امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71074
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 86
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه خبری «تنگری‌نیوز.کز» افزود: وزارت امور خارجه قرقیزستان ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، پایگاه خبری «تنگری‌نیوز.کز» افزود: وزارت امور خارجه قرقیزستان با صدور بیانیه‌ای همه‌پرسی در کریمه را بازتاب رأی اکثر ساکنان این منطقه‌ دانست و نتیجه این رأی‌گیری را اجرایی اعلام کرد.

به گفته این منبع، وزارت امور خارجه قرقیزستان همزمان بر این نکته تاکید کرده که اعمال بد و فساد گسترده مقامات سابق اوکراین منجر به بحران کنونی و مرگ ده‌ها تن از مردم بی‌گناه این کشور شده که باعث نگرانی است.

همچنین این پایگاه خبری با اشاره به بیانیه وزارت امور خارجه قرقیزستان تاکید کرده که در حال حاضر مسئولیت بسیار سنگینی به عهده سیاستمداران این کشور است و بایستی هرگونه ابتکار و اقدامات لازم را برای حفظ صلح و ثبات شکننده در اوکراین بکار گیرند و از روش‌ها و اعمال خشونت آمیز جلوگیری کنند.

به گفته منابع رسمی، پس از همه‌پرسی 16 مارس که بیش از 96 درصد جمعیت کریمه از پیشنهاد پیوستن این شبه جزیره به روسیه حمایت کردند، شورای عالی کریمه استقلال این منطقه را اعلام کرد.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه در پی این همه‌پرسی با رهبران کریمه و شهر «سواستوپل» در مراسمی در مسکو توافق پیوستن کریمه و سواستوپل را به روسیه به امضا رساندند.

این در حالی است که مقامات اوکراین و چندین کشور غربی این همه‌پرسی را غیر قانونی می‌دانند.

بیانیه وزارت امور خارجه قرقیزستان در حالی منتشر شده که پیش از این نیز این وزارتخانه با واکنش به اظهارات مطبوعاتی «ویکتور یانوکویچ» رئیس جمهوری مخلوع اوکراین گفته بود که زمانی که وی از قلمرو کشورش فرار کرد اعتماد مردم را کاملاً از دست داد و دیگر رئیس جمهور مشروع  نیست.

قرقیزستان پس از «قزاقستان» و «بلاروس» سومین کشور از جامعه کشورهای همسود است که نتایج همه‌پرسی در کریمه‌ به رسمیت شناخته است.

وزارت امور خارجه قزاقستان چند روز پیش نیز در یک بیانیه رسمی، همه‌پرسی کریمه را رأی آزاد ساکنان این منطقه دانسته و گفته بود که از تصمیم روسیه در مورد پیوستن کریمه به این کشور، اعلام حمایت می‌کند.

بر اساس نتایج همه‌پرسی در کریمه بیش از 96 درصد جمعیت این منطقه برای پیوستن به روسیه رای مثبت داده‌اند.

مقامات روسیه در پی برگزاری این همه پرسی اعلام کردند که این اقدام در چارچوب قوانین بین‌المللی از جمله منشور سازمان ملل متحد انجام گرفته ‌است.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها