امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70770
تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۳۶
تعداد بازدید: 139
سیدمهدی سیف مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مطالبات مقام معظم ...

سیدمهدی سیف مدرس قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مطالبات مقام معظم رهبری مطالبات خدا، قرآن و پیامبر اسلام(ص) است بنابراین مسلمانان باید در راستای تحقق آن گام بردارند، اظهار داشت: مؤثرترین و اساسی‌ترین موضوع در ملت‌های اسلامی مسائل فرهنگی و قرآنی است اما متأسفانه هم‌اکنون در کشور ما به طور شایسته به مباحث قرآنی توجه نمی‌شود.

برای ارتقای امور قرآنی به مدارس توجه بیشتری شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از افراد توان خواندن و درک آیات الهی را ندارند، افزود: ارتباط و انس با قرآن در جامعه بسیار محدود است در حالی که مسابقات و برنامه‌های قرآنی زیادی برگزار می‌شود اما این امور بازدهی مطلوبی ندارند به همین جهت باید در اجرای برنامه‌های قرآنی بازنگری صورت گیرد.

سیف با اشاره به کاستی‌های قرآنی در مراکز فرهنگی کشور، خاطر نشان کرد: شایسته است تمامی مساجد، حسینیه‌ها و از همه مهم‌تر مدارس کشورمان با قرآن ارتباط جدی برقرار کنند تا جلوه‌های انس با قرآن در چهره‌های مردم موج بزند که در این راستا مدارس و دانشگاه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند چرا که شخصیت اصلی افراد در مدارس ساخته شده و در دانشگاه‌ها تثبیت می‌شود.

روش‌های تدریس قرآن متناسب با شرایط روز باشد

این استاد حفظ قرآن، مهم‌ترین فعالیت در زمینه فرهنگی و قرآنی را رسیدگی به وضعیت آموزش‌های قرآنی در مداس عنوان کرد و افزود: ما معلمان را برای آموزش و همچنین ارتباط و انس با قرآن به خوبی تربیت نکرده‌ایم بنابراین در ابتدا معلمان باید توانایی صحیح‌خوانی قرآن را کسب کنند تا بتوانند استعدادهای خود را به دانش‌آموزان منتقل کنند.

سیف با اشاره به لزوم درک مبانی قرآنی در جامعه از روش‌های سنتی تدریس قرآن در مدارس انتقاد کرد و گفت: معلمان باید از برنامه و روش تدریس متناسب با شرایط روز و جامعه در امور قرآنی استفاده کنند که در این راستا خواندن روزانه یک آیه از قرآن و درک معنا و پیام آن نقش مهمی در گسترش امور قرآنی خواهد داشت.

تحقق مطالبات رهبری فعالیت‌های فرهنگی را هدفمند می‌کند

وی عدم اجرای برنامه‌های اصولی در فعالیت‌های قرآنی را عمده‌ترین دلیل مهجوریت قرآن دانست و گفت: برخی فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه‌های قرآنی جنبه تبلیغی دارد و به محتوا و اصل مبانی قرآن کمتر پرداخته شده است بنابراین برای رفع این مشکل باید الگوی تعامل با قرآن مورد بازنگری قرار گیرد.

این حافظ ممتاز قرآن با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی با بصیرت و نگاه جامع، نقیصه‌های کشور را پیش از سایر افراد درک کرده و به مسئولان گوشزد می‌کنند؛ بنابراین مسئولان باید در زمینه تحقق مطالبات ایشان برنامه‌ریزی کنند تا فعالیت‌های فرهنگی هدفمند شوند.

عدم انس با قرآن سبب ضعف فکری جامعه می‌شود

سیف با بیان اینکه مسئولان فرهنگی و سازمان‌های تأثیرگذار در این عرصه به ویژه سازمان صدا و سیما باید با فعالان قرآنی تعامل بیشتری داشته باشند، خاطر نشان کرد: عدم ارتباط سازنده و مناسب با قرآن و غفلت نسبت به این مهم سبب ضعف فکری جامعه می‌شود؛ در حالی که خداوند در جای جای قرآن انسا‌ن‌ها را با عناوینی همچون «یَا أَیُّهَا النَّاسُ»، «یَا أَیُّهَا الْإِنسَانُ» و «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا» مورد خطاب قرار داده است بنابراین باید درباره انس با کلام الهی بازنگری بیشتری صورت گیرد تا بتوانیم از قرآن کتاب هدایت الهی به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.
انتهای پیام/ت
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها