امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۰۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 70958
تاریخ انتشار: ۴ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۱۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، نبیل فهمی در کنفرانس مطبوعاتی خود در کویت تاکید کرد: پیش بینی نمی ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، نبیل فهمی در کنفرانس مطبوعاتی خود در کویت تاکید کرد: پیش بینی نمی کنم که از اجلاس سران عرب در کویت خارج شویم و طرف ها متقاعد باشند که مسائل حل و فصل شده است زیرا جراحت عمیق است.

وی افزود: حتی اگر به چارچوبی دست یابیم که بعید می دانم... ما همگی نیاز به دوره ای زمانی خواهیم داشت تا این چارچوب را به صورت یک تعهد واقعی به مواضع و گام های اجرایی عملی کنیم به گونه ای که بیانگر تغییراتی در سیاست ها باشد.

نبیل فهمی گفت: وضعیت جهان عرب زمانی را برای گذر از اختلافات بویژه بین قطر و عربستان ایجاب می کند.

وی همچنین گفت که قطر از گروه اخوان المسلمین مصر حمایت می کند.

وزیر خارجه مصر گفت که با همتای قطری خود در طول دو روز حضورش در نشست وزیران خارجه عرب در کویت ملاقاتی نداشته است.

ارتش مصر چند ماه پیش محمد مرسی رئیس جمهور این کشور را که وابسته به گروه اخوان المسلمین بود، عزل کرد و دولت جدیدی را روی کار آورد. دولت جدید مصر سپس گروه اخوان را در فهرست تروریسم قرار داد.

دراین میان، دولت قطر از گروه اخوان المسلمین حمایت می کند و همین امر باعث شد تا مصر برای بیان اعتراض، سفیر خود را از قطر فرابخواند. دولت جدید مصر همتای قطری خود را به دخالت در امور داخلی خود از طریق تداوم حمایت از اخوان متهم کرده است.

وزیر خارجه مصر در ادامه کنفرانس مطبوعاتی خود ابراز امیدواری کرد که اجلاس سران عرب شاهد آغاز حل و فصل واقعی اختلافات و مسائل جهان عرب باشد زیرا آشتی های گذرا بی فایده است.

تنش در روابط قطر با عربستان و امارات و بحرین از زمان فراخوانی سفرای این سه کشور از دوحه شدت گرفت. امارات، عربستان و بحرین دولت قطر را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده‌اند که با واکنش شدید قطری‌ها مواجه شده است. اختلاف اساسی بین دوطرف بر سر حمایت از گروه اخوان المسلمین مصر و سیاست‌های یکجانبه قطر خارج از چارچوب شورای همکاری خلیج فارس است. عربستان و بحرین و امارات از حمایت قطر از گروه اخوان المسلمین ناراضی هستند و میانجیگری بین آنها برای حل این مسئله نیز تاکنون راه به جایی نبرده است.

در پی تنش در روابط بین عربستان و قطر، جنگ رسانه‌ای نیز بین دو کشور بالا گرفته است و هر یک از آنها دیگری را به فتنه انگیزی و تبلیغات نادرست متهم می‌کند.

عربستان و امارات و بحرین همچنین بدنبال وضع یک سری مجازاتها علیه قطر برای تغییر دادن سیاست های این کشور هستند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها