امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۲۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70881
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 50
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در لاهور، هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، مردم کشورهای آسیای جنوبی و شبه‌قاره از جمله ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در لاهور، هر ساله با فرا رسیدن فصل بهار، مردم کشورهای آسیای جنوبی و شبه‌قاره از جمله هند و پاکستان مراسمی با عنوان روز بسنت برگزار می‌کنند و این روز را با هوا کردن بادبادک‌های رنگارنگ جشن می‌گیرند.

بسنت در زبان «سانسکریت» به معنای بهار است و مردم این روز را با پوشیدن لباس نو، بادبادک بازی و نواختن موسیقی جشن می‌گیرند.

بدین‌ صورت‌ کلمه‌ بسنت‌ و کلمه‌ بهار هر 2 از یک ریشه که به آن زبان «هندو ایرانی» می‌گویند مشتق شده‌اند.

در پاکستان فرهنگ برپایی جشن بسنت از قدیم یعنی زمانی که این کشور از هند جدا نشده بود رواج داشت و این جشن در شهر «لاهور» مرکز ایالت «پنجاب» با شکوه خاصی برگزار می‌شود.

بادبادک‌بازی جشن بسنت در شهر لاهور شهرت فراوانی دارد.

لاهور در حال حاضر با جمعیتی بالغ بر ٨ میلیون نفر به عنوان بزرگ‌ترین برگزارکننده جشن بسنت در جهان معروف شده است.

برنامه بسنت از غروب آغاز می‌شود و همه مردم از کوچک و بزرگ، پیر و جوان و زن و مرد بر روی پشت بام‌ها رفته و بادبادک هوا می‌کنند.

این در حالی است که مردم سراسر پاکستان برای برگزاری جشن بسنت و تماشای مهارت بادبادک باز‌های این شهر به لاهور سفر می‌کنند.

برخی افراد این شهر مهارت خاصی در ساخت بادبادک و نخ مخصوص آن دارند و در ایام جشن بسنت بادبادک‌های خود را به قیمت خوبی می‌فروشند.

تاریخ شکل گیری این روز و مراسم آن دقیقاً معلوم نیست، اما با توجه به سوابق تاریخی و مراسم مشترک روز بسنت بین هندوان هند تا بودائیان چین و ژاپن، قدمت این جشن را حدود 300 سال قبل از میلاد می‌دانند.

تصاویر این جشن را می‌توانید در بخش ذیل ملاحظه فرمایید.
 


انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها