امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70858
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 173
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، روستای پالنگان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان کردستان در شهرستان کامیاران ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، روستای پالنگان یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استان کردستان در شهرستان کامیاران است روستایی به قدمت تاریخ یک قوم.
روستایی که قدمت آن به زمان شاهان سامانی و صفویه، خاندان کلهر و اردلان‌ها باز می‌گردد روزهایی که هر چند امروز به تاریخ گذشتگانمان پیوسته اما آثار آن هرچند کم رنگ در میان تار پود طبیعت زیبا و بکر این منطقه جلوه‌نمایی می‌کند.

پلنگان روستایی زیبا با خانه‌های پلکانی، روستایی که هرچند مانند شمال نامدار نیست اما سادگی و صمیمیت مردمان بی‌پیرایه‌ و مهربانش هر گردشگری را به سمت خود جذب می‌کند.

روستایی در دهستان ژاوه‌رود در غرب کامیاران در دره تنگی‌ور، روستایی که به گواه اهل فن قدمتی به درازی قبل از دین اسلام دارد.

پالنگان یکی از هفت روستای گردشگری استان کردستان است که چشمه‌ها و آبشارهای زیبا و دیدنیش به تنهایی، بهانه‌ای برای سفر به این دیار ناشناخته و بکر را لازم می‌سازد.
اینجا نه ماسوله و زنوزق است و نه گایکان اینجا پالنگان است، یکی از زیباترین روستاهای ایران زمین با سبک معماری ویژه پلکانی بام هر خانه حیاط خانه دیگر است.

رودخانه خروشان تنگی‌ور که بخش اعظم آب خود را از چشمه‌ها که در فاصله 700 تا 800 متری جنوب شرقی آبادی قرار دارند تأمین می‌کند از میان آبادی می‌گذرد آن را به دو قسمت تقسیم کرده است. آب گوارا و خوش طعم این رودخانه بعد از گذر از آبادی در حدود 120 متری غرب پالنگان به رودخانه پرآب سیروان می‌پیوندد.

به واسطه خصوصیات آب رودخانه تنگی‌ور و این چشمه‌ها، بزرگ‌ترین مجتمع‌های پرورش ماهی در کنار این روستا ساخته شده است که بیشتر گردشگران را به سمت خود جذب می‌کند.

قلعه پالنگان یکی از آثار تاریخی و دیدنی این روستای تاریخی است که در فاصله 800 متری جنوب شرقی دره تنگی‌ور و در محل چشمه‌های پرآب قرار گرفته و هنوز آثار و بقایای اتاق‌ها و پل‌های قدیمی آن پابرجاست.

آثار و یادمان‌های برجای مانده از این قلعه شامل یک لنگه دروازه از یک تخته سنگ بزرگ و پل‌های ساخته شده بر روی رودخانه است.

این قلعه مدت‌ها محل سکونت امرای کلهر بوده و بعدها نیز خاندان مشهور اردلان آن را جزو قلمرو و متصرفات خود قرار داده‌اند.

بر اساس شواهد این قلعه از زمان خسروخان اردلان در 594 هجری شمسی به تصرف خاندان اردلان درآمده و در سال 1066 هجری شمسی پس از حدود 472 سال میهمان‌داری حکام اردلان ویران می‌شود.

محقق و پژوهشگر هورام در مورد پیشینه این روستا می‌گوید: پالنگان کهن، در اصل شهری است که مکان و اقامت حاکمان متعدد بوده است.

علی صالحی در خصوص معنی لغوی پالنگان اظهار کرد: کلمه پالنگان در لغت نامه‌های معتبر کردی و هورامی بر گرفته از لغت پالو به معنی شهر، پایتتخت، قلعه، دژو یا مکانی که دارای چشمه‌های جوشان است.

وی با اشاره به اینکه پالنگان در اصل قلعه و دژی محکمی است، افزود: پالنگان قدیم در دوره‌های پیشین شهر بزرگی بوده که محل حکمرانی حاکمان متعدد در طول تاریخ بوده است.

این محقق بیان کرد: پالنگان قدیم چون محل اقامت امیران و شهریاران در قدیم بوده، آثاری از وجود بازارچه، کتابخانه،مسجد و پل تا کنون در آن یافت شده است.

صالحی مطرح کرد: پالنگان شامل دو بخش پالنگان ‌کهن که قدمتش به هزاره قبل از میلاد مسیح می‌رسد و پالنگان نو که قدمت آن به زمان حکومت صفویه باز می‌گردد است.

وی افزود: پالنگان جدید که امروزه مردم  بومی در آن سکونت دارند از زمان ساخت و اختراع سلاح گرم شکل گرفته است.
 صالحی اضافه کرد: قلعه قدیمی پالنگان دارای دروازه ورودی بوده که در حال حاضر از آن سنگی به ارتفاع چند متر باقی مانده است که این سنگ مدرکی بر وجود دروازه در این قلعه است.

وی مکان سنگ دروازه ورودی شهر پالنگان قدیم را، در 200 تا 300 متر بالاتر از پالنگان جدیدی عنوان کرد و بیان داشت: با وجود حفاری‌های غیرمجازی  و سرقت آثاری که در قدیم در این مکان صورت گرفته احتمال می‌رود که قدمت پالنگان به خیلی قبل‌تر از قدمت ثبت شده آن باشد.

این محقق و پژوهشگر در خصوص فرمانروایانی که در این مکان حکومت کرده‌اند نیز اظهار کرد: در زمان صفویه پالنگان زیر حکومت اردلان‌ها بوده که با تغییر فرمانروایی‌ها حکومت‌های خضر، کلول، مامون بیگ و غیره در آن حکومت کرده‌اند.

وی تصریح کرد: از حکومت‌های غیر از اردلان که در این مکان حکومت کرده‌اند می‌توان به غیب‌الله بیگ، امیر اسکندر، درویش بیگ، الله‌وردی خان و صفوی‌خان و تعداد دیگراز حاکمان  اشاره کرد.

محمد احمدی مسافری از دیار اصفهان نیز در مورد روستای پالنگان می‌گوید: این منطقه بسیار بکر و دست نخورده است. 

وی افزود: از مناطق زیادی در کشور بازدید کرده‌ام اما یکی از زیباترین این مناطق همین روستای پالنگان است.

احمدی بیان داشت: سبک قدیمی خانه‌ها و پلکانی بودن معماری آنها در کنار دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه جلوه‌های زیبایی است که من و خانواده‌ام را برای آمدن به این منطقه در سال‌های آینده تشویق کرده است.

وی خاطرنشان کرد: مجتمع پرورش ماهیان سردآبی نیز از دیگر جاذبه‌های این منطقه گردشگری است که در کنار زیبایی‌های طبیعی و دست‌ساز انسان مسافران و گردشگران را از نعمت خوردن یک ماهی کبابی لذیذ و خوشمزه بهره‌مند می‌کند.
سارا حسینی نیز یکی دیگر از هموطنان ایران عزیزمان از خرم‌آباد است؛ وی جمع شدن این همه زیبایی را در یک نقطه شاهکار بی‌نظیری از خالق هستی می‌داند و می‌گوید: مهمان‌نوازی و صمیمیت مردم ساده و بی‌آ‌لایش روستا نیز بسیار ارزشمند و قابل احترام است.

وی با بیان اینکه طبیعت کوهستانی و زیبای کردستان من و خانواده‌ام را هر ساله در فصول مختلف به این سمت می‌کشاند، افزود: مسافت طولانی راه را با گردش در مناطق بکر و زیبای این منطقه به ویژه در فصل اردیبهشت با جان دل می‌خریم.

وی ایجاد بسترهای لازم به ویژه توجه به بحث جاده‌ها را برای جذب گردشگران بیشتر به سمت این استان ضروری دانست و گفت: این استان واقعاً ظرفیت برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری را دارد و توجه بیش از پیش مسئولان به ایجاد زیرساخت‌های لازم در آن امری ضروری است.
انیس الیاسی از استان تهران را دوربین به دست در حالی که مشغول شکار لحظه‌های زیبا برای عکاسی است می‌بینم، وی نیز در مورد این روستای زیبا می‌گوید: اینجا ماسوله‌ای زیبا و دست نخورده است که دل و چشم هر بیننده را مهمان زیباترین جلوه‌های هستی می‌کند.

وی افزود: سفرهای زیادی به استان کردستان داشته‌ام، اما این نخستین بار است که از روستای پالنگان دیدن می‌کنم.

وی با بیان اینکه جای‌جای کردستان سرشار از جاذبه‌های بسیار زیبای طبیعی و تاریخی است، تصریح کرد: گشت و گذار در مناطق زیبا و بکر این منطقه همیشه برایم پر از لذت بوده است.

و حرف آخر...

بدون شک جای‌جای ایران اسلامی سرشار از جاذبه‌های بکر و دیدنی است که تنها با سفر و دیدن آن از نزدیک می‌توان به خوبی آن را درک کرد خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس نیز به منظور معرفی این جاذبه‌های زیبا و با هدف توسعه گردشگری در مناطق مختلف اقدام به معرفی آنها در قالب این گزارشات کرده است.
-----------------------------------
گزارش و عکس از: شیرین مرادی
-----------------------------------
انتهای پیام/79002/ل30
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها