امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70916
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 148
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، شهر استراتژیک «یبرود» به دست ارتش سوریه آزاد شد و شمار زیادی از عناصر مسلح ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در بیروت، شهر استراتژیک «یبرود» به دست ارتش سوریه آزاد شد و شمار زیادی از عناصر مسلح به اراضی لبنان فرار کرده و به شهرک «عرسال» رسیدند تا همه نگاه‌ها متوجه این منطقه شود و این سوال در اذهان تداعی شود که نبردهای بزرگ این منطقه چه وقت برافروخته خواهد شد و بهای نظامی و سیاسی آن چه خواهد بود؟

در واقع پس از آنکه نیروهای مسلح و ارتش سوریه موفق شدند، مواضع خود در یبرود را مستحکم کنند، به حضور عناصر مسلح در منطقه القلمون پایان دادند که شمال و غرب دمشق را در برمی‌گیرد و به این طریق امنیت را در مسیرهای بین دمشق و شمال غربی ریف دمشق تا حمص و از آنجا تا سواحل سوریه تامین کردند.

در این زمان بود که تحلیل‌ها درباره بازتاب‌های این نبرد بر حقایق جاری در سوریه چه در بعد سیاسی و چه در بعد نظامی به ویژه انعکاس آن بر سرنوشت و آینده نظام سوریه آغاز شد.

اما این تحلیلات به این حد متوقف نشد، بلکه در طرف مقابل و در عرصه لبنانی نیز تحلیلگران و سیاستمداران بسیاری به بررسی بازتاب‌های این نبرد بر عرصه داخلی لبنان از منطقه مرزی «بقاع» تا «بیروت»، پایتخت لبنان پرداختند.

همان‌گونه که رسانه‌های خبری اعلام کردند، سقوط مهمترین پایگاه و دژ گروه‌های مسلح در منطقه القلمون به فرار صدها و حتی هزاران تروریست از این منطقه و ورود آنها به منطقه لبنانی «عرسال» منتهی شد و با ادامه پیشروی‌های ارتش سوریه به سمت «رنکوس» و «فلیطه» و «المشرفه» که شهرک‌های مابین مناطق مرزی لبنان و یبرود را تشکیل می‌دهند، انتظار می‌رود، روند فرار عناصر مسلح به خاک لبنان افزایش یابد و اگر از رقم هزاران تروریست فراری وارد شده به خاک لبنان سخن به میان آید، رقم گزافه نیست.

اما آنچه در ورود این تروریست‌ها و عناصر مسلح بسیار مهم نشان می‌دهد، تمرکز و تجمع آنها در منطقه «عرسال» است که از 2 سال خط بحران و درگیری از یک‌ سو با سوریه به دلیل نزدیکی به مرزهای سوریه و ارتش و نیروهای امنیتی لبنان از سوی دیگر به دلیل نبود نظارت و کنترل دقیق امنیتی و نظامی در این منطقه کوهستانی است.

در این بین آنچه نگاه‌ها را بیش از پیش به «عرسال» متمرکز می‌کند، آن است که این شهرک «سنی نشین» در میان دو شهر شیعه نشین «بعلبک» در جنوب و «الهرمل» در شمال قرار گرفته که حامی نظام سوریه به شمار می‌آید و این موجب شده تا کارشناسان از احتمال بروز درگیری و تشدید آن بین این شیعیان و اهل سنت این مناطق خبر دهند، به ویژه آنکه اغلب عناصر مسلح فراری از یبرود و دیگر مناطق القلمون در سوریه عناصر تکفیری وهابی تندرو هستند که شیعیان را اولین دشمن خود می‌دانند.

به همین دلیل است که هم اکنون به بمب ساعتی در حال انفجاری در لبنان تبدیل شده است، به ویژه آنکه در این راستا نمی‌توان شرایط تاثیرگذار منطقه‌ای و بین المللی بر عرصه سیاسی لبنان را نادیده گرفت و اینکه منافع برخی طرف‌های منطقه‌ای عرسال را به کانون تروریسم در لبنان تبدیل کند.

اوضاع لبنان تنها نگرانی دولت این کشور یا طرف‌های منطقه‌ای را موجب نشده، بلکه در عرصه بین المللی نگرانی‌هایی برای غرب از آمریکا تا اروپا نیز ایجاد کرده است که مهمترین این دلایل نه تنها بیم از تهدیدات گروه‌های تکفیری بر نیروهای چند ملیتی فعال در لبنان است، بلکه تشدید اوضاع در عرسال و به تبع آن در لبنان نشان از سرایت و گسترش خطر تروریسم تکفیری از سوریه به کشورهای دیگر منطقه دارد و نفوذ آن به کشورهای اروپایی را امری دور از انتظار نشان نمی‌دهد.

در سطح منطقه‌ای به نظر می‌رسد که منافع طرف‌های منطقه‌ای حتی عربستان سعودی در این اقتضا می‌کند، به هر طریق ممکن بر این کانون بحران غلبه کرد و مانع نفوذ تروریست‌های متمرکز در این منطقه به مناطق و دیگر کشورها شد،‌ چون خطر این تروریست‌ها به ویژه پس از اعلام عربستان سعودی مبنی بر بازداشت و محاکمه سعودی‌هایی که برای جنگ به سوریه می‌روند و بحرانی که میان قطر و عربستان سعودی ایجاد شد، حکومت سعودی را بیش از هر کشور دیگری در منطقه تهدید می‌کند.

این در حالی است که در عرصه داخلی لبنان نیز مشاهده می‌شود که تمام جریان‌ها و گروه‌ها از هر جناح و گرایشی خواهان غلبه بر این کانون بحران هستند و اجازه ندهند که عناصر تکفیری بیرون رانده شده از مناطق دیگر امنیت و ثبات لبنان را تهدید کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار