امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۰۸:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70614
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۶
تعداد بازدید: 147
عباسعلی نورا نماینده سابق مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به ...

عباسعلی نورا نماینده سابق مجلس و استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به بیان تحلیل و ارزیابی از اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: مبانی که مقام معظم رهبری درباره  اقتصاد مقاومتی مطرح کرد‌ه‌اند، پیرامون خودکفایی کشور و به منظور دسترسی به استقلال اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

وی افزود: نظام جمهوری اسلامی برای اینکه بتواند در فضای بین‌المللی مسیرش را درست طی کند تنها راهش استقلال و خودکفایی است و برای رسیدن به این مهم باید بر توانمندی‌های داخلی تکیه شود.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: هدف اقتصاد مقاومتی خودکفایی و اتکا به قابلیت‌های درونی کشور است، زیرا وقتی کشورمان از نظر تسهیلات نظامی، فناوری‌های صنعتی، دستاوردهای علمی و تحقیقات هسته‌ای به درجاتی رسید و به پیشرفت‌هایی نائل شد نوع نگاه ابرقدرت‌ها و کشورهای دنیا هم نسبت به ما تغییر کرد.

نورا گفت: بنابراین با توجه به هدف اصلی اقتصاد مقاومتی که اتکا به قابلیت‌های درونی کشور است، سیاست‌گذاران و دولتمردان هم باید به این نکته توجه کنند، زیرا این مورد از خطوط اصلی نظام به شمار می‌رود و رئیس جمهور هم به آن تاکید داشته‌‌اند.

وی افزود: خوشبختانه سرزمین پهناور ایران تمام قابلیت‌های مورد نیاز برای رسیدن به خودکفایی و استقلال اقتصادی را در اختیار دارد و با تکیه بر سرمایه‌های داخلی می‌‌توان به آن اهداف رسید.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: در بخش کشاورزی کشور دارای قابلیت‌های فراوانی است و برای رسیدن به خودکفایی لازم است، در این بخش از شیوه‌های نوین بهره‌ گرفت.

نورا گفت: همچنین در بخش صنعت و معدن کشور دارای قابلیت‌های زیادی است و معادن خدادادی زیادی را کشور دارد، ولی از آنجایی که  این بخش تحت‌الشعاع مسائل سیاسی است، سرمایه‌گذار این بخش امنیت برای سرمایه‌گذاری ندارد و با تغییر رئیس‌جمهور و وزرا باید همواره نگران باشد.

وی افزود: باید شرایطی در کشور ایجاد کرد که سرمایه‌گذار با تغییر دولت‌ها، وزرا و مسئولان رده بالا لطمه نخورد و این مسائل امنیت شغلی سرمایه‌گذار ما را دچار مشکل نکند.

استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی نیازمند سرمایه‌گذاری بلند مدت است و تا زمانی که سرمایه‌گذاران به دلیل ناامنی در سرمایه‌گذاری به صورت کوتاه مدت سرمایه‌گذاری کنند، به اهداف اقتصاد مقاومتی نائل نمی‌شویم.

وی افزود: به دلیل عدم امنیت در سرمایه‌گذاری بلند مدت صاحبان سرمایه، تولید، صنعت و معدن به صورت کوتاه مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند و این نوع سرمایه‌گذاری منجر به اقتصاد مقاومتی نمی‌شود‌، بنابراین برای اینکه سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری طولانی مدت روند باید شرایطی را فراهم آورد، تا سرمایه‌ها تحت‌الشعاع تغییر دولت‌ها قرار نگیرد و سرمایه‌داران با تغییر دولت متحمل ضرر و زیان نشوند.

این استاد اقتصاد در پاسخ به این سؤال که به نظر شما مقام معظم رهبری آیا کشور را همچنان در شرایط تحریم می‌دیدند که ابلاغیه اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند، بیان داشت:مقام معظم رهبری در این خصوص یک دوراندیشی دارند و به نظرم ایشان با این ابلاغیه می‌گویند که باید قابلیت‌های داخلی کشور را در تمام بخش‌های اقتصادی، صنعتی، تجاری، بازرگانی و تحقیقات و پژوهشی را تقویت و به منصه ظهور برسانیم، تا در مجامع بین‌المللی و سر میز مذاکرات هسته‌ای حرفی برای گفتن داشته باشیم و طوری نباشد که آنها فکر کنند، تحریم‌ها ما را پای میز مذاکره کشانده است.

نورا گفت: با پیشرفت‌های هسته‌ای و مطرح شدن بحث موشک‌های بالستیک کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که ایران به لحاظ سیاسی و نظامی کشور قدرتمندی است، ولی آنها فکر می‌کنند که فشارهای اقتصادی و تحریم‌ها ما را پای میز مذاکرات ژنو کشاند که ما باید این نوع تفکر را هم تغییر دهیم.

وی افزود: برای اینکه در عرصه‌های بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به اقتصاد درون کشور توجه کنیم و به نظرم مقام معظم رهبری با توجه به تحریم‌، اقتصاد درونی کشور و توجه به معیشت مردم این دوراندیشی را دارند.
انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها