.

فیلم زیر نحوه پیشروی ارتش سوریه طی 3 مرحله عملیات فوق را نشان می‌دهد. 
 

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها