امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70763
تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پیروزی‌ها و موفقیت‌های ارتش سوریه و فروپاشی و شکست سریع و فوری مواضع گروه‌های ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پیروزی‌ها و موفقیت‌های ارتش سوریه و فروپاشی و شکست سریع و فوری مواضع گروه‌های تروریستی در مناطق هم مرز با لبنان بارزترین وجه مشخصه اوضاع حاکم بر بحران سوریه طی روزهای گذشته بود.

پیروزی‌هایی که در آزادسازی «یبرود» و «راس العین» و پس از آن تصرف «قلعه الحصن» نمود یافتند و طی آن صدها مقر و مرکز تجمع عناصر مسلح منهدم و شدند و پرچم سوریه در آنها برافراشته شدند.

کارشناسان و صاحبنظران سوالات بسیاری را درباره راز این پیروزی سریع و فوری در ریف دمشق که یکی از مهمترین مراکز تجمع و فعالیت گروه‌های تروریستی در سوریه به شمار می‌آید، مطرح می‌کنند و موجب شدند تا عناصر مسلح در مناطق قدیمی حمص و الوعر و مناطق در محاصره ارتش سوریه در استان حمص زمینگیر شده و توان هرگونه حرکتی را از دست بدهند.

اما دلایل این پیروزی‌های ارتش سوریه را می‌توان در موارد زیر ملاحظه کرد:

 

1.     فروپاسی سریع صفوف گروه‌های تروریستی

2.     ضعف و تزلزل مواضع معارضان سوری و ناتوانی آنها در حمایت از گروه‌های مسلح و سردر گمی فرماندهان نظامی که مشغول نزاع دایر میان سلیم ادریس، فرمانده سابق ستاد ارتش آزاد و اسعد مصطفی، وزیر به اصطلاح دفاع دولت انتقالی معارضان بودند، در حالی‌که در جبهه دیگر ارتش سوریه مشغول سرنگونی و فروپاشی مواضع دیگر گروه‌های تروریستی بود.

3.     درگیری‌های گسترده گروه‌های مسلح وابسته به سازمان القاعده در سوریه به ویژه داعش با جبهه النصره و جبهه اسلامی، به گونه‌ای که داعش النصره و جبهه اسلامی را به تسلیم کردن یبرود به ارتش سوریه توسط این دو گروه متهم کرد.

4.      تمرکز ارتش سوریه بر شناخت نقاط ضعف و قوت گروه‌های مسلح در این مناطق. این موضوع موجب شد تا در همان ضربات اول گروه‌های مسلح زمینگیر شده و توان کشاندن نبردها به خیابان‌ها و به راه انداختن جنگ‌های خیابانی را نیابند.

در خصوص نبرد یبرود، کارشناسان امور نظامی تاکید می‌کردند که شهر پیش از تصرف توسط نیروهای ارتش سوریه، به ویژه پس از آزاد سازی تپه‌های همجوار و اطراف شهر، از بعد نظامی سقوط کرده تلقی می‌شد.

منابعی که از روند نبردها و در کنار آن فعالیت‌های دیپلماتیک برای کاستن از خسارات وارده به صفوف افراد مسلح اطلاع دارند، تاکید می‌کنند که عربستان سعودی از زمان سرنگونی یبرود به شدت متزلزل شدن موقعیت خود در میان دشمنان و معارضان سوریه است و در این خصوص به پیروزی ارتش سوریه در القصیر اشاره می‌کنند که منجر به برکناری امیر سابق قطر از قدرت و روی کار آمدن پسر وی به قدرت و ایجاد تغییر و تحولات اساسی در ائتلاف دشمنان دمشق و به دست گرفتن پرونده بحران سوریه توسط ریاض شد.

این منابع براین اساس دور از انتظار نمی‌دانند که با شکست عربستان در یبرود، پرونده سوریه از دست ریاض خارج شود. به همین دلیل است که عربستان از طریق میانجی‌های لبنانی خود خواستار آتش‌بس و توقف حمله ارتش سوریه به یبرود شده بود که با مخالفت قاطع دمشق مواجه شده بود تا به این طریق ارتش سوریه همچنان حاکم بلامنازع بر عرصه میدانی سوریه باشد و در روزهای اینده شاهد گشوده شدن جبهه‌های مشابه یبرود در حلب و دیر الزور و حتی رقه برای ریشه‌کنی تروریسم در سوریه باشیم.

«اکرم علی الاحمد»، تحلیلگر امور سیاسی سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق تصریح کرد، موفقیت‌های سریع و بزرگ اخیر ارتش سوریه بر این نکته تاکید می‌کند که ارتش سوریه قادر به پیروزی در هر نبردی است که آن را علیه تروریسم آغاز می‌کند.

الاحمد می‌افزاید: این پیروزی‌ها نشان داد که ارتش سوریه از روحیه بسیار بالایی بهره می‌برد و بر پاکسازی کشورشان از ریشه‌های تروریسم تاکید دارند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها