امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70855
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 123
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کامیاران، شهرستان کامیاران با ارتفاع 1440 متر از سطح دریا  در جنوب استان کردستان و در فاصله ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از کامیاران، شهرستان کامیاران با ارتفاع 1440 متر از سطح دریا  در جنوب استان کردستان و در فاصله 70 کیلومتری جنوب سنندج و مابین مرکز دو استان کرمانشاه و کردستان واقع است.

قسمت اعظم کوه بزرگ شاهو با ارتفاع 3 هزار و 390 متر به عنوان مرتفع‌ترین نقطه استان و همچنین رودخانه خروشان سیروان در این شهرستان واقع شده است.

کامیاران به عنوان کلید ورودی ارتباطی و اصلی استان‌های جنوبی به منطقه غرب و شمال شرقی از اهمیت بالایی برخوردار است.

کامیاران دارای تفرجگاه‌های قابل توجه‌ای بوده که مهم‌ترین آنها شامل، رشته کوه شیرین‌سوار، باغ شیخ عمر در پالنگان، درة باشکوه تنگی‌ور، منطقة دیدنی شیلات پالنگان، نقاط زیبای حوالی روستای نیر و تنگی‌سر، روستاهای نشور تا دامنه کوه عوالان رودخانة کاوه‌ رود و دریاچة سد عظیم گاوشان و غیره است.

این شهر به علت اعتقادات بالای مردمش دارای تکایای مشهوری از جمله، تکایای شیخ راغب حسامی، شیخ اسماعیل حسینی و تکیه خلیفه حسین را دارد که از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

کامیاران به علت وجود باغ‌های فراوان در روستاهای اطراف در زمینه تولید محصولات باغی همچون گردو، زردآلو، انار و بادام که جزو میوه‌های صادراتی به داخل و خارج هستند از جایگاه خوبی برخوردار است، بخش اعظم توت‌فرنگی به عنوان میوة فصل استان در باغات این شهرستان تولید می‌شود و بعد از برداشت به سایر مناطق داخلی و خارجی استان صادر می‌شود.

کامیاران به علت وجود مراتع مناسب در این شهرستان و اهمیت دامداری آن به عنوان مهم‌ترین تولید کننده خامه قالی در استان  شناخته شده است به طوریکه بیشتر استان‌های تولید کننده فرش دستباف برای تهیه خامة طبیعی فرش به مراکز تولید و فروش خامة طبیعی در این شهرستان مراجعه می‌‌کنند.

کامیاران دارای جاذبه‌های گردشگری مشهور و زیبایی همچون روستای شگفت انگیز پالنگان، کتیبه باستانی و نقش برجسته تنگی‌ور، زیارتگاه حضرت عکاشه، زیستگاه بکر شاهو، دریاچه سدگاوشان و رودخانه خروشان سیروان وجاذبه‌های بسیار دیگری است.

پالنگان یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای دهستان ژاورود و از توابع کامیاران است که در 47 کیلومتری شمال غرب این شهرستان واقع است. این  روستا در دامنه کوه و در دو طرف دره منتهی به رودخانه تنگیور که به رودخانه سیروان منتهی می‌شود  با زیبایی خاصی به دو قسمت تقسیم شده است.
معماری زیبا و بافت پله‌کانی، وجود بالغ بر 25 چشمه جوشان که اکثر آنها چهار فصل هستند، مجاورت با کوه‌های سر به فلک کشیده، وجود قلعه‌های تاریخی که مراکز مهم حکومت پادشاهان در طول تارخ بوده از دیگر جاذبه‌های این روستا است.

کتیبه و نقش برجستة تنگی‌ور

کتیبه و نقش برجستة تنگی‌ور یا سنگ نوشته اورامان در 45 کیلومتری شمال غرب کامیاران واقع است در این کتیبه که بر روی صخره‌ای مرتفع بر فراز کوه زینانه با 50 سطر خط میخی به زبان آشوری باستان، همراه با نیم تنه مردی در لباس پادشاهی با طول 150 سانتی متر و عرض 35 سانتی متر در دل صخره حجاری  شده است.

این کتیبه متعلق به ساراگن دوم پادشاه آشور است که احتمال داده شده که نیم تنه حجاری شده مربوط به  شخص ساراگون دوم باشد که طبق نظر تاریخ نگاران برجسته ایران قدمت این کتیبه و نقش برجسته به اواخر هزاره دوم و اوایل هزاره اول قبل از میلاد باز می‌گردد.

علاوه بر اهمیت این کتیبه از لحاظ تاریخی، منطقة استقرار آن از لحاظ طبیعت‌گردی بسیار مهم است، زیرا وجود آبشارهای طبیعی و فراوان درة تنگی‌ور و مجاورت آن با روستای پالنگان و زیارتگاه حضرت عکاشه بر اهمیت و زیبایی آن افزوده است.

زیارتگاه حضرت عکاشه

زیارتگاه حضرت عکاشه در 45 کیلومتری شهرستان کامیاران در روستای کاشتر واقع ده است، این جاذبه مذهبی و گردشگری  آرامگاه یکی از اصحاب پیامبر اسلام(ص) به نام معی‌الدین روحانی معروف به حضرت عکاشه ابن حسین اسدی است، وی اهل مدینه، حافظ کل قرآن و از انصار حضرت رسول خدا بوده است که مفتخر به بوسیدن مهر نبوت رسول خدا شده و با سینه سرشار از ایمان به فیض شهادت در راه خدا دست یافته است.
زیستگاه شاهو

زیستگاه شاهو یا کوهستان رفیع و عظیم شاهو با ارتفاع 3 هزار و 390  متر بلندترین نقطه استان کردستان است که روستاهای بسیاری در دامنة آن قرار گرفته‌اند. هرساله تعداد زیادی کوهنورد از داخل و خارج استان به این کوه زیبا صعود می‌کنند. ارتفاع، گستردگی و میزان بارندگی  بیش از 800 میلی‌متری در سال در ان موجب شده در این منطقه تا کنون بالغ بر  117 گونه پرنده، 23 گونه پستاندار، 17 گونه خزنده و 242 گونه گیاهی شناسایی شود.

دریاچه سد گاوشان از دیگر جاذبه‌های گردشگری کامیاران است که در 45 کیلومتری شهر کامیاران در نزدیکی روستای گاوشان قرار دارد دره و کوه‌های اطراف این دریاچه زیبا موجب شده سالانه گردشگران  داخلی و خارجی زیادی را به سمت خود دعوت کند.

بنچاق اورامان

بنچاق اورامان «هورامان» در غاری در دره تنگیوراز  توابع کامیاران  پیدا شده و شامل سه سند معامله مربوط به فروش تاکستان  است که دو سند آن به خط و زبان یونانی با تاریخ سلوکی است و سند سوم به خط و زبان پارتی با تاریخ اشکانی است که بر روی پوست آهو نوشته شده‌اند. این بنچاق به سال 120 قبل از میلاد مسیح تعلق دارد و در سال 1305 کشف شده است. لازم به ذکر است در حال حاضر این بنچاق در موزه برلین نگهداری می‌شود و 20 نسخه دیگر این قرارداد به خط یونانی است.
تپه تیانه

این تپه در 26 کیلومتری غرب کامیاران واقع شده و به دلیل کشف سفال‌های منقوش پیش از تاریخ در آن  بسیار حائز اهمیت است، در گمانه‌زنی این تپه،6  طبقه استقرار یافته تخمین زده شده که در هر طبقه آن آثاری از یک دوره تاریخی یافت شده است که قدیمی‌ترین این آثار مربوط به طبقه ششم که تاریخ آن به هزار ه چهارم و اواخر پنجم پیش از میلاد مسیح  یعنی بالغ بر 7 هزار سال پیش برمی‌گردد.

تپه توبره ریزه

این تپه در یک کیلومتری جنوب شهر کامیاران واقع شده است که آثار کشف شده در آن  با قدمتی بیش از 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح  قدیمی‌ترین آثار تاریخی در استان  محسوب می‌شود که معرف عصر مس در منطقه کردستان است، آثار این تپه  با آثار "تپه حصار دامغان" قابل مقایسه بوده و دارای پنج دوره استقرار از هزاره سوم پیش از میلاد تا قرن 7 و 8 (ه.ق) تشخیص داده شده است.
چشمه گواز

در 50 کیلومتری شمال غربی کامیاران در استخر کوچکی در دامنه کوه واقع شده است، که از آن برای نوشیدن و درمان بیماری‌های تنفسی، رماتیسمی و بیماری‌های جلدی استفاده می‌شود. طعم گوگردی و رنگ شیری این آب نشان از وجود مواد آهنی و گوگردی در آن دارد.

زیارتگاه شیخ عباس کومائین واقع در روستای کومائین در 45 کیلومتری شمال شرقی کامیاران، ارتفاعات آوالان واقع در روستای نشور با صعود سالانه گروه‌های کوهنوردی، زیارتگاه و آب شفابخش مشهور به بایس‌پرنه در کیلومتر 3 جاده کامیاران به سنندج از دیگر جاذبه‌های گردشگری در شهرستان کامیاران است.
--------------------------
گزارش از: آوات یوسفی
--------------------------
انتهای پیام/79018/ل40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها