امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۲۳:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70904
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار خبرگزارش فارس در اسلام‌آباد، باور مردم شبه‌قاره به اینکه واقعه غدیر خم و به امامت رسیدن حضرت علی (ع) مصادف با نوروز و نخستین روز سال ...

به گزارش خبرنگار خبرگزارش فارس در اسلام‌آباد، باور مردم شبه‌قاره به اینکه واقعه غدیر خم و به امامت رسیدن حضرت علی (ع) مصادف با نوروز و نخستین روز سال شمسی بوده، آغاز بهار را برای مردمان این سرزمین توأم با عطر معنویت کرده است.

ورود اسلام به شبه‌قاره که مهر تأیید بر بسیاری از آداب و رسوم رایج زد نه تنها به نوروز بی مهری نکرد بلکه آن را قابل قدر دانست چرا که هر جزئی از آئین نوروز نمادی از ستایش زیبایی و اخلاق انسانی و مهر و دوستی است. بر همین اساس رسم و آئین نوروز با حال و هوایی معنوی و روحانی عجین شد.

اعتقاد به انتصاب حضرت علی (ع) به مقام ولایت در نخستین روز بهار، موجب شده است رنگ معنویت بر این آئین نزد مسلمانان به ویژه شیعیان شبه‌قاره بنشیند.

در پاکستان اول فروردین به روز «تاجپوشی علی (ع)» موسوم است و گفته می‌شود که در دهه‌های پیش حتی پیروان اهل سنت نیز نقش به‌سزایی در گرامیداشت این آئین داشته‌اند که تشدید فعالیت‌های افراط‌گرایانه برخی گروه‌های مذهبی در این سرزمین اکنون گستره بزرگداشت آن را محدود به شیعیان کرده است.

شیعیان این منطقه معتقدند که لحظه تحویل سال با زمان بلند کردن دست حضرت علی (ع) توسط حضرت رسول اکرم (ص) در روز عید غدیر خم مقارن بوده و از این جهت متخصصان علم نجوم و تقویم‌نویسان همه ساله لحظه تحویل سال یا به امامت رسیدن حضرت علی (ع) را استخراج و اعلام می‌کنند.

پاکستانی‌ها معتقدند که این لحظه با برکت‌ترین زمان سال بوده و هر دعایی به درجه استجابت خواهد رسید.

بازار دعا نویسان و فال‌بین‌ها نیز در این روزها از رونق بیشتری برخوردار است.

پیروان این عقیده حتی شیوه‌ای خاص نیز برای اثبات مدعا و باور خود دارند.

زنان در این زمان یک ظرف بزرگ را از آب پر کرده و در درون یک اتاق پاکیزه می‌گذارند. 2 غنچه گل محمدی در داخل آب گذاشته و شروع به خواندن قرآن و دعای «یا مقلب‌القلوب و الابصار» می‌کنند.

باورمندان این رسم معتقدند که 2 غنچه گل محمدی پس از حرکت در یک لحظه به هم می‌رسند و آن لحظه زمان تحویل سال، آغاز فروردین و یا به امامت رسیدت حضرت علی (ع) است.

در برخی شهرهای شیعه‌نشین پاکستان همچون «پاراچنار»، «گلگیت و بلتستان»، بعضی از محله‌های شهر «کراچی» و «کویته» و برخی روستاهای ایالت‌های «سند» و «پنجاب» مراسم خصوصی جشن تاج گذاری برپا می‌شود و ذاکرین، شاعران و روحانیان فضائل و مناقب حضرت علی (ع) را بیان می‌کنند.

از جمله شعرهایی که در اینگونه مراسم خوانده می‌شود ابیات زیر از «خواجه نظام‌الدین اولیاء» است:

امامت را کسی باشد که شاه اولیاء باشد     و در زهد و عصمت و دانش مثال انبیاء باشد

امام حق کسی باشد که باشد همسر زهرا (س)      چنان رفعت که می‌بینی بجز حیدر که را باشد

امام حق کسی باشد که باشد جامع قرآن              نبی (ص) را حجت برهان به هنگام وغا باشد

وصیت کرد با امت محمد (ص) در غدیر خم               علی ابن ابی طالب خلافت را سزا باشد

امام آن چنان فاضل که می‌جوئی زمن بشنو             حسن ابن علی ما را به جای مرتضی باشد

حسین‌بن‌علی ما را به مذهب زینت و زیب است        که از روز اول ما را جنابش ملتجی باشد

شفیع جنت و دوزخ امیرالمومنین باشد                     اگر خواهی که در محشر شفیعت مصطفی باشد

معمولاً در پایان اینگونه مراسم‌ها، به‌طور مفصل از میهمانان با انواع شیرینی‌ها و شام پذیرایی می‌شود.

در پاکستان خانواده‌های شیعیان سعی می‌کنند مراسم عروسی فرزندان خود را در مناسبت‌های 17 ربیع‌الاول، 13 رجب و نوروز برپا کنند و یاد حضرت علی (ع) را موجب سعادت و خوشبختی این وصلت می‌دانند.
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها