امروز : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70578
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 125
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در مدرسه شماره یک «چنگیز آکماتوف» شهر بیشکک با حضور رایزنی فرهنگی سفارت ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیشکک، در مدرسه شماره یک «چنگیز آکماتوف» شهر بیشکک با حضور رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در قرقیزستان جشن باشکوهی به مناسبت نوروز توسط عده زیادی از فارسی‌آموران این مدرسه برگزار شد.در این مراسم مدیر مدرسه و برخی از فرهیختگان قرقیزستان و سایر کشورهای حوزه نوروز در موضوعات مربوط به بهار و نوروز سخنرانی کردند.
 
 


«علی کبریایی‌زاده» رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در قرقیزستان نیز یکی از میهمانان ویژه این جشن بود که در سخنرانی خود ضمن تبریک فرارسیدن نوروز به ملت قرقیزستان، به بازگشت تاریخچه نوروز به ایران باستان بر مبنای ارزش‌هایی همچون صلح و دوستی اشاره کرد.
 
 


وی در ادامه به بررسی ابعاد جغرافیایی نوروز در آسیای مرکزی، قفقاز و شبه‌قاره که مربوط به حوزه فرهنگی ایران بوده و دارای اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی با کشورمان بویژه آموزش زبان فارسی در این حوزه می‌باشند، پرداخت.
 
 


کبریایی‌زاده در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به ارزش‌های نوروز از جمله نظافت محیط زندگی، تفکر در مورد تزکیه روح انسان، صله‌ارحام و احترام به بزرگترها، اظهار داشت که جشن نوروز در ایران از عهد باستان تاکنون به شکلی باشکوه برگزار می‌شود و حتی حمله اسکندر به تخت جمشید نیز نتوانست مانع برگزاری این آئین از سوی ایرانیان شود.
 
 


وی در ادامه ضمن تشکر از زحمات مدیر و فارسی‌آموزان این مدرسه در برگزاری این جشن و همچنین برگزاری برنامه جشن پیروزی انقلاب اسلامی توسط این مدرسه در گذشته، لوح تقدیری را در این رابطه تقدیم مدیر مدرسه کرد.

رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در قرقیزستان در پایان سخنان خود تأکید کرد که جشن نوروز با پیگیری‌های ایران و برخی کشورهای حوزه نوروز در فوریه سال 2010 توسط سازمان یونسکو به عنوان جشن صلح و دوستی به ثبت رسید.مدرسه چنگیز آکماتوف یکی از مدارس نمونه با امکانات عالی در قرقیزستان است که حدود 2000 دانش‌آموز دارد.

در این مدرسه 28 کلاس آموزش زبان فارسی دایر است که تعداد 540 دانش‌آموز در آنها مشغول یادگیری زبان فارسی می‌باشند.این دانش‌آموزان از مقطع 11-7 در این مدرسه مشغول فراگیری زبان فارسی هستند که پس از اتمام این مقاطع، می‌توانند در دانشکده «شرق‌شناسی» با انتخاب رشته زبان فارسی ادامه تحصیل دهند.
انتهای پیام/ز
برچسب ها:
آخرین اخبار