امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۲:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7063
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 145
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم ممبینی به عنوان نماینده دولت در مخالفت با پیشنهاد کاهش سهم صندوق توسعه ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، رحیم ممبینی به عنوان نماینده دولت در مخالفت با پیشنهاد کاهش سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی،‌گفت: براساس قانون سهم صندوق توسعه ملی از درآمد نفتی 26 درصد است.

وی افزود: یک دغدغه دولت و نظام در سال جاری این است که طرح‌های عمرانی نیمه تمام که حدود 2 هزار و 870 طرح هستند و باید تکمیل شوند.

وی افزود: حدود 34 هزار پیمانکار در کشور وجود دارند که حداکثر 1500 تا 2000 پیمانکار قدرت مالی نسبتاً خوبی دارند و بقیه از قدرت مالی برخوردار نیستند، همچنین حدود 2 میلیون نفر از هموطنان در ارتباط مستقیم با طرح‌های عمرانی هستند اما دولت بودجه کافی برای اجرای طرح‌ها ندارد.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی با بیان اینکه نرخ اجرای طرح‌ها به دلیل تورم تعدیل شده است، گفت: بودجه 92 برای طرح‌های عمرانی که محتمل‌الوصول است در مقایسه با سال 90 درواقع یک چهارم یا یک پنجم هم نمی‌شود.

وی تاکید کرد: اگر طرح‌های عمرانی رونق بگیرد باعث رونق کسب و کار و اشتغال می‌شود و مشکلی که برای طرح‌ها وجود دارد چه بهتر که توسط مجلس حل شود.

ممبینی گفت: با تصویب پیشنهاد دولت برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در اتمام طرح‌های عمرانی روح جدیدی در مجموعه کارهای پیمانکاری کشور ایجاد می‌شود و کشور نیازمند کار عمرانی و ما نیازمند به اشتغال هستیم.

ممبینی افزود: اگر بودجه طرح‌های عمرانی اختصاص نیابد از یک طرف کار عمرانی تعطیل می‌شود و از طرفی دیگر بیکاری هموطنان را به دنبال دارد.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی افزود: در حال حاضر حدود 50 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی وجود دارد که استفاده از این منابع برای طرح‌های عمرانی مخالف سیاستهای رهبری نیست و باید مشکل طرح‌ها با این صندوق حل شود.

ممبینی افزود: پیشنهاد استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای طرح‌های عمرانی دارای محاسن و معایبی است که محاسن آن بیش از معایب است.

وی تاکید کرد: برای فاینال یا وام خارجی در طرح‌های عمرانی نیز مشکلات فراوانی وجود دارد و منابع عمومی کشور به تنهایی پاسخگوی طرح‌های عمرانی نیست.

وی تاکید کرد: قدرت وام‌دهی بانک‌ها با توجه به مشکلاتی که وجود دارد کاهش یافته و سرمایه بانک‌ها اجازه نمی‌دهد که طرح‌های عمرانی از وام‌های بانکی رونق پیدا کند.
 
*واکنش سخنگوی تلفیق: اجازه ندهیم صندوق توسعه سوراخ شود

همچنین در این جلسه جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق نیز گفت: اجازه ندهیم صندوق توسعه ملی سوراخ شود.

وی در مخالفت با کاهش سهم صندوق توسعه ملی از 26 به 20 درصد از درآمدهای نفتی، گفت: این همه اعلام شد از درآمدنفتی جدا شویم اما چرا این کار انجام نشد، چون منابع نفتی به طرح‌های صنعتی اختصاص پیدا نکرد.

وی تاکید کرد: چرا مدل اقتصاد مقاومتی که رهبری بیان کردند اجرا نشد؟ چون با نگاه دولتی به طرح‌های عمرانی مغایر با اقتصاد مقاومتی حرکت شده است.

قادری افزود: اگر طرح‌های عمرانی رونق گیرد، باعث تقویت بخش صنعت و افزایش درآمد مالیاتی و رونق بخش خصوصی می‌شود.
 
*تبدیل منابع صندوق به ریال تورم زاست

داریوش اسماعیلی یکی از نمایندگان با بیان اینکه هدف صندوق توسعه ملی بکارگیری مازاد درآمد نفتی در توسعه کشور است، گفت: اگر درآمد نفتی به جای صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود با ضریب فزاینده باعث افزایش نقدینگی می‌شود.

اسماعیلی با بیان اینکه حجم نقدینگی بیش از 450 هزار میلیارد تومان است، گفت: اگر 2.6 میلیارد دلار از درآمد نفتی به جای وارد شدن به صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود، حدود 15 هزار میلیارد تومان نقدینگی ایجاد می‌کند که باعث تورم می‌شود.

وی تاکید کرد: کشورهایی که متناسب با نرخ رشد اقتصادی دارای رشد نقدینگی بوده‌اند، پیشرفت کرده‌اند و ما نباید دست به خود تحریمی بزنیم چون اقتصاد کشور دچار رکود تورمی است و باید به فکر تولید و اشتغال باشیم.

وی افزود: اشتغال هزینه‌ای بنام تورم دارد، اما تورم باید در حد قابل قبولی باشد.

انتهای پیام/م
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها