امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۸:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71142
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پس از 4 روز اطلاعات جدیدی درباره حمله 4 گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره»، ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، پس از 4 روز اطلاعات جدیدی درباره حمله 4 گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره»، «جنبش انصار شام»، «کتائب شام الاسلام» و «جبهه انقلابیون سوریه افشا می‌شود که با حمایت ترکیه به منطقه مرزی «کسب» در استان لاذقیه حمله کردند.

اطلاعات موجود نشان می‌دهد که این حمله، برنامه‌ای از پیش طراحی شده بود که مهمترین ویژگی آن دقت و کیفیت بود که آشکار می‌کند، کارشناسان نظامی در هدایت و اداره این عملیات دست دارند.

مرحله اول این حمله که گروه‌های تروریستی تکفیری فوق بر آن نام «نبرد انفال» را گذاشته بودند، کمتر از یک هفته پس از عقب نشینی «داعش» از منطقه صورت گرفت که بیانگر دلیل عقب نشینی این گروه تروریستی از آن است تا به این ترتیب این گروه‌ها تحت فرماندهی و هدایت یک اتاق عملیات مشترک یعنی ترکیه در این منطقه فعالیت کنند.

همچنین اطلاعات به دست آمده نشان از وجود هماهنگی سعودی – ترکی مستقیم و دست داشتن دستگاه‌های اطلاعات دو کشور در این نبرد دارد، به گونه‌ای که منابع آگاه تاکید می‌کنند که ترکیه اداره امور میدانی و حمایت و تجهیز و پشتیبانی و ارائه اطلاعات امنیتی لازم به گروه‌های تروریستی را عهده‌دار بوده و عربستان هدایت عملیات در اتاق عملیات مشترک دایر شده در ترکیه به رهبری یک تکفیری چچنی را در دست دارد.

همچنین این منابع اطلاعاتی تصریح می‌کنند که از برای این عملیات از 7 ماه پیش برنامه ریزی شده بود و نکته قابل توجه آن بود که این عملیات از جمله سازمان یافته‌ترین حملات صورت گرفته از سوی گروه‌های تروریستی بود و تا حدود زیادی شبیه حمله گروه‌های مسلح صورت گرفته به «غوطه شرقی» دمشق در سپتامبر گذشته بود که گفته می‌شد، عربستان سعودی در پس آن قرار داشت، بنابراین حمله به کسب بار دیگر اثبات کننده نقش ترکیه و عربستان سعودی در بحران سوریه دارد.

همچنین گفته شده که هدف از تصرف منطقه مرزی کسب که تنها 65 کیلومتر با مرکز استان لاذقیه فاصله دارد، دسترسی گروه‌های تروریستی به منفذی دریایی است تا به این طریق جبران شکست آنها در غرب حمص و منطقه القلمون در ریف دمشق باشد که از جمله شاهراه‌های امداد و کمک رسانی گروه‌های تروریستی مسلح فعال در سوریه بود و در این بین منطقه لاذقیه از اهمیت بسیاری برای گروه‌های مسلح به دلیل ارتباط جغرافیایی آن با ترکیه دارد.

حمله به منطقه «کسب» سپیده دم جمعه از 3 محور با هدف نفوذ در شمال لاذقیه و دستیابی به عمق مناطق «کسب» و «السمرا» و اطراف منطقه در محاصره «سلمى» صورت گرفت و در همان ساعات اولیه آشکار شد که این عملیات تحت پوشش و حمایت آتش توپخانه ترکیه قرار داشت.

حمله از محور کوه «السمرا» و گذرگاه مرزی «کسب» و تپه استراتژیک 45 آغاز شد و عناصر مسلح پیشروی خود به سمت پاسگاه کسب و اداره گذرنامه این منطقه و پاسگاه «الصخره» و «نبع المر» و پاسگاه «نبع المر» و کوه «الاقرع» و 2 پاسگاه کوهستانی « السمرا» و «الصخره» را آغاز کردند تا در ساعات اولیه بر کسب و السمرا تسلط پیدا کنند و با نفوذ به عمق سلمی به محاصره این منطقه پایان دهند و به این طریق مرحله اول عملیات انفال پایان یابد و مرحله دوم برای تسلط بر محور سلمى – کسب – السمرا آغاز شود.

مرحله اول حمله گروه‌های تروریستی تکفیری با موفقیت همراه بود، اما این موفقیت با رسیدن نیروهای ارتش سوریه به این مناطق همراه شد تا درپی آن درگیری‌ها شدید و سختی بین ارتش سوریه با این گروه‌ها روی دهد و با پیشروی بیش از پیش این گروه‌ها به ویژه در محورهای نوار مرزی مقابله شود و علاوه بر آن تمام مناطق تصرف شده از سوی جبهه النصره یعنی السمرا، نبع المر و منطقه استراتژیک 45 باز پس گرفته شود و به این ترتیب مرحله اول «نبرد انفال» که در ابتدا موفق نشان می‌داد، با شکست همراه شود و امکان اجرای مرحله دوم فراهم شود، اگرچه ارتش سوریه تحت فشار بسیاری در این مناطق قرار دارد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها