امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70791
تاریخ انتشار: ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۱۲
تعداد بازدید: 293
با روی کار آمدن دولت جدید در پاکستان به رهبری نواز شریف پیش بینی برخی چرخش ها در سیاست خارجه این کشور محتمل بود.

با روی کار آمدن دولت جدید در پاکستان به رهبری نواز شریف پیش بینی برخی چرخش ها در سیاست خارجه این کشور محتمل بود.

نواز شریف رابطه نزدیکی با خاندان آل سعود دارد و دوران تبعید خود را در عربستان گذارنده و ارتباطاتی نیز حتی با طالبان پاکستان دارد. کابینه نواز شریف پس از استقرار اینک چرخش های سیاست خارجه خود را کاملا آشکار کرده است.

چند هفته قبل سفرهای متعدد چند مقام عالی رتبه سعود به این کشور خبرساز شد. سفرهایی که علاوه بر مسأله دیپلماتیک در آن چهره های نظامی و امنیتی مانند معاون وزیر دفاع عربستان و چهره های با نفوذ مانند ولیعهد و وزیر خارجه این کشور نیز دیده می شد.

برخی منابع رسانه ای معتقد هستند سفرهای مقامات عربستانی به پاکستان برای متقاعد کردن این کشور برای درگیر شدن در پرونده سوریه و اعزام نیرو به این کشور است.

این مسأله تا کنون چندین بار از طرف مقامات پاکستانی تکذیب شده است ولی خریداری تسلیحات از پاکستان و کمک چند میلیارد دلاری به این کشور توسط عربستان از موضوعات آشکار این رفت و آمدهای دیپلماتیک است. آنچه که مسلم است عربستان در فضای جدید سیاست خارجه خود به دنبال یارگیری است و پاکستان یکی از گزینه های بسیار مناسبی است که می تواند آن را به ائتلاف شورای خلیج فارس نزدیک کند.

عربستان در پاکستان نفوذ بالایی دارد و در این سالها تلاش کرده از طریق پاکستان، ایران را مهار کند. حمایت از ترویج افراط گری مذهبی علیه شیعیان و گروه های تروریست بخشی از این اقدامات است. با این وجود به نظر می رسد عربستان به صورت جدی برای تقویت نواز شریف سرمایه گذاری کرده است. در همین راستا مشاهده می شود که شیخ حمد بن عیسی آل‌خلیفه، پادشاه بحرین با یک هیأت عالی رتبه در کمتر از یک ماه بعد از سفر مقامات سعودی به پاکستان سفر می کند. این در حالی است که در مدت ۴۰ سال گذشته این اولین بار است که یک مقام بحرینی وارد پاکستان می‌شود. نکته قابل تامل این است که در لیست هیأت همراه پادشاه بحرین نیز چهره های نظامی دیده می شوند.

«خواجه آصف» وزیر دفاع، یکی از آن چهره های نظامی بود که در این سفر پادشاه بحرین را همراهی کرده است. در کنار اینکه دو کشور قراردادهای اقتصادی و تجاری در این سفر امضا کردند ولی گفته می شود بررسی برخی رویداهای منطقه ای و نظامی نیز در دستور کار بوده است. با توجه به ناآرامی های اجتماعی گسترده در بحرین گفته می شود که پادشاه بحرین به دنبال کمک گرفتن نظامی از دولت و ارتش پاکستان است. پاکستانی‌ها با صدهزار نفر جمعیت پس از هندی‌ها بیشترین جمعیت اتباع خارجی در بحرین را تشکیل می‌دهند و سیاست پادشاه بحرین تاکنون این بوده است که با افزایش پاکستانی ها در بحرین موازنه جمعیت را علیه شیعیان این کشور به هم بزند.

با وجودی که دولت نواز شریف تلاش می کند با فراهم کردن زمینه برای سرمایه گذاری برخی کشورهای عربی مانند عربستان، بحرین و امارات رشد اقتصادی خود را فراهم کند در عوض، بحرین و عربستان نیز متقابلا خواهان استفاده از قابلیت های نظامی این کشور و حتی درگیر شدن در برخی پرونده های منطقه ای مانند سوریه هستند. البته این مسأله در پاکستان مخالفان جدی دارد. بطوری که مردم پاکستان در شهرهای اسلام آباد (پایتخت) و کراچی مرکز ایالت سند در جنوب این کشور در اعتراض به سفر شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین به پاکستان تظاهرات کردند.

بسیاری از فعالان سیاسی و مذهبی پاکستان نیز معتقدند که همان تبعاتی را که امروز پاکستان به خاطر دریافت کمک های بلاعوض از آمریکا متحمل می شود در سرنوشت کمک های بلاعوض برخی کشورهای عربی از جمله عربستان نیز به این کشور نهفته است. در هر صورت علائم متعددی نشان می دهد که سیاست خارجه دولت نواز شریف به سمت آل خلیفه و آل سعود شتاب گرفته است که این مسأله به زودی آثار منطقه ای خود را نشان خواهد داد.

منبع:جهان

برچسب ها:
آخرین اخبار