امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70901
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه، منابع آگاه در شورای همکاری خلیج فارس تاکید کردند که کشورهای عضو این شورا در ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در منامه، منابع آگاه در شورای همکاری خلیج فارس تاکید کردند که کشورهای عضو این شورا در حال بررسی طرحی هستند که به این شورا اجازه می‌دهد، نظامیان مصری و اردنی و مغربی را به خدمت بگیرد و آنها را به نیروهای سپر جزیره ملحق کند.

مشارکت نیروهای مصری در رزمایش نظامی معروف به «زاید 1» که در آن «عبد الفتاح السیسی»، وزیر دفاع مصر و شاهزاده «سلمان بن عبد العزیز»، ولی‌عهد عربستان حضور داشت، ایده توسعه و گسترش نیروهای سپر جزیره را مطرح کرد تا واحدهای نظامی مصری، اردنی و مغربی را نیز در برگیرد و آنها نیز در رزمایش‌های شورای همکاری خلیج فارس مشارکت داشته باشند که در آنها به شکلی ویژه بر استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات نظامی جنگ‌های الکترونیک و استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم‌های پیشرفته دفاع موشکی تاکید می‌شود.

در این بین گفته شده که قطر و عمان با ایده الحاق این نیروها به نیروهای سپر جزیره به دلایل مختلف مخالفت کرده‌اند. قطر بر این باور است، این اقدام تلاشی دیگر جهت اعمال فشار بیشتر بر این کشور است تا خط مشی سیاسی خود را تغییر دهد. اما عمان بر این باور است که به خدمت گرفتن نیروهایی خارج از نیروهای منطقه‌ای و کشورهای عضو، اعتراض برخی کشورهای منطقه از جمله ایران را به دنبال دارد، چراکه این اقدام به معنای باز کردن پای نیروهای نظامی دیگر کشورها به منطقه است.

اما این طرح با استقبال گسترده عربستان سعودی مواجه شده که نیروهای نظامی‌اش هم اکنون در بحرین در کنار نیروهای نظامی و امنیتی رژیم آل خلیفه به سرکوب مردم این کشور مشغول هستند.

منابع آگاه در شورای همکاری خلیج فارس تاکید می‌کنند، با وجود برخی مخالفت‌ها پس از مطرح شدن این ایده، شورای همکاری تماس‌هایی را با اردن و مغرب در این خصوص گرفته و اگر چه از حیث موافقت با این طرح پاسخی صریح از سوی «امان» و «رباط» داده نشده، اما حضور و مشارکت هیأت‌های مغربی و اردنی در نشست‌ها و کنفرانس‌های شورای همکاری از بازتاب‌های چنین تصمیمی است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها