امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۸:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70905
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 225
به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در آستانه نوروز در ازبکستان همه‌ساله کار داوطلبانه سراسری با ...

به‌ گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، در آستانه نوروز در ازبکستان همه‌ساله کار داوطلبانه سراسری با نام «هشر» صورت می‌گیرد که این بار نیز در آن صدها هزار نفر از ساکنان این کشور شرکت کردند.

بر اساس آمار موجود از یک هفته قبل از فرا رسیدن نوروز تا کنون در ازبکستان بیش از 15 میلیون انواع درخت میوه و تزئینی کاشته شده و مردم نسبت به‌پاکسازی و نظافت سراسری محیط زیست خود و همچنین موسسات، کارخانجات، مدارس و دانشگاه‌ها اقدام کردند.

«ازبک‌ها»، هشر را یکی از سنت‌های دیرین و ارزشمند خود می‌دانند که برخواسته از عشق به‌وطن و تلاش و علاقه‌مندی برای آباد و سرسبز نگاه داشتن طبیعت کشور خود می‌باشد.

معمولاً از طریق راه‌اندازی هشر امور اجتماعی مناطق روستایی نظیر بازسازی ساختمان‌های مورد استفاده عموم، مساجد و امثال این‌ها پیگیری شده و همچنین از این طریق به‌خانواده‌های نیازمند به‌کمک در امر ساخت و ساز منزل نیز همکاری صورت می‌گیرد. 

خانم «معرفت رحیم‌اوا» یکی از ساکنان شهر «تاشکند» به‌ خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در «دوشنبه» گفت که آمادگی برای استقبال شایسته نوروز قبل از همه نیاز به‌ ایجاد صفای باطنی و ظاهری دارد که نیکوکاری و کمک به‌نیازمندان و همچنین پاک‌سازی محیط زیست و کار و فعالیت از مهمترین شاخص‌های آن به‌شمار می‌رود.

وی آماده‌سازی سفره نوروزی در بین مردم ازبکستان را از سنت‌های پایدار این سرزمین دانست و افزود: زنان برای سفره‌های عیدانه خود حتماً «سمنو» درست می‌کنند که این سنت نه‌تنها در روستاها بلکه در شهرهای بزرگ کشور مانند تاشکند نیز پابرجاست.

در ادامه تصاویری از کار داوطلبانه ازبک‌ها را ببینید: 
انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها