امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 71145
تاریخ انتشار: ۵ فروردین ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، به نظر می رسد، اگر گزینه‌های دیگری پیش روی دولت «رجب طیب اردوغان» در آنکارا ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دمشق، به نظر می رسد، اگر گزینه‌های دیگری پیش روی دولت «رجب طیب اردوغان» در آنکارا وجود داشت، این کشور هرگز در کنار گروه‌های تروریستی مسلح خود را درگیر نبردهای شمال لاذقیه نمی‌کرد.

اقدام پدافند هوایی ارتش ترکیه به شلیک علیه جنگنده‌های سوری در آسمان ریف شمالی لاذقیه و پیش از آن پوشش حملات گروه‌های مسلح از منطقه «یالاداغی» توسط یگان توپخانه این کشور، نشان می‌دهد که آنکار امروز بیش از هر زمان دیگری از شکست‌های گروه‌های تکفیری به وحشت افتاده است.

این شکست‌ها که نمونه آن در یبرود و قلعه الحصن قابل مشاهده بود، در عرصه منطقه‌ای بار سنگینی را بر دوش ترکیه به عنوان یکی از کشورهای محور دشمن می‌گذارد، چون پیروزی‌های ارتش سوریه و بیرون راندن تروریست‌ها از سوریه در عمل ترکیه را در بحران سوریه بی‌‌نقش خواهد کرد و آنکارا دیگر همچون گذشته نخواهد توانست خواسته‌های خود را بر غرب تحمیل کند.

از سوی دیگر مشکلات داخلی که دولت اردوغان با آن دست و پنجه نرم می‌کند و سرکوب‌های شدیدی که علیه معارضان اعمال کرده و روی گردانی «عبد الله گل»، رئیس جمهوری ترکیه از سرپوش نهادن بر آنها، اردوغان را واداشته تا از یک سو نگاه‌ها را از جبهه داخلی به خارج منعطف کند و از سوی دیگر به طرف‌های هم پیمان خود نشان دهد که همچنان در پرونده سوریه حضور و نقش دارد. به ویژه آنکه رسوایی مالی و مفاسد اقتصادی و اعتراض‌های مردمی که در ترکیه طی چند ماه اخیر مشاهده شده است، انتقاداتی غربی را علیه آنکارا به دنبال داشته است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد، اردوغان تلاش کرده است، هم نگاه را از آنچه در داخل این کشور می‌گذرد، منحرف کند و هم نشان دهد که همچنان در پرونده سوریه و در عرصه میدانی نقش دارد و برای اثبات این مدعا راهی جز دخالت مستقیم در سوریه در کنار گروه‌های تروریستی نداشته است.

اما به ظاهر آنکارا به این نکته توجه ندارد که دخالت آن در بحران سوریه به شکل حمایت از گروه‌های تروریستی درب جهنم را به روی کشورهای منطقه خواهد گشود و منطقه را درگیر جنگی تمام عیار خواهد کرد و این نکته‌ای بود که وزارت خارجه سوریه در هشدار روز گذشته‌اش به دخالت‌های آنکارا در امور سوریه به آن اشاره کرد و به آنکارا هشدار داد، اگر تاکنون و طی 3 سال بحران سوریه بر حمایت‌های اطلاعاتی و لجتسیکی ترکیه از گروه‌های مسلح چشم پوشی کرده، اکنون غیر ممکن است، از چنین دخالت‌های آشکار و مستقیمی صرف نظر کند.

در راستای این تحول و نقطه عطف جدید به نظر می‌رسد که بحران سوریه وارد مرحله جدیدی شده است، به ویژه اگر توجه داشته باشیم که در جنوب نیز رژیم صهیونیستی تلاش دارد، روزنه‌ای برای دخالت در سوریه بیابد.

شاید این مرحله اخرین مرحله از بحران سوریه باشد که در آن همه دشمنان سوریه هرآنچه در چنته داشته باشند، را با هدف اعمال فشار بر دمشق و تلاش برای تغییر معادله حاکم بر میدان به سود خود رو کنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها