امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۴:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71035
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۱
تعداد بازدید: 74
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - صبا صداقت: با نگاهی سطحی به شهر قم شاید نتوان حدس زد که این استان قدمت هفت هزار ساله دارد و مناطق ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس - صبا صداقت: با نگاهی سطحی به شهر قم شاید نتوان حدس زد که این استان قدمت هفت هزار ساله دارد و مناطق تاریخی گوناگونی در دل آن نهفته است.

استان قم از نظر تاریخی ریشه‌ای عمیق دارد و از مکان‌های قدیمی و بسیار زیبایی برخوردار است که جذابیت‌های آن هر گردشگری را وادار می‌کند تا برای واکاوی و آشنایی هر چه بیشتر به این مناطق سفر کند.

کاوش‌ها و بررسی‌های باستان‌شناختی که در سه دهه اخیر در مناطق مختلف استان قم انجام شد به وضوح نشان داد که منطقه قم، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و قرارگیری در مسیر شاهراه‌های اصلی ارتباطات فرهنگی، بازرگانی شرق باستان، از ادوار پیش از تاریخ تا کنون حلقه ارتباط و تعامل بین مراکز و حوزه‌های مختلف فرهنگی ایران به شمار می‌آمده است.

در حال حاضر نیز قم از نظر فرهنگی در جایگاه خاصی قرار دارد و فعالیت‌های بسیاری در این زمینه انجام می‌شود و این استان توانسته از لحاظ فرهنگی افتخارات بسیاری کسب کند.

تورها و اردوهای یک روزه زیادی توسط برخی از نهادها و دستگاه‌های مختلف در قالب معرفی مکان‌های تاریخی و جاذبه‌های گردشگری انجام گرفته که تاثیر خوبی در آشنایی مردم با مناطق ناشناخته داشته است.

امری که ضروری و مهم به نظر می‌رسد گسترش و آشنایی هر چه بیشتر مردم با این اماکن است زیرا که طبق آمار بیش از 60 درصد مردم قم هم از اماکن تاریخی این استان بی اطلاع هستند.

یکی از این اماکن تاریخی تپه قلی درویش است که در این تپه لایه‌های هزاره پنجم و سوم پیش از میلاد شناسایی شده است اما اثری از زندگی هزاره چهارم در آن وجود ندارد. در استقرار در تپه قلی درویش یک وقفه تاریخی طولانی وجود دارد که باستان شناسان از دلیل آن بی خبرند.

قلی درویش در هزاره چهارم پیش از میلاد حدود 1000 سال خالی از سکونت بوده است، حدس زده می‌شود اقوام ساکن در آن به جای دیگری مهاجرت کرده باشند. کشف استقرار گاهی از دوره هزاره چهارم پیش از میلاد در بافت تاریخی قم این احتمال را قوی کرده است که ساکنان قلی درویش در این دوره تاریخی به شهر فعلی قم آمده و دوباره پس از 1000 سال به قلی درویش باز گشته‌اند.

معماری مسکونی جوامع ساکن در قلی درویش، فضای نیایشگاهی، کوره‌های ذوب فلز و آثار منقول و سفالی از جمله آثار به دست آمده از این منطقه است. در تپه قلی درویش ساختار شهری دوره عصر آهن نیز کشف شده است.

مجموعه مدارک به دست آمده از قلی درویش از جمله ساختارهای معماری، مهرهای استوانه‌ای، پلمپ‌های در خمره، توکن‌ها و قطعه سفال مهرزده، شواهد بسیار ارزشمندی از پیچیدگی‌هایی فرهنگی را ارائه داده است.

این تپه به عنوان یکی از اماکن تاریخی و سند هویت ایران زمین در قم وجود دارد و سالانه پذیرای هزاران نفر از گردشگران و دوستداران مباحث تاریخی است.

انتهای پیام/2258/ل30/ظ1004
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها