امروز : جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۹:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 7120
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۳۰
تعداد بازدید: 119
به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور «بهمن کاظمی» دبیر جشنواره، «محسن رفیعی» دبیر اجرایی و «هادی منتظری» ...

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، نشست خبری هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با حضور «بهمن کاظمی» دبیر جشنواره، «محسن رفیعی» دبیر اجرایی و «هادی منتظری» دبیر علمی این دوره از جشنواره صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.

** تهران میزبان 48 اجرای گروه موسیقی نواحی می‌شود
 
رفیعی دبیر اجرایی هشتمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران،گفت: فراخوان این جشنواره در مدت کوتاهی ارائه شده است. تهران در این جشنواره  شاهد حضور 31 گروه مقام‌نوازی، تک‌خوانی و تک‌نوازی خواهد بود که با همکاری حوزه هنری شاهد 48 اجرا در تالار وحدت، رودکی و تالار سوره حوزه هنری خواهیم بود.

وی افزود: 9 پیشکسوت در این دوره از جشنواره تقدیر می‌شود و 3 گروه برتر تک‌نوازی کرمان هم تقدیر خواهد شد.

** کرمانشاه و خراسان بیشترین آثار ارسالی به جشنواره موسیقی نواحی را داشتند
 
وی با بررسی آثار رسیده به دبیرخانه این جشنواره گفت: کرمانشاه، خراسان رضوی و خراسان شمالی بیشترین آثار ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره را داشتند و استان‌های گلستان و کرمان در رتبه‌های بعدی ارسال آثار قرار دارند.

وی با بیان اینکه 21 استان در اختتامیه جشنواره نواحی ایران حضور می‌یابند، گفت: اختتامیه این دوره از جشنواره‌ها به میزبانی تهران در روزهای 29 و 31 اردیبهشت ماه جاری در تالار وحدت برگزار می‌شود که در هر روز شاهد اجرای 14 سانس در ساعت‌های 18 تا 20 و 21 تا 23 خواهیم بود.

وی یادآور شد: حوزه هنری میزبان 7 سانس اجرایی در روزهای 29 و 30 و 31 اردیبهشت ماه در تالار سوره مهر خواهد بود.

** 18 گروه موسیقی نواحی در کرمان به روی صحنه می‌روند
 
رفیعی خاطرنشان کرد: اختتامیه این دوره از جشنواره‌ها 31 اردیبهشت ماه ساعت 21 در تالار وحدت برگزار می‌شود. کرمان هم میزبان افتتاحیه این جشنواره در 29 اردیبهشت ماه خواهد بود.

وی با توصیف گروه‌های اجرایی در کرمان، گفت: 18 گروه در کرمان در روزهای 29 و 30 در 6 سانس مختلف به اجرای برنامه می‌پردازند که برترین‌های آن‌ها در اختتامیه تهران حضور خواهند یافت.

** اجراهای برتر این جشنواره ضبط می‌شوند
 
دبیر اجرایی جشنواره موسیقی نواحی ایران خاطرنشان کرد: به تمامی گروه‌های شرکت‌کننده در این دوره از جشنواره گواهی شرکت و لوح تقدیر اهدا می‌شود.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص حذف بخش بین‌الملل از جشنواره، گفت: امسال به دلیل کمبود وقت و بودجه تصمیم گرفتیم تا بخش بین‌الملل از جشنواره حذف شود تا اینکه در سال‌های آتی با برنامه‌ای مدون‌تر اجرا گردد.

رفیعی با اشاره به ضبط آثار برتر در این دوره از جشنواره گفت: با تعاملی که با حوزه هنری داشته‌ایم قرار شد تا اجراهای خاص و برتر به این حوزه معرفی شوند تا کار ضبط آنها انجام گیرد انتشار این آثار بر عهده دفتر موسیقی است که در آینده انجام می‌پذیرد.
 
** تجلیل از 9 پیشکسوت موسیقی نواحی
 
رفیعی با بیان اینکه 9 پیشکسوت از استان‌های مختلف کشور مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌گیرند گفت: آقایان یادگاری، رسول زنگشاهی، شیخ مراد ترکمن، شیخ حسن اسکندری، صمد حقیقی، سهراب محمدی، علی شرفی، سیدقدم‌یار حسینی از پیشکسوتان این دوره از جشنواره هستند.
 
** کاظمی: این دوره از جشنواره ارتباط علمی خوبی با دانشگاه‌ها خواهد داشت
 
«بهمن کاظمی» دبیر این دوره از جشنواره گفت: سیاست‌های پیش رو در این دوره از جشنواره‌ همان سیاست‌های دوره‌های قبلی است و تلاش کرده‌ایم تا با تمام گروه‌های موسیقی شرکت‌کننده قبلی تماس حاصل نماییم. البته باید بگویم ماه‌حصل 7 دوره قبلی جشنواره نواحی ایران مورد توجه ما بوده است.

وی با بیان اینکه اسفندماه سال گذشته عهده‌دار دبیری این جشنواره شده است، گفت: با کاهش بودجه 40 درصدی و امکانات محدود تصمیم گرفتیم این دوره از جشنواره ارتباط علمی خوبی با دانشگاه‌ها داشته باشد و تعاملی برای پرداختن به آثار پژوهشی پدید آید.

** ایجاد مکتب‌خانه‌های موسیقی را باید به فال نیک گرفت
 
وی با بیان اینکه 9 پیشکسوت عرصه موسیقی کشور در این دوره از جشنواره مورد تجلیل قرار می‌گیرند، گفت: وظیفه یک جشنواره تأمین کردن مشکلات بنیادین نیست همین که در چارچوب امکانات نفرات برتر را معرفی کنیم و کارهای بومی مورد توجه قرار گیرد مهم است.

وی در پاسخ به چگونگی عهده‌دار شدن دبیری این دوره از جشنواره گفت: من نمی‌توانم بگویم که چرا آقای محمدرضا درویشی دبیر قبلی این جشنواره تغییر کرده‌اند. پاسخ این سئوال را دفتر موسیقی خواهد داد و باید عنوان کنم که ما پژوهشگران موسیقی دلخوری‌های خود را داریم ما می‌توانیم یک مبنایی قرار دهیم تا کار گروهی و تعامل سازمانی صورت گیرد و ایجاد مکتب‌خانه‌ها و پرداختن به موسیقی نواحی را با همکاری دیگر سازمان‌های فرهنگی به فال نیک بگیریم.
انتهای پیام/ ا
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها