امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70605
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 116
ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نام‌گذاری سال 93 به عنوان «اقتصاد و ...

ابوالقاسم حکیمی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، با اشاره به نام‌گذاری سال 93 به عنوان «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب برای ششمین سال پیاپی بر اقتصاد تکیه دارند که متاسفانه این پیام‌ها تنها در ذهن مسئولین نقش بسته است.

وی ادامه داد: باید پیام سالانه در بدنه دستگاه‌ها و دولت تزریق شود و درباره آن اتاق فکری برای نحوه اجرایی شدن آن تشکیل شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه رهبری اولین و دومین مسائلی که به نظام ضربه می‌زند را اقتصاد و فرهنگ می‌دانند، گفت: معضلات اقتصاد بیشترین لطمه را به کشور وارد می‌کند و باید روی این خصوصیت بیشترین توان اجرایی گذاشته شود.

حکیمی‌پور با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی بر تولید، صادرات کالا و اقتصاد بدون نفت بیشترین تکیه را دارد، گفت: اقتصاد مقاومتی جنبه اجرایی پیدا نخواهد کرد مگر اینکه تولید کشور بیش از گذشته رونق و موانع آن برداشته شود.

وی ادامه داد: این دیدگاه وجود دارد که اقتصاد مقاومتی اکنون به صورت شعاری تحقق یافته اما به بدنه دستگاه‌های اجرایی هنوز تزریق نشده است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه رهبری رمز تحقق اقتصاد مقاومتی را تکیه بر توان داخلی می‌دانند، گفت: دولت مسئولیت‌هایی در زمینه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد بنابراین باید ماهانه گزارشاتی را در روند اجرایی این سیاست‌ها اعلام کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی سیاست‌های دولت نیز با اهداف اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد که به عنوان مثال اجرای فاز دوم با تزریق 55 هزار میلیارد تومان نقدینگی به جامعه موجب تورم در عوامل تولید و تقاضا خواهد شد.

حکیمی‌پور گفت: اینکه دولت می‌گوید تورم را به زیر 25 درصد خواهد رساند، با سیاست فاز دوم هدفمندی امکان‌پذیر نخواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت در درجه اول باید روی تولید ملی تاکید کند، گفت: دولت می‌تواند با شناسایی صنایع با ارزش افزوده بالاتر، ثروت‌آفرینی کند و در مقابل از هر گونه واردات بی‌رویه نیز جلوگیری کند.

وی افزود: سال گذشته در صنعت خودرو، واردات بی‌رویه‌ای انجام شد که باید با جلوگیری از واردات خودرو، صنعت داخلی را به شکل مناسبی تقویت و با کشورهای دیگر شرایط رقابتی ایجاد کنیم.

حکیمی‌پور با تاکید بر لزوم جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی افزود: متاسفانه سال 91 نسبت به 90 سی و چهار درصد کاهش سرمایه‌گذاری خارجی داشتیم که این امر ضمن کاهش تولید، افزایش بیکاری را در پی خواهد داشت.

وی با ارائه راهکاری در این زمینه گفت: اگر قوانین دست و پا گیر وجود دارد، باید برداشته شود و در صورت وجود موانعی در قانون اساسی کشور، مجمع تشخیص مصلحت وارد عمل شود.

وی گفت: در فضای سیاست خارجی نیز باید طوری عمل شود که امنیت سرمایه‌گذاری در ایران به شکلی مطلوب‌تر، تامین شده تا مسیر سرمایه‌گذاری‌ها در ایران با ایجاد بستری مناسب در فضای کسب و کار هموار شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها